Pagina 44 din 44 PrimulPrimul ... 34424344
Rezultate de la 345 la 349 din 349

Subiect: Cat papa bebeii vostri???

Inregistrat
    15.07.2008

Implicit Re: Cat papa bebeii vostri???

Si eu cateodata stau si ma gandesc daca nu e prea putin sau prea mult cat ii dau sa pape. de ex, dimineata ii fac un mar de marime medie, dat pe razatoare. nu ii mai dau tzitzi pe urma. iar legume (pireu de morcovi cu albitura) in jur de 100 grame. ar trebui sa ii dau mai mult??

Inregistrat
    27.02.2007

Citat Postat de me_kammy Vezi mesajul
    Si eu cateodata stau si ma gandesc daca nu e prea putin sau prea mult cat ii dau sa pape. de ex, dimineata ii fac un mar de marime medie, dat pe razatoare. nu ii mai dau tzitzi pe urma. iar legume (pireu de morcovi cu albitura) in jur de 100 grame. ar trebui sa ii dau mai mult??
    Cand vorbiti in grame, voi le cantariti mancarea pe cantar de bucatarie sau de unde stiti gr? Ca eu vorbesc in mililitri ,recipientul in care ii pun papa e gradat si asa stiu.

Inregistrat
    27.09.2007

Citat Postat de zizitop Vezi mesajul
    Cand vorbiti in grame, voi le cantariti mancarea pe cantar de bucatarie sau de unde stiti gr? Ca eu vorbesc in mililitri ,recipientul in care ii pun papa e gradat si asa stiu.
    La fel si eu masor, tot in ml, prin urmare:
    - dimineata pe la un 10 (ea trezindu-se la 9 de regula) - 180-200ml fructe cu cereale, biscuiti sau branzica calcica
    - pe la 12 tzitzi cand o si culc
    - 14:30 sau 15 depinde - 180-200ml piure de legume cu carnita, sau spanac cu ou si cartof etc
    - 17:00 tzitzi cand o culc pt a doua oara
    - 19 sau 20 depinde - 150-200ml cereale cu lapte, mar copt cu branzica, iaurt cu cereale, diverse budincute.
    - ~22 - tzitzi si somn
    Intre mese: painica cu unt sau magiun de topoloveni, morcov, pufuleti, biscuiti, mar decojit...chestii pe care le poate tine in mana singura.

Programul mai variaza la fel si cantitatile, in functie de ora la care se trezeste dimineata si de cate somnuri are pe zi (cateodata doarme o singura data).

Inregistrat
    01.02.2008

Citat Postat de Ileanca Vezi mesajul
    Baietelul meu are 8 luni si 3 saptamani - 9,1kg si 71 cm.

Programul nostru este cam asa:
    6:30 - 8 - lapte de mama
    10 - piure de fructe si biscuiti (mere, banane, portocale)
    12-13 - somn la tatica.. altfel nu merge
    14-15 - supa de legume (ceapa, dovlecel, brocoli, morcovi, telina, cartofi.. trebuie sa-i introduc in curand fasole pastai si spanac) cu galbenus de ou, curcan, vita, branzica sau pastrav (foarte rar pui.. am inteles ca pasarea tanara are gelatina care ii face rau...). Ou ii dau de 2 ori pe saptamana.
    18-19 - i-am introdus de o saptamana cereale cu lapte de la milupa.. dar nu le vrea decat concentrate, cu lingurita...am incercat sa-i dau gen lapte dar nu a baut.. nu prea ii place biberonul. trebuie sa-l mai obisnuiesc cu iaurt cu fructe si orez cu lapte.
    21-22 - nu adoarme pana nu primeste portia de lapte direct de la sursa.
    si noi avem cam acelasi program ... azi am incercat sa-l culc fara tzatzica si mi-a plans in hohote (mentionez ca el nu e plangacios de felul lui), asa ca inca nu putem renunta la san pe parcursul zilei... sper sa-si schimbe el programul ref. la alaptat, mai ales ca voi incepe si serv si nu as vrea sa ii dau lapte praf deloc. avem 7 luni si o sapt

Inregistrat
    19.07.2013

nu am stat niciodata sa masor cand mananca, o las pana se opreste din mancat ea hotaraste cand este satula, si ii dau cand ii cere
    Mi se pare absurd sa stau sa ii cantaresc, fiecare copil este unic si are propriile nevoi nutritionale, propul consum energetic, in schimb incerc sa ii fac un program de masa

Pagina 44 din 44 PrimulPrimul ... 34424344

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us