Pagina 1 din 257 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 2056

Subiect: Nasterea la Elias

Inregistrat
    05.08.2006

Implicit Nasterea la Elias

Stiu ca se mai gasesc informatii si in subiectul principal, cel legat de spitalele din Bucuresti, dar ma gindesc ca pentru noi gravidutele care nastem la Elias e mai simplu sa ne culegem de aici informatii folositoare.
    Si pentru ca nu am vocatie de martira voi da spaga si pentru ca imi place sa ma organizez m-am apucat sa pregatesc plicurile si logistica asa ca primele mele intrebari sint legate de acest subiect.
    Am de gind sa dau asa (nasc natural): 8 milioane la medic, 3 milioane la anestezist, 2 milioane moasei, 2 milioane neonatologului, 1 milion asistentei sefe pentru o rezerva mai buna (pont de la un fost coleg de liceu ). Bineinteles, sint dotata cu sute pentru asistente pe parcursul sederii. Daca va fi cezariana, cele 8 ale medicului se fac 10 si in loc de moasa va fi mina a doua.
    Acum, prima intrebare e legata de sume. Sint ok?
    A doua de logistica: moasei si anestezistului le dau eu inainte de nastere ma gindesc, asistentei sefe pt rezerva ii da sotul. Medicul? Ii dau inainte sau dupa? Eu sau sotul? Dar cu neonatologul cum se face?

Inregistrat
    10.08.2006

Implicit Re: Nasterea la Elias

Sper sa obtii cat mai multe pareri de la mamici care au nascut la Elias. Din ce stiu, in general, banii la medic se dau dupa nastere, de preferat tatal, ca tu n-o sa fii in stare. La fel si cei pentru moasa, neonatolog, se dau dupa. Sumele imi par ok, dar cu siguranta o sa afli scorurile exacte care se practica in Elias la momentul respectiv.

Aaa, sa ai si hartii de 5 lei, pentru infirmiere. O sa ai nevoie sa ti se schimbe destul de des lenjeria la pat si alte asemenea detalii.

Inregistrat
    05.10.2008

buna, la sumele pe care le vei da cred ca vei fi tratata ca o regina in Elias.Eu am o cunostinta care a nascut anul trecut in martie, la Elias, femeie singura, fara sot si posibilitati materiale care si-a dorit enorm un copil si nefiind tocmai tinerica a ales sau doctorul a decis -habar n-am - sa nasca prin cezariana.Neavand posibilitati materiale a dat per total si numai la medicul gineco curant + anestezist 5 milioane vechi.A stat intr-o rezerva care mie mi s-a parut super ok ( doar 2 paturi si li se aduceau si bebeii sa stea cu ele destul de mult ), curata si renovata.Faza care mi s-a parut de cacao a fost comportamentul asistentelor sau infirmiere ce naiba erau cucoanele alea: cu ea fiindca nu decartase erau niste acrituri si neavand instant lapte, au lasat-o sa se chinuie in loc s-o invete cum sa se mulga putin, auzeau copilul ala cum plangea de foame si nu-i aratau ce si cum, a ajutat-o colega ei de salon care era la al doilea copil si stia cum sta treaba.Dar era grotesc cum veneau nesimtitele alea si la colega ei de salon -care probabil dadea "atentii" mereu- zambeau, erau numai lapte si miere si la respectiva se uitau cu jumate de ochi si cu niste fete acre ca naiba. Asa ca la sumele tale cred ca o sa se prosterneze in fata-ti, aici desigur fac referire la asistente si infirmiere.Succes!

Inregistrat
    28.08.2008

Citat Postat de tasha Vezi mesajul
    Stiu ca se mai gasesc informatii si in subiectul principal, cel legat de spitalele din Bucuresti, dar ma gindesc ca pentru noi gravidutele care nastem la Elias e mai simplu sa ne culegem de aici informatii folositoare.
    Si pentru ca nu am vocatie de martira voi da spaga si pentru ca imi place sa ma organizez m-am apucat sa pregatesc plicurile si logistica asa ca primele mele intrebari sint legate de acest subiect.
    Am de gind sa dau asa (nasc natural): 8 milioane la medic, 3 milioane la anestezist, 2 milioane moasei, 2 milioane neonatologului, 1 milion asistentei sefe pentru o rezerva mai buna (pont de la un fost coleg de liceu ). Bineinteles, sint dotata cu sute pentru asistente pe parcursul sederii. Daca va fi cezariana, cele 8 ale medicului se fac 10 si in loc de moasa va fi mina a doua.
    A doua de logistica: moasei si anestezistului le dau eu inainte de nastere ma gindesc, asistentei sefe pt rezerva ii da sotul. Medicul? Ii dau inainte sau dupa? Eu sau sotul? Dar cu neonatologul cum se face?
    Eu am nascut normal de curand si am dat: moasei ,anestezistului inainte, iar dr.ii dat sotul dupa si mai e si ajutorul dr.( cel care te coase ), iar pt. rezerva nu e cazul stai 2 nopti si sunt saloane de 3 si 4 paturi, e chiar bine ca mai ai cu cine vorbi. La neonatulog ii dai tu cand mergi la alaptat ( te sfatuiesc daca poti sa mergi cat mai repede eu am nascut la 14 si la 18 am mers la alaptat), ai grija sa intrebi cine e neonatologul copilului ca se schimba tura. Mai se da 5 sau 10 Ron pt. toaletarea zilnica ( de 2 ori/zi). Cele de la neonatologie nu-ti arata nimic, asa ca e bine sa te imprietenesti cu fetele care au nascut ca asa mai afli cate ceva.
    Pt. mai multe detalii da-mi mesaj privat si iti raspund.
    Ultima editare de GabitzaBulinuta : 11.12.2008 10:10:53

Inregistrat
    09.08.2006

Citat Postat de tasha Vezi mesajul
    Dai foarte mult la anestezist, daca tot ai banii pregatiti da-i moasei ca ea face aproape tot.
    Eu am dat 150 la anestezist, 150 moasa, 150 sau 200 neonatolog cu mari insistente, 850 la medic si era rezident nu medicul meu, pentru el pregtisem 1000 nastere naturala.
    5 sau 10 la toaleta, la salon te duce infirmiera de la sala de nasteri, nu am avut nicio treaba cu asistenta sefa.
    Asistenta de la neonatologie care vine la nastere cu dr. o sa aiba grija in special de bebe, cu ea sa vorbesti cand e in tura.
    La anestezist ii dai cand vine la anestezie, la restul dupa nastere tu ca ai ocazia, la dr. sotul dupa, la neo tu cand mergi la bebe vine si dr. sa vorbiti.

Inregistrat
    09.08.2006

La travaliu foarte mult te ajuta infirmiera, practic sta dupa tine si-i poti cere orice, te ajuta.
    Mie mi-a dat inclusiv telefonul din geanta pe masa dupa ce am nascut, mi-a carat bagajele din sala de travaliu la sala de nasteri si invers, mi-a adus tot ce o rugam de la sot, se ducea si-i tinea la curent cu starea mea...dar a placut-o enorm pe soacra mea, credea ca suntem colege.
    O sa vezi ca e totul super ok.

Inregistrat
    05.08.2006

Citat Postat de LILICA Vezi mesajul
    Dai foarte mult la anestezist, daca tot ai banii pregatiti da-i moasei ca ea face aproape tot.
    Eu am dat 150 la anestezist, 150 moasa, 150 sau 200 neonatolog cu mari insistente, 850 la medic si era rezident nu medicul meu, pentru el pregtisem 1000 nastere naturala.
    5 sau 10 la toaleta, la salon te duce infirmiera de la sala de nasteri, nu am avut nicio treaba cu asistenta sefa.
    Asistenta de la neonatologie care vine la nastere cu dr. o sa aiba grija in special de bebe, cu ea sa vorbesti cand e in tura.
    La anestezist ii dai cand vine la anestezie, la restul dupa nastere tu ca ai ocazia, la dr. sotul dupa, la neo tu cand mergi la bebe vine si dr. sa vorbiti.
    150 la anestezist fara costul epiduralei, din cite tin eu minte a uitat sa ti-i ceara, nu? Adica de fapt acum imi dau seama ca ar trebui sa dau 3 mil 500, adica 2 mil costul trusei si 1.5 pentru el.
    Deci la medic sa dau totusi 10 milioane? Eu stiam ca e 200 euro nasterea naturala si 300 cezariana, de-asta ma gindisem la 8 milioane. Deci din punctul asta de vedere e mai scump Eliasul....Ok, bine de stiut
    Am si hirtii de 50 pentru infirmiere si de 100 de dat pe acolo asistentelor.
    Deci asistenta de neonato e cea care vine si la nastere, pe ea sa o caut....
    Ma gindeam sa ii dau si moasei totusi inainte, sa aiba grija de mine in timpul nasterii, stiu ca ea sta cu tine acolo tot timpul, cum spuneai si tu, ea face majoritatea muncii...

Inregistrat
    05.08.2006

Citat Postat de LILICA Vezi mesajul
    La travaliu foarte mult te ajuta infirmiera, practic sta dupa tine si-i poti cere orice, te ajuta.
    Mie mi-a dat inclusiv telefonul din geanta pe masa dupa ce am nascut, mi-a carat bagajele din sala de travaliu la sala de nasteri si invers, mi-a adus tot ce o rugam de la sot, se ducea si-i tinea la curent cu starea mea...dar a placut-o enorm pe soacra mea, credea ca suntem colege.
    O sa vezi ca e totul super ok.

Deci practic in travaliu ai cu tine o infirmiera care sta mult pe acolo, moasa care trece din cind in cind, anestezistul care vine sa iti faca epi cind e momentul, la nasterea propriu-zisa medicul tau (daca vine ), asistenta de neonato, Gabitza zicea si de rezident care te coase.....
    Nu rideti de mine, incerc si eu sa imi imaginez ce e pe acolo

Pagina 1 din 257 1231151101 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us