Pagina 3 din 104 PrimulPrimul 123451353103 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 829

Subiect: De ce nu ma "cere"?

Inregistrat
    28.11.2007

Implicit Re: de ce nu ma "cere"?

dutza, trebuie sa mai ai rabdare probabil ca nu se simte pregatit, ca il sperie gandul ca va trai toata viata langa aceeasi persoana. nu trebuie sa te simti prost, barbatii de obicei au problemele astea un timp. trebuie sa-i lasi timp si sa nu crezi ca nu vrea sa se insoare cu tine. eu trebuia sa ma marit in mai 2009. am discutat (nu m-a cerut el) si a zis "ok, hai sa ne casatorim". eu am fost foarte fericita si am inceput sa ma agit insa simteam ca nu isi doreste asta asa ca dupa un timp in care am incercat sa ma conving ca totul e ok am zis "sti ce? eu nu mai vreau sa ne casatorim" a zis ok si atat ca eu visam rochii si buchete si stateam cu noptile pe miresici asta e partea a doua dar iti dai seama cat de mult isi dorea el daca a zis "ok"...si atat...trebuie sa te ceara el, sa fie sigur ca vrea sa faca asta. eu vreau sa ma marit cand voi simti ca el isi doreste, cand va fi entuziasmat, cand se va implica de placere (pt ca e genul care se implica cand ii pasa de ceva) nu altfel. dupa un timp i-am dat dreptate. nu aveam de ce sa ne casatorim acum. situatia locativa e in pom, banii sunt in pom (as vrea io ), totul e in pom si mie-mi ardea de nunta acum nu mai vreau eu asa ca astept sa se roage el de mine

Inregistrat
    12.05.2006

Citat Postat de dutza Vezi mesajul
    buna miresicilor, am si eu o intrebare...
    noi suntem impreuna de 2 ani si ceva, stam impreuna de peste un an si am vorbit de casatorie, el mi-a spus ca vrea sa se caastoreasca cu mine dar...nu acum, mai tarziu...mai tarziu inseamna peste cativa ani la el...eu vreau o nunta, am aproape 24 de ani, nu mai sunt copil, vreau sa ma cheme ca pe el...dar el nimik...
    cat sa mai astept sau ce trebuie sa fac ca "cererea"in casatorie sa nu mai intarzie sa apara...
    sper ca ma puteti ajuta cu un raspuns
    ești tânără. e normal ca la prima dragoste mai serioasă (gândesc așa, că bănuiesc că până la 22 ani nu ai mai avut relații f. serioase, spui că locuiți de 1 an împreună) să îți dorești să te căsătorești. am trecut și eu prin asta la prima relație mai serioasă (deși a fost mai târziu la mine). tot așa, locuiam împreună, vorbeam despre căsătorie, eram bine împreună, ne vizitam părinții etc., însă aveam adesea momente în care eram frustrată că, în ciuda discuțiilor, el nu făcea ”cererea”. bărbații se vor la casa lor mult mai târziu. nu știu câți ani are al tău, însă chiar dacă are peste 30, tot e ”necopt”. depinde de natura lui. ori nu e el, ori mai trebuie să aștepți. de forțat nu are sens să forțezi, în niciun caz!

poate cu vârsta o să realizezi și tu că merită să aștepți, sau o să-ți faci bagajele și o să pleci. o să simți tu ce trebuie să faci, nimeni nu e avizat să-ți dea sfaturi de genul ăsta. dacă pleci, o să suferi oleacă, apoi o să-ți treacă, fie de la sine, fie de la primul ”cui” (iar cuiul ăsta chiar poate fi bărbatul vieții tale)

în fine, din proprie experiență vă spun: nu mai suferiți la vârste fragede că nu vă măritați. e posibil să nu fie el bărbatul vieții voastre. e posibil ca următorul să fie...sau nu...sau e posibil ca, în momentul în care crezi că viața ta sentimentală nu o să mai aibă niciodată sens, să-l găsesțti tocmai pe bărbatul cu care vrei într-adevăr o familie, și asta se traduce prin copii etc.

am divagat puțin, îmi cer scuze. mi-ai adus prea mult aminte de cum eram eu acum...nici 5 ani de fapt vezi? habar n-ai cum crește o femeie și cum se maturizează în câțiva ani! (mie nici nu-mi vine să cred că eram tot eu la 20, la 25 ...și,progresiv, în ultimii 5 ani, e o diferență imensă de priorități, exprimarea sentimentelor etc.)
    You married a man for sex, and now you expected him to be smart.”

Inregistrat
    11.01.2008

Citat Postat de dutza Vezi mesajul
    buna miresicilor, am si eu o intrebare...
    noi suntem impreuna de 2 ani si ceva, stam impreuna de peste un an si am vorbit de casatorie, el mi-a spus ca vrea sa se caastoreasca cu mine dar...nu acum, mai tarziu...mai tarziu inseamna peste cativa ani la el...eu vreau o nunta, am aproape 24 de ani, nu mai sunt copil, vreau sa ma cheme ca pe el...dar el nimik...
    cat sa mai astept sau ce trebuie sa fac ca "cererea"in casatorie sa nu mai intarzie sa apara...
    sper ca ma puteti ajuta cu un raspuns
    stai linistita scumpo..eu am fixat data nunti si nu am fost ceruta...si nu insist..stiu pe cine iubesc si sunt comvinsa ca pregateste momentul acelei cereri...

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de roxamyka Vezi mesajul
    stai linistita scumpo..eu am fixat data nunti si nu am fost ceruta...si nu insist..stiu pe cine iubesc si sunt comvinsa ca pregateste momentul acelei cereri...
    Dar el stie?

Inregistrat
    09.01.2007

noi suntem inpreuna de 7 ani, iar de 1 an suntem casatoriti
    pe mine m-a cerut dupa 4 luni de relatie, dar nu s-a finalizat cu o casatorie, am asteptat, si-am asteptat................in 2006 de ziua mea, m-a cerut oficial, nici nu ma asteptam, a fost un moment magnific, sincer a meritat asteptarea..................si imediat am inceput pregatirile de nunta, iar in iulie 2007 ne-am castorit.....................sotul meu imi spunea mereu, ne casatorim, dar mai tarziu, sa terminam facultatea, bla, bla bla................si il bateam la cap tot timp cu casatoria, pana am realizat ca mai rau faceam, il stresam cu cicalelile mele, asa ca am renuntat si mi-am vazut de relatia noastra........................am stat impreuna in tot acest timp, ne-am acomodat unul cu altul, eram o familie, numai ca n-aveam acte
    parerea mea e ca o sa te ceara, dar lasa-i putin timp, lasa-l sa decida el cand sa te ceara, barbatii se urnesc mai greu la acest capitol, le e frica, teama.............etc. , cine stie?
    nu exista o varsta limita pentru casatorie, si daca o sa te ceara la 26 ani o sa-ti para rau?
    nu cred.....................o sa fie cea mai frumoasa zi din viata voastra!
    pupicei
    panoramio
    picasa

[URL="http://www.weddingcountdown.com"]

Inregistrat
    11.01.2008

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Dar el stie?
    ce sa stie pe cine iubesc eu??? sau data nuntii???

Inregistrat
    22.10.2007

Faptul ca tu ai fixat data nuntii, desi el nu te-a cerut...

Inregistrat
    18.10.2007

Ai ales si restaurantul?
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam
    O colica, doua colici, articulat: COLICILE

Pagina 3 din 104 PrimulPrimul 123451353103 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us