Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 25

Subiect: Traditii locale

Inregistrat
    08.06.2007

Implicit Re: Traditii locale

dragut, dragut

Inregistrat
    20.03.2009

Din cate stiu eu, inainte sa vina mirele cu nasii, u k mireasa trebuie sa te pitesti. Mirele trebuie sa te caute, si fiindca bineinteles nu te va gasi trebuie sa-i dea soacrei mici o papusa imbracata in alb sau sa-i dea o suma de bani (se negociaza). Apoi urmeaza "ia-ti mireasa ziua buna", apoi se face nuneasca, turta, se face crucea cu un busuioc legat cu ata rosie si inmuiat in apa din galeata (busuiocul trebuie tinut in mana de catre mireasa si cavalerul de onoare). Eu cred k le voi face pe toate, fiindca mama deja mi-a cumparat busuioc, galeata, urmeaza sa comande turta

Inregistrat
    19.08.2009

Smile Traditii locale

Cred ca aceste traditii dau un farmec aparte nuntii si un pic de emotii nu strica nimanui .

Inregistrat
    01.07.2009

Citat Postat de pionescu88 Vezi mesajul
    Cred ca aceste traditii dau un farmec aparte nuntii si un pic de emotii nu strica nimanui .
    De acord cu tine. Din experienta pot spune ca imi venea sa plang atunci cand m-am vazut in oglinda si-mi canta cantecul miresei , dar m-am abtinut . E un moment emotionant pt toti, mai ales pt parinti.
    Indiferent de alegere, important e sa te simti bine, cu sau fara traditiile romanesti
    Nu te enerva! Ia un ciocan mai mare!

Inregistrat
    27.10.2009

Eu sigur cred ca o sa plang cand o sa mi se cante melodia asta...
    Nici nu as vrea sa imi cante

Inregistrat
    26.07.2010

Citat Postat de Velvet Vezi mesajul
    Eu personal, nu vreau sa urmez nicio traditie nu vreau sa imi cante melodia aia cu mireasa, nu vreau se joace nuneasca in fata blocului, nu vreau sa imi dea nasa voalul jos...i-am sp sotului ca daca lui vrea sa ii cante nu are decat...insa eu nu vreau sa ma asez in mijlocul camerei pe un scaun si bunica, mama si matusile sa se apuce la bocit..nu merci..

) esti foarte moderna. bravo tie! cred ca o sa-ti urmez obiceiul!

Inregistrat
    13.10.2008

mie mi-a cantat ia-ti mireasa ziua buna dar nu am plans. am instruit-o si pe mama sa nu planga ca apoi incep si eu si e nasol
    nuneasca nu am dansat in fata blocului pt ca a plouat torential, turta nu mi-a rupt-o pt ca nu am stiut ce si cum.
    la apa normal ca nu aveam unde sa ma duc, de fapt am avut apa peste tot atunci la cat a plouat
    cred ca traditiile se tin mai mult la tara. eu de ex, habar nu am avut de nicio traditie. mama nici atat. si mai ales ca vine fiecare si iti spune ca asa e bine, asa nu e... nu stii pe cine sa mai asculti

Inregistrat
    17.01.2011

Citat Postat de petruta30 Vezi mesajul
    ) esti foarte moderna. bravo tie! cred ca o sa-ti urmez obiceiul!
    cate bordeie atatea obicee

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us