Pagina 2 din 20 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 156

Subiect: Culoarea ochilor bebelusilor

Inregistrat
    20.04.2006

Implicit Re: culoarea ochilor bebelusilor

Culoarea ochilor so nu numai a ochilor depinde de genele alele ale genitorilor, daca sunt recesive sau dominante, de ex. culoarea neagra poate fi data de 2 gene dominante Negre sau de una singra dominanta neagra si una recesiva albastra...si se manifesta culoarea neagra(fenotip), iar bb-le rezultat dintro mama cu ochi negri, dar care are o gena recesiba albastra, poate, daca mosteneste si pe linie paterna o gena ptr. culoarea albastra sa iasa cu oxchi albastrii...
    sper ca ati inteles ceva ....
    daca vrem sa stim sigur culori la ochi, par, , precum si probabilitatea sa mosteneasca anumite boli se poate face o analiza genetica a parintilor..

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de bushi Vezi mesajul
    Eu stiam ca toti bebelusii se nasc cu ochii albastri. Cand a aparut Irina am aflat ca stiu gresit pentru ca ea ii avea negri si asa i-au ramas. Nu avea cum sa-i aiba alta culoare pentru ca si eu si sotul ii avem negri
    uite pisi are ochii verzi si eu si sotul ii avem caprui inchis

soacra mea ii are verzi si tatal meu albastri

Inregistrat
    17.10.2006

Multumesc pentru raspunsuri, o sa va zic cum ii sunt ochisorii peste aproximativ un an

Inregistrat
    05.09.2006

Implicit Re: Discutii Despre Bebelusi

am si eu o nelamurire: cand ne putem da seama cam ce culoare o sa aiba bebe la ochisori? ianis a avut pana acum 1 saptamana ochii albastru inchis si acum se deschid din ce in ce mai tare, uneori sunt bleu gri alteori turcoaz! mai exista posibilitatea sa se inchida la culoare sau sa se schimbe culoarea? eu am ochi caprui, sotul caprui verzulii, mama mea negri, tata caprui verzulii, sora mea albastrii, bunicii mei ii aveau albastrii, mama sotului albastrii verzui!

Inregistrat
    23.11.2006

Citat Postat de cezara25 Vezi mesajul
    am si eu o nelamurire: cand ne putem da seama cam ce culoare o sa aiba bebe la ochisori? ianis a avut pana acum 1 saptamana ochii albastru inchis si acum se deschid din ce in ce mai tare, uneori sunt bleu gri alteori turcoaz! mai exista posibilitatea sa se inchida la culoare sau sa se schimbe culoarea? eu am ochi caprui, sotul caprui verzulii, mama mea negri, tata caprui verzulii, sora mea albastrii, bunicii mei ii aveau albastrii, mama sotului albastrii verzui!
    Cristinei i s-au modificat in prima luna.Ii avea albastrul de lapte,pe care il stii si tu,apoi intr-o zi cand nu era sedata a deschis ochii si erau exact capruiul lui DaniDar a doua zi dimineata cand am vazut-o erau exact culoarea pe care o are si acum ,la 3 luni de atunci.Nu cerd ca se mai schimba.

Inregistrat
    05.09.2006

Citat Postat de Preity Vezi mesajul
    Cristinei i s-au modificat in prima luna.Ii avea albastrul de lapte,pe care il stii si tu,apoi intr-o zi cand nu era sedata a deschis ochii si erau exact capruiul lui DaniDar a doua zi dimineata cand am vazut-o erau exact culoarea pe care o are si acum ,la 3 luni de atunci.Nu cerd ca se mai schimba.
    ochisorii lui ianis sunt in continuare albastru turcoaz! oare se mai schimba culoarea radical? sper sa ramana albastri, chiar daca vor fi o nuanta mai inchisa! are aproape 5 luni!

Inregistrat
    09.08.2006

Citat Postat de cezara25 Vezi mesajul
    ochisorii lui ianis sunt in continuare albastru turcoaz! oare se mai schimba culoarea radical? sper sa ramana albastri, chiar daca vor fi o nuanta mai inchisa! are aproape 5 luni!
    Matei are din nastere niste ochisori albastri...se minuna lumea la maternitate de ochisorii lui si ma gandesc ca ele (de dr. e vorba) au vazut atatia nou-nascuti.
    Acum pe zi ce trece ochii lui se deschid si devin un albastru senin, eu zic ca nu are cum sa se mai inchida.
    Asa au fost si la nepotel, dar mult mai inchisi si ce ochi albastri are acum la aproape 6 luni...
    Oricum, eu am ochi caprui, sotul verzi...probabil de la bunici a mostenit culoarea, mai are si o gropita in obrajorul stang care nu stiu de unde a mostenit-o.

Inregistrat
    17.10.2006

Pagina 2 din 20 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us