Pagina 12 din 12 PrimulPrimul ... 2101112
Rezultate de la 89 la 93 din 93

Subiect: Cum se merge la "chematul " nasilor?

Inregistrat
    19.08.2008

Implicit Re: Cum se merge la "chematul " nasilor?

La noi au venit finutii intr-o seara, si dupa vre-o ora de discutat de toate, ne-au intrebat daca vrem sa le fim nasi. fara plocon, fara nimic. bucuria pe care ne-au produs-o a fost de neegalat, caci ne doream sincer sa cununam, si pe ei in mod special.
    la fel si noi, cand i-am cerut de nasi pe nasii nostrii, i-am intrebat direct (eram la o nunta), fara plocoane sau formalitati.
    dar nah, daca la voi "inceputul" a fost initiat, la cererea oficiala ar cadea bine macar o sticla de vin, un buchet de flori si ceva dulce
    parerea mea
    mamica "mutanta" MTHFR C677T heterozigot, 675 5G/5G genotip homozigot, 844GA genotip heterozigot
    clexane 0.6*1/zi, femibion 2 1/zi, acifol 5mg 1/zi, arefam 200*3/zi

Inregistrat
    16.09.2009

La noi viitori nostri finuti ne-au intrebat cand am iesit noi 4 la o terasa - oricum, noi stiam deja de ce vor sa ne vedem, a fost asa, doar ca sa vina si intrebarea oficiala.
    Cand ne-am cerut noi nasii, am fost la ei dar ei stiau deja ca vrem sa le propunem (initial am avut alti nasi care ne spuneau de ani de zile ca ne cununa, am fost in octombrie sa le propunem - desi eu ii vroiam ca nasi pe ceilalti, insa acestia erau prieteni de familie cu socrii, istorie multa in spate si sotul meu nu a vrut sa auda sa nu ii avem pe ei ca nasi - ne-au spus ca ne dau raspunsul dupa Paste si ne-am trezit in aprilie ca nu avem de fapt nasi, insa tot raul spre bine, i-am avut ca nasi pe cei pe care ii vroiam).
    Ca sa raspund la intrebare, eu doar inainte de nunta am fost cu ploconul (un cos cu diverse si un cadou) in rest, cele obisnuite unei vizite - un suc, un vin, niste prajituri si intotdeauna ceva pentru nasic (acum are 6 ani si e dulce foc)

Inregistrat
    10.07.2013

Smile Re: Cum se merge la "chematul " nasilor?

Citat Postat de martina26 Vezi mesajul
    Daca se ofera ei si insista, e ok, decideti voi ce acceptati si ce nu. Dar sa le spuneti "vedeti ca aveti de platit x si y" mi se pare lipsit de bun simt.
    Ai dreptate! Admir oamenii cu bun simt!!

Noi la ”chematul nasilor” am fost cu tort, o sticla de bautura si flori. Nu ne-am complicat prea mult cu gaini fripte si alte chestii. Ei au fost ok fata de ploconul nostru. A fost un plocon mai modern asa.

Citat Postat de raluka_v Vezi mesajul
    am intrebat pentru ca am vazut miri la care nasii au platit biserica, una alta si chiar nu stiu cum sa ma duc la nasi sa le zi "sti aveti de platit aia..aia..aia..". Ms pt sfat
    Dar nu trebuie sa te duci la ei cu lista si eventual si adresa de unde sa cumpere. Daca zic ei ceva bine, daca nu, nu. Mie de exemplu intr-o discutie nasa mi-a zis ca ea cumpara lumanarile si apoi in alta discutie la fel a zis ca ea o sa cumpere baticul de dezgatit. Nu i-am zis nimic ce sa cumpere. Lumanarile a zis sa le fac eu unde vreau si cum vreau si sa ii spun cat a costat. Buchetele șe plateste mirele, modelul este ales de mine. Totul decurge de la sine. Nu i-am zis niciodata nasei ”nasa trebuie sa imi iei voal, basma, lumanari, sa platesti biserica, etc”.

Pagina 12 din 12 PrimulPrimul ... 2101112

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us