Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate de la 33 la 38 din 38

Subiect: Casatorie religioasa fara cea civila...

Inregistrat
    23.04.2007

Implicit Re: Casatorie religioasa fara cea civila...

Normal ca se poate. Eu cunosc multe cupluri care au facut cununia religioasa fara cea civila din diverse motive. Un cuplu era la a doua casatorie dar facusera 2 fetite gemene si au vrut sa fie cununati inainte sa le boteze, altul in care fata avea 16 ani si 2 copii (putin mai ciudat),alt cuplu care nu au vrut sa traiasca impreuna fara sa fie cununati si asi putea sa o tin asa 2 zile cu exemple.E adevarat ca preotul ii cunostea dar asta nu inseamna ca nu se poate.
    Nu este "legal" dar nu se incalca canoanele bisericesti. Aaaa si nu este infractiune

Inregistrat
    14.09.2009

am auzit de la nasha de cununie a unei prietene, ca daca te logodesti cu cineva, si apoi te desparti de el (deci, fara sa te casatoresti deloc cu el), trebuie sa mergi la preot sa iti citeasca ceva rugaciuni, chipurile sa iti "dezlege" logodna. voi ce stiti? pupici

Inregistrat
    19.05.2011

Citat Postat de MireasaEmotionata Vezi mesajul
    am auzit de la nasha de cununie a unei prietene, ca daca te logodesti cu cineva, si apoi te desparti de el (deci, fara sa te casatoresti deloc cu el), trebuie sa mergi la preot sa iti citeasca ceva rugaciuni, chipurile sa iti "dezlege" logodna. voi ce stiti? pupici
    Slujba de logodna nu se desface conform canoanelor bisericii ortodoxe precum nu se desface nici cununia.

Logodna este promisiunea ca cei doi se vor cununa si se face doar in cazurile speciale in care cei doi nu pot sa faca imediat cununia. Insa este o promisiune si un legamant facut in fata Lui Dumnezeu pentru care nu se da dezlegare.

Nu exista in biserica ortodoxa nici slijba de dezlegare de cununie pentru cei divortati nici pentru logodnici.

Daca totusi se intampla acea ruptura, singura "slujba" este taina spovedaniei prin care iti recunosti pacatul de a nu-ti fi tinut promisiunea facuta in fata Domnului si iertarea de pacate acordata de duhovnic in numele Domnului.
    Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel)

Theodor 8 luni

Inregistrat
    22.01.2015

Eu o sa fac curand cununia civila si nunta inca nu e planuita, mai dureaza. As vrea totusi sa fac acea slujba de logodna acum pana la nunta adevarata. Imi poate spune cineva in ce consta mai exact? as vrea sa o fac acum pana in postul pastelui. Se obtine greu o "programare" la preot? Este o taxa pentru aceasta slujba de logodna?

Inregistrat
    05.02.2015

Eu, din ce stiam, nu se poate, nu te lasa preotul...Desi cred ca, cu anumite "interventii" la anumiti popi, se prea poate. Oricum, noi probabil o sa le facem pe amandoua in aceeasi zi sau cununia civila cu 1-2 zile inainte de nunta, joi sau vineri, mai avem pana atunci, o sane gandim.

Inregistrat
    23.07.2015

Buna,

Cred ca se poate sa ti faca o slujba, gen o logodna si fara actele de la starea civila.

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us