Pagina 2 din 104 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 829

Subiect: De ce nu ma "cere"?

Inregistrat
    23.03.2008

Implicit Re: de ce nu ma "cere"?

Citat Postat de cristina_stcn Vezi mesajul
    poate nu se simte pregatit.
    barbatii in general fug de responsabilitati si mai ales de femeile care vor sa se casatoreasca caci "DEJA AVEM SI NOI O VARSTA"
    dupa cate am vazut/trait/auzi eu atitudinea barbatilor vizavi de casatorie e influentata mult sau mai putin de: partenera, de felul in care decurge relatia, de parinti, de prieteni in mare de anturaj.
    Dar un lucru e sigurrrr atunci cand IUBESTI CU ADEVARAT toate cele enumerate mai sus devin NULE.
    mai bine nu te grabi, nu-l grabi nici pe el, cine stie poate nici nu este el ALESUL, nu poti sti niciodata ce iti rezerva viata!!
    sunt de acord cu tine.

Citat Postat de dutza Vezi mesajul
    buna miresicilor, am si eu o intrebare...
    noi suntem impreuna de 2 ani si ceva, stam impreuna de peste un an si am vorbit de casatorie, el mi-a spus ca vrea sa se caastoreasca cu mine dar...nu acum, mai tarziu...mai tarziu inseamna peste cativa ani la el...eu vreau o nunta, am aproape 24 de ani, nu mai sunt copil, vreau sa ma cheme ca pe el...dar el nimik...
    cat sa mai astept sau ce trebuie sa fac ca "cererea"in casatorie sa nu mai intarzie sa apara...
    sper ca ma puteti ajuta cu un raspuns
    ... asta e punctul nevralgic la statul impreuna...

...celalalt se obisnuieste asa si realizeaza ca are tot ce-i trebuie si fara sa faca un commitment. Pe de alta parte tu doresti oficierea relatiei. Mai discuta cu el macar sa vezi cum priveste relatia voastra. Poate ca tu esti in faza in care doresti intemeierea unei familii iar el in faza in care doreste sa copilareasca.

... Daca sustine ca in cativa ani vrea insuratoare, iar pentru tine ideea de a intemeia o familie este mai puternica decat dragostea pentru el...cred ca vei lua o decizie in consecinta...

Inregistrat
    09.01.2008

Si noi am stat 3 ani impreuna pana s-a hotarat sa ma ceara...cu toate ca vorbeam de asta, dar el nimic...credeam ca nu e destul de brabat , sa zic asha, si ma enerva si eu faceam apropouri continuu de ma enervam singura...el zicea ca o sa ne casatorim cand o sa fie timpul..ca toate se aranjeaza si vin la timpul lor...ma rog..eu is mai nerabdatoare din fire si vreau mereu totul repede repede..:P..deci credeam la un moment dat ca-mi pierd timpul cu el, ca n-o sa ma ceara..cu toate ca il iubeam si il iubesc ff mult..:d
    Dar el de fapt astepta momentul potrivit, circumstantele potrivite si tot pregatea..ca sa fie o clipa de neuitat ptr mine, sa ma faca fff fericita..
    Asa ca am facut o calatorie la Paris si acolo m-a cerut (am mai povestit asta pe alt topic)..Intre timp pusese bani deoparte (noi avem banii la comun) si imi luase inelushul.Oricum, cred ca pe langa faptul ca mi-a pregatit un moment de neuitat, s-a pregatit si el sufleteste pentru pasul asta (chiar daca el nu recunoaste si face pe durul). Asa ca trebuie sa ai rabdare, sa nu-l cicalesti, sa te porti normal, chiar daca in tine fierbi..:P..Eu nu-l cunosc pe prietenuol tau, dar daca tu simti ca te iubeste si stii ca nu are nimic impotriva casatoriei, a familiei si a copiilor, atunci e doar o chestiune de timp. Stai fara grija, o sa vina si momentul asteptat.
    Noi, fetele ne visam mirese de cand ne-am nascut, si e ceva major ptr noi...la baieti nu e chiar asha...ei chiar fug de ceremonii si pupaturi cu babe.....dar sigur vor sa aiba alaturi femeia vietii lui, mireasa.
    uaau..ce m-am intins..

Inregistrat
    30.08.2008

buna miresicilor,
    in primul rand va multumesc pentru raspunsuri, si imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu intrebarea asta.pusesem aceasta intrebare sa stiu daca a mai fost cineva in situatia asta si daca ar trebui sa fac eu ceva, ca ma gandeam ca poate eu sunt cauza intarzierii.
    nu sunt atat de disperata, doar ca de mica ma visez mireasa langa persoana pe care o iubesc, asa cum sunt aproape toate fetele.
    si imi doresc mai mult acum poate si pentru ca am avut atat de multe perechi la ore particulare , pentru dansul mirilor(sper ca nu se considera reclama sau ceva) insa sunt fericita, nu pot spune ca ma macina in fiecare zi chestia asta
    inca o data imi cer scuze daca am suparat pe cineva

Inregistrat
    22.10.2007

buna miresicilor,
    in primul rand va multumesc pentru raspunsuri, si imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu intrebarea asta.pusesem aceasta intrebare sa stiu daca a mai fost cineva in situatia asta si daca ar trebui sa fac eu ceva, ca ma gandeam ca poate eu sunt cauza intarzierii.
    nu sunt atat de disperata, doar ca de mica ma visez mireasa langa persoana pe care o iubesc, asa cum sunt aproape toate fetele.
    si imi doresc mai mult acum poate si pentru ca am avut atat de multe perechi la ore particulare , pentru dansul mirilor(sper ca nu se considera reclama sau ceva) insa sunt fericita, nu pot spune ca ma macina in fiecare zi chestia asta
    N-ai suparat pe nimeni, fii serioasa! Si eu am fost in situatia asta, si wanna... Intr-adevar, si eu l-am presat uneori, si nu reuseam decat sa ne certam. Incearca sa uiti de asta, sa te concentrezi pe ce aveti, pe partea frumoasa a relatiei, nu te mai gandi la rochii de printesa si alte trasnai, gandeste-te la voi doi si atat... Si va veni si cererea in casatorie...
    Nu ca nu ai fi binevenita aici, dar mai bine nu te mai concentra pe partea asta cu nunta... gaseste-ti alta ocupatie...

Inregistrat
    01.09.2007

buna miresicilor,
    si eu am trecut prin stari din astea de anxietate...eram logoditi de ceva vreme, si amandoi hotarasem ca nunta va avea loc dupa ce termmin eu facultatea...si cum organizarea unei nunti incepe cu aprox. un an inainte, primavara asta deja stateam ca pe ghimpi...eu sunt genul care nu vreau sa-i spun persoanei de langa mine ce sa faca.astept sa simta respectiva pers ca e vremea sa faca acel lucru...si uite asa asteptam eu momentul in care el sa zica:hai bre sa luam si noi sala si tot ce trebuie sa devenim omuleti seriosi...si crede-ma, navigatul pe miresici nu mi-a usurat situatia.parca cu cat citeam mai mult despre organizarea nuntilor cu atat eram mai panicata ca daca nu se grabeste dl sa luam sala, va trebui sa amanam pe 2010, ca eu nunta toamna sau iarna nu fac...mofturi din astea
    in paralel, in preajma lui aveam o stare de nervi deloc de invidiat, si tot ce facea saracul era din start gresit...pana cand am discutat aici pe forum cu alte miresici, si mi s-a spus clar ca un barbat oricat te-ar iubi si te-ar cunoaste nu iti poate citi gandurile...asa ca l-am intrebat cand ne apucam si noi de organizat tot?ce mai astepti?...la care el saracu:" pai ma gandeam sa astept sa intrii in vacanta de vara, ca daca veneam eu cu ideea : < hai sa cautam restaurant si formatie si biserica si tot ziceai ca sunt egoist, ca nu inteleg ca ai examene dificile,ca ...>"pe scurt, el tot la mine se gandea si la binele meu.nu vroia ca organizarea nuntii sa-mi aduca un motiv in plus de stres in sesiune...
    asa ca iti recomand si tie sa nu astepti ca el sa ghiceasca ce vrei si sa intuiasca ce ar trebui sa faca ca sa te faca fericita.discuta cu el, spune-i ca tu consideri ca e momentul sa va logoditi, ca iti doresti o familie in viitorul apropiat...vezi ce spune el...s-ar putea sa te surprinda placut raspunsul lui
    mult succes si multa iubire, ca asta conteaza

Inregistrat
    31.08.2008

nu-l cere tu pt k daca o faci, nu te vei simti implinita niciodata ...(in sinea lor,toate femeile se asteapta ca ELE sa fie CERUTE...asa cum astepti tu kiar acum)............................................. eu l-am cam constrans pe al meu...si s-a dovedit ac numai de nunta si casatorie nu-i pregatit.......iti urez MULTAAA RABDAREEEEE...cu CARUL!!!! si,daca nu merge,nu sta dupa fundul lui...cauta-ti pe cineva care sa arda de nerabdare sa-i fii sotie....

Inregistrat
    02.08.2006

Noi am stat 7 ani impreuna inainte de casatorie, el m-a cerut dupa primul an si ani de zile am tot vorbit despre casatorie si ani de zile am ajuns la concluzia ca nu e momentul, nu ne ajuta cu nimic hartia, iar eu una am oroare de petrecerea nuntii in sine, iar a mea a fost frumoasa dar ma puteam lipsi.

Mai sunt si oameni care daca le e bine in relatia in care sunt, si stiu ca actul sau petrecerea nu schimba cu nimic nu vad rostul marii agitatii pentru nunta. Mai multi sunt barbati si mai putine femei care gandesc asa, dar eu una cam asa o gandesc. Mie la nunta mi-a facut placere ca s-a bucurat al meu si familia mea de nunta ca ei si-au dorit iar eu m-am lasat dusa de val. Faptul ca nu te cere nu inseamna ca te iubeste mai putin, dar numai el poate sti motivul, poti vorbi cu el sa vezi ce-l retine legat de o nunta, dar sa nu-l presezi ca nu obtii nimic decat poate il faci sa-i fie si mai groaza de tot.

Pagina 2 din 104 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us