Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 102

Subiect: Bugetul de nunta

Inregistrat
    04.11.2008

Post Bugetul de nunta

Buna!

nu vreau sa las pe nimeni sa organizeze nunta mea, dintre parinti vreau sa zic

dar totusi nu as vrea sa gresesc (prea tare)

nunta mea e in martie, la anul, deci timp mai am

are cinneva o idee de un buget de nunta? adica v-ati facut un tabel sau un excel ceva cu ce calcule aveti? am incercat sa fac dar nu imi iese, e prea mult de calculat. Am vrea sa ne ramana bani multi dar sa fie si o nunta frumoasa. Sa invit mai multe rude si prieteni sau mai putini? va rog, daca aveti vreun execel sau un programas, sa imi spuneti

pupici
    malina

Inregistrat
    20.02.2008

Implicit Re: Cum imi fac un buget de nunta?????

La alt topic a postat o miresica un tabel cu ce ar trebui pt. o nunta, si preturi estimative. Trebuie sa va ganditi cam cat sunteti dispuse sa dati pe o rochie si alte accesorii, daca vreti machiaj profesional sau nu...si multe altele. Va atasez tabelul, poate va ajuta, si puteti scoate sau adauga alte lucruri care le doriti la nunta voastra. Repet preturile sunt puse de altcineva, nu inseamna ca voi le veti avea la fel.
    Si aruncati si aici un ochi, la costurile unei nunti.. http://www.miresici.ro/showthread.php?t=51&page=97

Citat Postat de johne Vezi mesajul
    am rugat-o pe prietena mea sa imi detalieze cheltuielile..iata ce a iesit -

IMBRACAMINTE SI ARANJAT

pojartier/strampi = 20
    lenjerie intima = 50
    jarteluta = 15
    rochie = 2500
    voal = 0
    manusi = nu
    manichiura+pedichiura = 35 (cred)
    pantofi mireasa = 250

Poseta = 100 lei
    agrafe par = 20
    proba machiaj= 75
    suvite par = undeva la 120 lei + tuns si aranjat
    cosmetice ptr machiaj = -
    machiat nunta = 80
    coafat nunta =
    nu mai stie
    Sedinte de cosmetica= 4 a cate 125 lei fiecare....
    Bijuterii: 750 lei

EL
    (ieftin)
    costum iubitel = 250 euro
    pantofi iubitel = 250 lei

butoni = 135 lei
    Curea = 100 lei
    Camasa+lavaliera+vesta = 250 lei ( cu mare noroc, reduse de la 500 lei de la Alb si negru)

PREGATIRI ORGANIZARE

invitatii, plimbari si telefoane = 800 lei invitatiile si plicurile, benzina si motorina firmelor, multi nervi
    filmare + foto = 650 euro +album de piele
    muzica = 2350 eur (foarte cunoscuta formatia)

BISERICA SI CUNUNIE
    taxe biserica = 50 lei (cu pile)
    taxe cununie= 200 (ca a fost duminica, restul zilelor 100 lei ) + 25 + 10 (taxele de filmare si foto)
    buchet mireasa si nasa = firma de decorat
    lumanari=
    firma de decorat
    porumbei = firma de decorat
    verighete si pernuta de verighete= 450 eur
    VIN = 10 lei

Miere = 5 lei
    Picoturi = nu mai stiu
    porumbei - nu am aflat

RESTAURANT
    decor sala =
    firma de decorat
    aranjamente flori=firma de decorat
    lumanari pentru mase = firma de decorat
    huse scaune = firma de decorat
    meniuri restaurant 100 lei x 250 inv
    tort cate kg = facut comanda restaurant raportat la nr de invitati. Stiu doar ca a avut 5 etaje
    artificii=
    firma de decorat
    place card =
    plicuri bani – INCLUSE IN INVITATII
    marturii sau cocarde = 3,5 bucata la pereche
    bauturi vin cantit si pret :

200 sticle de 0,75 / 5 lei buc,

wisky cant si pret: 20 stilcle 0,7 / 9 euro,

suc: in meniu + Kindley – 1 bax si

30 sticle de 1 litru de suc natural de portocale,

3 sticle CAMPARI ORANGE ( 1,5 litri),

3 sticle GIN TONIC (1 litru),

Votka STALINSKAYA (2 litri, dar a fost prea multa),

apa- restaurant +

portocale si lamai (pt cocktail campari si gin), bere 1600 lei
    ornament fructe - firma de decorat

firma de decorat - 1900 eur

chirie sala 7250 lei

ALTELE:

cadou nasi : 100 euro (lenjerie pat satin )
    lectii dans : 6 a cate 70 lei fiecare

mai mult sau mai putin costul nuntii a fost 20.000 eur si s-au acoperit cheltuielile si a mai ramas si de un matiz

nunta a fost reusita si lumea s-a simtit bine, cu siguranta nuntasii vor ramane cu amintirea ca muzica a fost buna, sala arata minunat si aranjamentul de fructe a dat multa lume pe spate.. oricum consider ca a fost o nunta de nivel mediu spre ridicat..

Inregistrat
    04.11.2008

Nikkole mersi mult!
    am pus ce preturi mi-ai dat intr-un calculator de nunta de pe net http://www.calcule.ro/Views/Calculator.aspx?cid=7
    dar tot nu stiu tot ce imi trebuie
    Am acolo o gramada de optiuni, nunta obisnuita, nunta de lux, ...
    si preturile zice pe siteul ala ca sunt din primavara 2008
    Mai stie cineva niste preturi? sa fac niste comparatii
    sau mai aveti si alte bugete facute?

pupici
    malina

Inregistrat
    20.02.2008

Citat Postat de malina1982 Vezi mesajul
    Nikkole mersi mult!
    am pus ce preturi mi-ai dat intr-un calculator de nunta de pe net http://www.calcule.ro/Views/Calculator.aspx?cid=7
    dar tot nu stiu tot ce imi trebuie
    Am acolo o gramada de optiuni, nunta obisnuita, nunta de lux, ...
    si preturile zice pe siteul ala ca sunt din primavara 2008
    Mai stie cineva niste preturi? sa fac niste comparatii
    sau mai aveti si alte bugete facute?

pupici
    malina
    F. util acel tabel. Incearca sa-l adaptezi tu la preturi estimative, impuneti o limita pt anumite lucruri. Spre ex. eu la rochie as avea un buget limitat de 3000lei. Daca e mai ieftina f. bine, eu trec suma maxima care as putea sa o dau. Preturi pt. diferite lucruri gasesti pe acest forum, cum ar fi decoratiunile, accesorii mireasa - mire, numai sa ai putina rabdare si sa citesti.

Inregistrat
    04.11.2008

Incep sa imi fac o idee de cati bani ne raman . Ma simt mai bine (nu e de rau ca ma gandesc si la bani, nu?). Deja ne facem niste planuri.
    Deocamdta jonglez intre nunta obisnuita si speciala si se pare ca ne raman aceiasi bani daca maresc numarul invitatilor...interesant

pupici,
    Malina

Inregistrat
    25.09.2007

Incep sa imi fac o idee de cati bani ne raman . Ma simt mai bine (nu e de rau ca ma gandesc si la bani, nu?). Deja ne facem niste planuri.
    Deocamdta jonglez intre nunta obisnuita si speciala si se pare ca ne raman aceiasi bani daca maresc numarul invitatilor...interesant

pupici,
    Malina

scuza-ma, dar de unde sti cati bani o sa iti ramana?
    x si y iti dau atat si atat....ce te faci daca nu iti vor da cat crezi tu?
    in primul rand ar trebui sa iti organizezi nunta dupa bugetul pe care il ai acum...nu pe ce iti vor da invitatii...
    daca de acum te gandesti la cati bani iti vor ramane atunci nu prea o sa apuci sa te bucuri de organizarea acestui eveniment important din viata ta...si mai ales de ziua nuntii tale...
    si e pacat....
    din ce ai scris pana acum reiese ca faci nunta tocmai ca vrei sa ramai cu multi bani...
    intr-un fel esti de apreciat pt ca macar esti sincera...sunt multe care nu recunosc asta desi gandesc la fel ca si tine...
    voi stiti ce si cum e mai bine pt voi....vreau doar sa iti spun ca nu procedezi bine si s-ar putea ca la final sa ai o mare dezamagire...sa nu ramai cu bani deloc...

Inregistrat
    04.11.2008

Citat Postat de sugarlips Vezi mesajul
    scuza-ma, dar de unde sti cati bani o sa iti ramana?
    x si y iti dau atat si atat....ce te faci daca nu iti vor da cat crezi tu?
    in primul rand ar trebui sa iti organizezi nunta dupa bugetul pe care il ai acum...nu pe ce iti vor da invitatii...
    daca de acum te gandesti la cati bani iti vor ramane atunci nu prea o sa apuci sa te bucuri de organizarea acestui eveniment important din viata ta...si mai ales de ziua nuntii tale...
    si e pacat....
    din ce ai scris pana acum reiese ca faci nunta tocmai ca vrei sa ramai cu multi bani...
    intr-un fel esti de apreciat pt ca macar esti sincera...sunt multe care nu recunosc asta desi gandesc la fel ca si tine...
    voi stiti ce si cum e mai bine pt voi....vreau doar sa iti spun ca nu procedezi bine si s-ar putea ca la final sa ai o mare dezamagire...sa nu ramai cu bani deloc...

tu dragutza,
    stiu ce zici, nu vreau sa nu raman cu bani de loc
    de aia incerc sa imi fac un buget (adica cat trebe sa cheltui si cu cat o sa raman)
    Nu stiu la altii, da noi vrem sa facem numa cu banii nostrii si sa nu ramanem doamne fereste datori
    Mi-am facut un buget cumva, l-am salvat, daca cineva are rabdare sa il verifice....

http://www.calcule.ro/Views/Calculat...&lrid=285&dm=5

si da, vreau sa fie cat mai bine si sa si raman cu cat mai multi banii (sper ca nu e ingrozitor de rau asta)

pupici multi
    malina

Inregistrat
    20.02.2008

tu dragutza,
    stiu ce zici, nu vreau sa nu raman cu bani de loc
    de aia incerc sa imi fac un buget (adica cat trebe sa cheltui si cu cat o sa raman)
    Nu stiu la altii, da noi vrem sa facem numa cu banii nostrii si sa nu ramanem doamne fereste datori
    Mi-am facut un buget cumva, l-am salvat, daca cineva are rabdare sa il verifice....

http://www.calcule.ro/Views/Calculat...&lrid=285&dm=5

si da, vreau sa fie cat mai bine si sa si raman cu cat mai multi banii (sper ca nu e ingrozitor de rau asta)

pupici multi
    malina
    Si noi vrem sa facem nunta din banii nostri, acum sper sa reusim. Daca nu facem fata asta e, vrem nu vrem luam si imprumut. Nu-mi doresc sa ma imbogatesc dupa nunta dar nici sa raman cu o mare gaura in buzunar! Daca o fi sa ramana si bani...sunt bineveniti, nu ma supar..

Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us