Pagina 2 din 257 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 2056

Subiect: Nasterea la Elias

Inregistrat
    09.08.2006

Implicit Re: Nasterea la Elias

Citat Postat de tasha Vezi mesajul
    150 la anestezist fara costul epiduralei, din cite tin eu minte a uitat sa ti-i ceara, nu? Adica de fapt acum imi dau seama ca ar trebui sa dau 3 mil 500, adica 2 mil costul trusei si 1.5 pentru el.
    Deci la medic sa dau totusi 10 milioane? Eu stiam ca e 200 euro nasterea naturala si 300 cezariana, de-asta ma gindisem la 8 milioane. Deci din punctul asta de vedere e mai scump Eliasul....Ok, bine de stiut
    Am si hirtii de 50 pentru infirmiere si de 100 de dat pe acolo asistentelor.
    Deci asistenta de neonato e cea care vine si la nastere, pe ea sa o caut....
    Ma gindeam sa ii dau si moasei totusi inainte, sa aiba grija de mine in timpul nasterii, stiu ca ea sta cu tine acolo tot timpul, cum spuneai si tu, ea face majoritatea muncii...
    Moasa are grija ta oricum, e responsabilitatea ei.
    La medic am dat fara sa intreb pe-acolo ca nu am avut pe cine, atat am considerat am recoltat si celule stem, am tinut cont si de asta.
    Asistenta de neo vine cu dr., oricum sa mergi la vizitele din neo sa vorbesti cu dr., iti explica ce sa-i faci si ce sa nu-i faci, iti raspund la intrebari, iti verifica sanii sa vada daca ai lapte.
    Eu am prins vizite cu toate cele 3 dr. nu stiu daca sunt mai multi/multe, m-au chemat la bebe si m-au luminat, aici nu dadeam nimic dar erau super dragute si dispuse sa-ti raspunda la intrebari, sa-ti arate ce sa-i faci, dr. lui bebe ne-a tinut si un curs unde puteam intreba orice.
    Sunt foarte stricti cu vizita mamei la bebe, adica doar la orele de alaptat.
    La externare mi-au dat o lista de urgenta pentru bebe, ce si cum sa-i fac.

Inregistrat
    09.08.2006

Deci practic in travaliu ai cu tine o infirmiera care sta mult pe acolo, moasa care trece din cind in cind, anestezistul care vine sa iti faca epi cind e momentul, la nasterea propriu-zisa medicul tau (daca vine ), asistenta de neonato, Gabitza zicea si de rezident care te coase.....
    Nu rideti de mine, incerc si eu sa imi imaginez ce e pe acolo
    Moasa sau dr. sunt aproape permanent langa tine.

Inregistrat
    05.08.2006

Citat Postat de LILICA Vezi mesajul
    Moasa are grija ta oricum, e responsabilitatea ei.
    La medic am dat fara sa intreb pe-acolo ca nu am avut pe cine, atat am considerat am recoltat si celule stem, am tinut cont si de asta.
    Asistenta de neo vine cu dr., oricum sa mergi la vizitele din neo sa vorbesti cu dr., iti explica ce sa-i faci si ce sa nu-i faci, iti raspund la intrebari, iti verifica sanii sa vada daca ai lapte.
    Eu am prins vizite cu toate cele 3 dr. nu stiu daca sunt mai multi/multe, m-au chemat la bebe si m-au luminat, aici nu dadeam nimic dar erau super dragute si dispuse sa-ti raspunda la intrebari, sa-ti arate ce sa-i faci, dr. lui bebe ne-a tinut si un curs unde puteam intreba orice.
    Sunt foarte stricti cu vizita mamei la bebe, adica doar la orele de alaptat.
    La externare mi-au dat o lista de urgenta pentru bebe, ce si cum sa-i fac.
    Multumesc mult de lamuriri! Prind tare bine, mai scad din emotii putin (eu daca nu stiu la ce sa ma astept ma simt tare nesigura )

Inregistrat
    06.06.2006

Deci practic in travaliu ai cu tine o infirmiera care sta mult pe acolo, moasa care trece din cind in cind, anestezistul care vine sa iti faca epi cind e momentul, la nasterea propriu-zisa medicul tau (daca vine ), asistenta de neonato, Gabitza zicea si de rezident care te coase.....
    Nu rideti de mine, incerc si eu sa imi imaginez ce e pe acolo
    anestezistul sta langa tine ... sau cel putin vine din cand in cand (cel putin la mine asa a fost) pana aproape de mom nasterii... la moasa, anestezist e mai bine sa dai banii inainte

nastere usoara

Inregistrat
    09.08.2006

Pentru bebe sa ai pregatit ca-ti cere dupa nastere (cere la sot):
    -scutece 10 mi-au ajuns
    -serv. umede
    -crema fundulet
    -baneocin pudra
    -schimburi, sunt preferate salopetele gen cosmonaut sa ai si o pereche de manusi, nu le-au pus caciulite.
    In rest nu mai ai nevoie de nimic pentru bebe cat stai acolo.

Nastere usoara!!!

Inregistrat
    02.02.2007

Anestezista a venit la mine dupa nastere si mi-a aratat buzunarul. I-am dat 200 ron in august 2007. Acum a mai crescut pretul? Nu am avut eu trusa. E bine de stiut cand se schimba tura ca eu am nascut cu 2 moase.

Inregistrat
    05.10.2008

Citat Postat de bam Vezi mesajul
    Anestezista a venit la mine dupa nastere si mi-a aratat buzunarul. I-am dat 200 ron in august 2007. Acum a mai crescut pretul? Nu am avut eu trusa. E bine de stiut cand se schimba tura ca eu am nascut cu 2 moase.
    ti-a aratat buzunarul??? adica asta insemnand ce? daca nu aveai sau nu vroiai sa dai?

Inregistrat
    05.08.2006

Dar trebuie sa impart bagajul neaparat in cel pentru travaliu si bagajul mare? Ca eu le-am pus in aceeasi geanta, si ma gindeam sa o iau cu mine

Pagina 2 din 257 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us