Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 23

Subiect: Biserici care accepta nasi necununati?

Inregistrat
    11.10.2007

Implicit Biserici care accepta nasi necununati?

buna ziua!as avea o intrebare pt.toate miresicile din cta.stiti cumva vreo biserica din constanta care accepta nasi necununati?merci mult de tot,va pup!

Inregistrat
    29.05.2007

Implicit Re: nasi necununati

Citat Postat de kris2007 Vezi mesajul
    buna ziua!as avea o intrebare pt.toate miresicile din cta.stiti cumva vreo biserica din constanta care accepta nasi necununati?merci mult de tot,va pup!
    nu cred ca ai sa gasesti vreo biserica ortodoxa care sa accepte nasi necununati doar sa nu le spui preotilor a nu sunt cununatii.

Inregistrat
    21.01.2009

Implicit Re: Biserici care accepta nasi necununati?

Da, si eu am aceeasi problema, nasii pe care ii vrem noi nu sunt cucunati. Mai mult , noi vrem neaparat la Catedrala si ar fi foarte important sa stim daca ii accepta necucunati. Daca aflati cum e posibil sa ii convingem sa ne lase asa, va rog mult sa-mi spuneti, daca nu, va trebui sa ne reorientam

Inregistrat
    10.04.2009

normal nu se accepta asa ceva...dar sa minti in fata altarului mai ales la cununia ta...
    este ca si atunci cand aceasta nu se valideaza...ca un act...care dc nu este stampilat nu este valabil.

Si eu stiam acelasi lucru, nu se pot accepta nasi necununati...mai ales ca ei ar trebui sa reprezinte un model de familie pentru voi si primul pas pentru intemeierea unei familii, cel putin din punctul de vedere al religiei, este casatoria...

Inregistrat
    03.06.2009

Citat Postat de CorinaD Vezi mesajul
    Si eu stiam acelasi lucru, nu se pot accepta nasi necununati...mai ales ca ei ar trebui sa reprezinte un model de familie pentru voi si primul pas pentru intemeierea unei familii, cel putin din punctul de vedere al religiei, este casatoria...
    Cred k raspunsul meu vine cam tirziu dar am fost la o cununie la Ciresica,e o biserica aproape de sensul giratoriu,in spatele Clubului Phoenix,preotul de acolo a incheiat cununia cu nasi necununati dar a intrebat atunci pe loc daca sunt cununati nasii,cind a auzit k nu a facut o morala de 3 minute si si-a terminat treaba fara alte rezerve.Dar daca ii spui dinainte nu stiu daca o mai face.

Inregistrat
    17.07.2009

Trebuie o legare in fata preotului pentru cei doi nasi...si vorbit cu preotul care va va cununa pe voi daca este de acord...eventual sa ii lege chiar el! Nu cred ca este imposibil! Sunt in aceeasi situatie si o sa fac tot posibilul sa iasa.

Inregistrat
    19.08.2009

Smile Re: nasi necununati

Citat Postat de iulya1505 Vezi mesajul
    nu cred ca ai sa gasesti vreo biserica ortodoxa care sa accepte nasi necununati doar sa nu le spui preotilor a nu sunt cununatii.
    "Nașii trebuie să fie cununați și cu viață morală exemplară. Nu este recomandat ca nașii să fie tineri necăsătoriți, pentru că nu se poate angaja și garanta seriozitatea noului cuplu, neputând fi un exemplu de urmat. De asemenea, nu este de dorit ca nașii să fie mamă și fiu sau tată și fiică, ci cuplu căsătorit.
    Cât privește viața morală exemplară a nașilor, aceasta trebuie să fie condiția esențială a vieții lor. Finii trebuie să vadă în tot ceea ce fac nașii un exemplu de urmat. În privința aceasta, Sfântul Simeon al Tesalonicului precizează că nunii care asistă la unirea celor doi tineri țin locul de părinți și învățători. De aceea trebuie să fie ortodocși și iubitori de Dumnezeu. Obiceiul practicat în Moldova și mai ales în Bucovina, ca la cununie să fie mai multe perechi de nași, nu este recomandat.
    Nășia de cununie, ca și nășia de botez creează rudenia spirituală sau religioasă care este respectată ca atare în Biserica Ortodoxă Română, în Biserica Ortodoxă Sârbă și o parte din Biserica Bulgară. În Bisericile de limbă greacă și celelalte de limbă slavă, rudenia spirituală a nășiei de cununie nu este socotită la fel ca și cea de la Botez.
    În legătură cu practica nășiei de cununie, aș dori să amintesc un obicei care trebuie reactualizat și anume datoria de a săruta mâna nașilor atât în momentul săvârșirii Cununiei, cât și în viața civilă. Dacă luăm în serios această instituție a nășiei și-i dăm greutatea pe care Biserica i-o dă din totdeauna, și dacă socotim pe nași ca pe părinții spirituali, atunci semnul văzut al respectului față de ei este sărutarea mâinii. Dintr-un modernism exagerat și rău înțeles s-a renunțat la un străvechi și frumos obicei românesc, care trebuie adus în actualitate."
    Daca vrei mai multe intra pe
    INVATATURI CORECTE SI INVATATURI GRESITE DESPRE TAINA SFINTEI CUNUNII (CĂSĂTORII)

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us