Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 33

Subiect: mireasa sa se ascunda cand vine mirele sa o ia

Inregistrat
    08.03.2007

Implicit Re: mireasa sa se ascunda cand vine mirele sa o ia

..inca o "traditie" pe care sa dai banii...
    eu..nu am "urmat-o"

Inregistrat
    11.11.2006

Citat Postat de Azumi Vezi mesajul
    ..inca o "traditie" pe care sa dai banii...
    eu..nu am "urmat-o"
    nici eu nu m-am ascuns.....eram pare mare pentru a putea sa ma ascund (am avut rochie cu crinolina....cu 5 cercuri )

Inregistrat
    05.08.2006

Citat Postat de compact Vezi mesajul
    nici eu nu m-am ascuns.....eram pare mare pentru a putea sa ma ascund (am avut rochie cu crinolina....cu 5 cercuri )

Pe mine nici macar nu m-a luat de acasa Am iesit frumos ultima din casa, am incuiat usa si am plecat la biserica unde ma astepta toata lumea
    Eu am mai vazut pe aici prin Bucuresti obiceiul ca in locul miresei sa vina o vecina sau ruda mai in virsta, care sa isi puna pe cap un batic pe post de voal si sa spuna ca ea e mireasa, in timp ce mireasa sta ascunsa undeva. Batrina asta trebuie platita sa il lase pe mire sa isi caute mireasa adevarata......

Inregistrat
    21.11.2008

cred ca asa o sa facem si noi... o sa ies singura din casa si el o sa ma astepte la biserica mi se pare ok.... mai vedem oricum.am auzit si eu de obiceiul asta cum se ascunde mireasa si mirele vine si o cauta.cred ca se practica si la noi in zona nu stiu exact
    pupici si spor la pregatiri

Inregistrat
    13.10.2008

Citat Postat de flori_2002ro Vezi mesajul
    si eu stiu de traditia asta, insa eu m-am ascuns la vecinul din stanga.
    Ce reactie a avut mirele ???

Inregistrat
    20.11.2007

Ai mei locuiesc intr-un apartament cu 2 camere, deci nu era prea mult loc, si am stabilit cu ginerica ca o sa ma pitesc la vecini, insa nu ii spusesem la care dintre ei, si atunci cand a venit sa ma ia, tata s-a dus repede si i-a spus.. asa ca m-a gasit foarte repede

Inregistrat
    01.03.2008

asta cu ascunsul imi aduce aminte de bunica mea, care s-a ascuns in pod. nu din joaca ci pe bune, ca nu voia sa se marite. probabil ca din situatii de-astea a izvorit traditia. ele saracele se ascundeau de frica si nuntasii cica "traditie".

Inregistrat
    28.08.2008

Citat Postat de cristoiash Vezi mesajul
    asta cu ascunsul imi aduce aminte de bunica mea, care s-a ascuns in pod. nu din joaca ci pe bune, ca nu voia sa se marite. probabil ca din situatii de-astea a izvorit traditia. ele saracele se ascundeau de frica si nuntasii cica "traditie".
    Probabil asta era explicatia familiei cand mireasa nu vroia sa se marite si nu stia unde sa se ascunda.....Ca asa e ''traditia''....Ce sa zica saracii?
    ''Mireasa e in pod , sparge nuci? ''

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us