Pagina 23 din 23 PrimulPrimul ... 13212223
Rezultate de la 177 la 182 din 182

Subiect: Discutii despre lungimea colului si cerclaj

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: Discutii despre lungimea colului si cerclaj

Citat Postat de cris Vezi mesajul
    doctora mea mi-a spus sa fac 2 injectii intramuscular pentru maturare pulmonara cu 2fiole dexametazona si 1 fiola de fitomeladiona cu repetare la 12 ore, deci in total 4 fiole de dexa si 2 fiole de fito.
    *poate sa-mi spuna cineva cum se prepara , am inteles ca se poate amesteca 2 dexa. cu 1 fito. intr-o seringa dar nu stiu daca se dilueaza si in ser fiz.? chem acasa o asistenta de la spitalul Budimex si imi este teama ca nu stie, dupa experienta din spital acum sunt atenta la orice
    gata, am rezolvat, asistenta e f. priceputa. se amesteca 2 dexa. cu 1 fito. fara ser fiz. intramuscular si doareee

Inregistrat
    16.10.2009

Buna fetelor, tin neaparat sa va intreb ceva despre cerclaj, evident pentru cine ma poate ajuta, mai exact , cand credeti ca este recomandat sa se scoata firul de cerclaj, medicul meu mi-a spus ca la 37 saptamani ar vrea sa imi scoata firul, problema este ca eu as vrea sa mai astept, daca pana atunci nu am nicio problema. Momentan am 34 saptamani si as vrea sa imi scoata firul de cerclaj pe la 39 saptamani.

Aaa, si inca o intrebare, aveti idee cat poate dura deschiderea colului din momentul in care se scoate firul de cerclaj, sau tine de fiecare organism in parte? Doare cand iti scoate firul de cerclaj, cat dureaza aceasta "operatiune"?

Am sa intreb si medicul despre toate aceste nelamuriri, insa nu mai am rabdare pana atunci si as fi vrut sa aflu si parerile voastre

Va multumesc mult.
    Sarcina usoara, la timp si bebei sanatosi va doresc!

Inregistrat
    20.03.2012

Citat Postat de adytza3087 Vezi mesajul
    Buna fetelor, tin neaparat sa va intreb ceva despre cerclaj, evident pentru cine ma poate ajuta, mai exact , cand credeti ca este recomandat sa se scoata firul de cerclaj, medicul meu mi-a spus ca la 37 saptamani ar vrea sa imi scoata firul, problema este ca eu as vrea sa mai astept, daca pana atunci nu am nicio problema. Momentan am 34 saptamani si as vrea sa imi scoata firul de cerclaj pe la 39 saptamani.

Aaa, si inca o intrebare, aveti idee cat poate dura deschiderea colului din momentul in care se scoate firul de cerclaj, sau tine de fiecare organism in parte? Doare cand iti scoate firul de cerclaj, cat dureaza aceasta "operatiune"?

Am sa intreb si medicul despre toate aceste nelamuriri, insa nu mai am rabdare pana atunci si as fi vrut sa aflu si parerile voastre

Va multumesc mult.
    Sarcina usoara, la timp si bebei sanatosi va doresc!
    am o prietena care a avut cerclaj pe care i l-a scos la 37 sapt si apoi a nascut la 39 si ceva, dar cred ca tine de fiecare sarcina; stiu ca pt scoatere nu a fost internata decat cateva ore

stiu ca mi-a zis ca il lasa pana la 37 de sapt pt ca apoi se poate declasa oricand nasterea, daca te gandesti cate nasteri de declanseaza natural la 38 sapt, cred ca e ok decizia medicului de a nu-l lasa decat pana la 37 sapt...

Inregistrat
    16.10.2009

Merci frumos de raspuns, daca alta optiune nu voi avea asa voi face si eu, oricum decizia medicului e mai importanta decat ceea ce vreau eu.

Citat Postat de femina_popa Vezi mesajul
    am o prietena care a avut cerclaj pe care i l-a scos la 37 sapt si apoi a nascut la 39 si ceva, dar cred ca tine de fiecare sarcina; stiu ca pt scoatere nu a fost internata decat cateva ore

stiu ca mi-a zis ca il lasa pana la 37 de sapt pt ca apoi se poate declasa oricand nasterea, daca te gandesti cate nasteri de declanseaza natural la 38 sapt, cred ca e ok decizia medicului de a nu-l lasa decat pana la 37 sapt...

Buna felelor, aveti idee pana la ce saptamana se face cerclaj? Si intrebare pt cele care au trecut deja prin asa ceva: cum este cu cerclaj? am inteles ca trebuie sa fii foarte atenta, sa stai mai mult in pat. este dureroasa interventia in vreun fel?

Inregistrat
    22.05.2014

Citat Postat de AlexandraIoana22 Vezi mesajul
    Buna felelor, aveti idee pana la ce saptamana se face cerclaj? Si intrebare pt cele care au trecut deja prin asa ceva: cum este cu cerclaj? am inteles ca trebuie sa fii foarte atenta, sa stai mai mult in pat. este dureroasa interventia in vreun fel?
    Am inteles de la dr meu ca se face pana in sapt 27. Eu l-am facut prin sapt 24 la un spital privat, a fost cu anestezie tip sedare (am fost adormita complet), a durat aprox 5-10 minute interventia in sine; fireste, nu am simtit nimic (datorita anesteziei) si m-au trezit fix la sfarsitul interventiei - ma simteam ca dupa un somn profund fara senzatie de greata sau ameteala, poate doar un pic de confuzie care a trecut destul de repede. Am stat cam o ora jumatate-doua in postoperator si apoi o noapte in rezerva. Dupa interventie, nu am avut decat niste dureri foarte usoare abdominale - gen ca la menstruatie dar chiar light. Sincer, singurul lucru care m-a durut a fost montarea branulei inainte de interventie. Si mi s-a recomandat repaus la pat de atunci - am intrat in medical si nu m-am mai dus la birou. Si acum sunt tot la pat, am intrat in ssapt 33. Stiu ca sunt si persoane care se intorc la birou.. Dar la mine asta a fost recomandarea medicului, nu stau 100% la pat, ma mai misc prin casa, la baie, dus, etc..

Pagina 23 din 23 PrimulPrimul ... 13212223

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us