Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 25

Subiect: Traditii locale

Inregistrat
    27.01.2009

Implicit Traditii locale

salut fetelor eu sunt noua pe aici,as vrea sa discutam mai mult pe tema asta cu traditiile am citit topicul traditii si obiceiuri dar care mai de care vine cu alta ideie pt ca sunt de peste tot fetele ,eu vreau sa vb de traditiile si obiceiurile din tgv sau din zona asta.

Inregistrat
    27.01.2009

Implicit Re: Traditii locale

ex:cum se procedeaza cu brazii;ce se face in biserica dupa cununie;la restaurant; cand se joaca gaina,ce cadouri se dau si cui se dau,;pt dar se pun plicurile pe masa sau vine invitatul cu el de acasa.Vrog fetelor raspundeti ca mai am putin si nu stiu cum am sa fac toate astea.

Citat Postat de catalina13 Vezi mesajul
    ex:cum se procedeaza cu brazii;ce se face in biserica dupa cununie;la restaurant; cand se joaca gaina,ce cadouri se dau si cui se dau,;pt dar se pun plicurile pe masa sau vine invitatul cu el de acasa.Vrog fetelor raspundeti ca mai am putin si nu stiu cum am sa fac toate astea.
    iti voi spune ce stiu eu si chiar cred ca am ceva experienta
    cu bradul se bate brad la poarta casei sau usa dupa caz la nasi, la mireasa si apoi la ginere unde va continua si petrecerea baietilor. ginerele si cativa prieteni apropiati se ocupa de asta.
    toate atea se petrec in vinerea dinaintea nuntii sau sambata depinde cand ai nunta.
    in ziua nuntii ginerele se barbiereste tot de prieteni cu lautar cu chef ma rog, apoi ia nasii de la ei de acasa dupa care vin toti la tine sa te ia.
    nasa trebuie sa te faca la par la figurat sa te aranjeze iti canta i-ati mireasa ziua buna, mai vb mai dansati depinde de loc.
    apoi plecati, in fata casei se joaca hora miresei dar inainte nasa te aseaza pe un scaun tot in fata casei si iti rupe turta deasupra capului in patru bucati si le arunca in 4 directii in cruce, se zice ca cine prinde turta se marita ma refer la fetele nemaritate din jurul tau.
    apoi plecati la biserica aici nu stiu vreun obicei anume, e slujba care se tine si oricum iti sune popa ce e de facut.
    iar la restaurant trebuie sa intrii tu cu sotul primi prinsi cu o esarfa de gat ca cica sa fiti legati toata viata. ma rog acum fiecare vb in fel si chip.
    cu gaina eu nu stiu cred ca prin moldova e obiceiul asta. la tara mai e cu fantana trebuie sa te duci la apa inainte sa vina sa te ia ginerele de acasa. si cam atat imi vine in minte acum. aa
    inainte sa vina ginerele trebuie sa te duci la nasii de botez cu plocon

Plicurile se pun pe masa mai ales ca acum sunt acele plicuri care de fapt sunt si carduri de multumire, sunt f elegante.

Citat Postat de ema_cristiana82 Vezi mesajul
    Plicurile se pun pe masa mai ales ca acum sunt acele plicuri care de fapt sunt si carduri de multumire, sunt f elegante.
    Fetelor eu fac nunta fara dar, doar pentru petrecere, pentru ne simti bine, asa ca n-o sa mai am nevoie si de plicuri pt dar.

Inregistrat
    27.01.2009

salut,
    va multumesc pt raspunsuri si mai astept si altele.Inainte de a ne hotar sa facem nunta eu nu eram cu ideea de nunta as fi vrut sa ma duc undeva la o manastire sa ma cunun si o petrecere in familie dar prietenul meu vrea,a zis 'ca vrea si el sa fie in rand cu lumea' iar daca tot am intrat in hora trebuie sa o joc pana la cap,iar toate obiceiurile astea cred ca au un rol aparte.

Inregistrat
    27.01.2009

Citat Postat de emma782006 Vezi mesajul
    Fetelor eu fac nunta fara dar, doar pentru petrecere, pentru ne simti bine, asa ca n-o sa mai am nevoie si de plicuri pt dar.
    salut ,nici eu nu fac nunta pt dar(am dat 3000€ la lautari)macar bani de meniu sa mi iasa

salut ,nici eu nu fac nunta pt dar(am dat 3000€ la lautari)macar bani de meniu sa mi iasa
    Buna Catalina,

Eu am zis ca fac nunta FARA DAR si FARA CADOURI.Asta inseamna ca eu voi plati personal meniul si cheltuielile pentru toti invitatii mei.
    Eu imi doresc doar sa vina, sa ne distam si sa iasa o petrecere faina.
    Va doresc o seara buna!

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us