Pagina 2 din 23 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 177

Subiect: Testul Papanicolau si HPV

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: Papanicolau - descifrare!

Citat Postat de tasha Vezi mesajul
    Fetelor, mi-a venit rezultatul de la Papanicolau. E vreun medic pe aici sa ma lamureasca si pe mine ce naiba e? Ca astia isi inchipuie ca in timpul liber intre doua modele financiare mai fac si o Medicina la FF, ca altfel nu-mi explic de ce iti dau o foaie din care nu intelegi nimic, in conditiile in care la un ginecolog prinzi programare peste o luna jumate.
    Deci pe scurt, precizez doar ce era incercuit, daca ma puteti ajuta si pe mine:
    - celule epiteliale pavimentoase superficiale frecvente dispuse in placarde mici, mari
    - polinucleare neutrofile rare
    - hematii rare
    - flora microbiana moderata, tip coci, bacili - aici e scris alaturi Gardnerella cu semnul intrebarii

Iar la concluzii (daca nu descifrez corect scrisul nu rideti de mine ): Frotiu clasa II Pap (infectios - Bethesda System)

In mod normal nici med nu-ti spune altceva decat ca e ok.1 si 2 sunt ok.daca era 3 sau 4 era buba, asa ca relax, nici nu-i nevoie de o interpretare de la un dr(cel putin nu merita sa-ti faci programare strict pt asta).

Inregistrat
    07.02.2005

Testul Babes-Papanicolau nu este deloc costisitor. Eu l-am facut la o clinica privata unde am abonament si am platit 820,000 ROL.
    Si normal ca depinde de clinica sau oras.Variaza intre 20-100 lei.
    Pt papusha

Inregistrat
    25.06.2006

tasha e ok.....stai linistita.....l ai facut de rutina,nu??......nu aveai pb,sangerari.....??

Inregistrat
    05.08.2006

Citat Postat de tweety_mem Vezi mesajul
    In mod normal nici med nu-ti spune altceva decat ca e ok.1 si 2 sunt ok.daca era 3 sau 4 era buba, asa ca relax, nici nu-i nevoie de o interpretare de la un dr(cel putin nu merita sa-ti faci programare strict pt asta).
    Bun! Am lamurit un lucru
    Acum partea a doua: ce naiba e cu toate celulele alea si ce e cu Gardnerella aia cu semnul intrebarii? Suspecteaza o infectie cu asa ceva? Ca asta inseamna ca ar trebui sa ma impachetez si tot la un ginecolog sa ajung pentru recomandarea unui tratament, deci in continuare nu cred ca sint exagerata cind consider ca era necesara interpretarea de catre un medic

Inregistrat
    05.08.2006

Citat Postat de mitutza Vezi mesajul
    tasha e ok.....stai linistita.....l ai facut de rutina,nu??......nu aveai pb,sangerari.....??
    Nuuu, rutina Pur si simplu trecuse un an jumate de la anteriorul (unde mi-a iesit I) si avind in vedere ca vrem bebe......Vroiam sa fiu sigura ca e totul ok, mai ales cauneori am usturimi dupa contactul sexual, si iar uneori o secretie destul de abundenta.....

Inregistrat
    18.10.2007

Nuuu, rutina Pur si simplu trecuse un an jumate de la anteriorul (unde mi-a iesit I) si avind in vedere ca vrem bebe......Vroiam sa fiu sigura ca e totul ok, mai ales cauneori am usturimi dupa contactul sexual, si iar uneori o secretie destul de abundenta.....
    Pai unele chestii oricum nu ies la papanicolau, asta e strict pt. cancerul ovarian. Pt. alte chestii chiar tre sa mergi la medic .
    Edit: o colega si-a facut testul anul trecut si l-a repetat anul asta: anul trecut i-a iesit 1, acum 2 si e ok, asa i-a zis asistenta cand a sunat pt. rezultat.
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam
    O colica, doua colici, articulat: COLICILE

Inregistrat
    05.08.2006

Citat Postat de rocris75 Vezi mesajul
    Pai unele chestii oricum nu ies la papanicolau, asta e strict pt. cancerul ovarian. Pt. alte chestii chiar tre sa mergi la medic .
    Edit: o colega si-a facut testul anul trecut si l-a repetat anul asta: anul trecut i-a iesit 1, acum 2. si e ok, asa i-a zis asistenta cand a sunat pt. rezultat.
    Pai normal ca am fost la medic, doar nu mi-am luat eu singura lama! Am facut un set complet de analize, dar acolo am avut interpretare, asta era cea care m-a bagat in ceata

Edit - asta imi aduce aminte de o anume banca unde imi expirase cardul, m-au chemat sa il iau pe cel nou, dupa trei luni m-au chemat iar, le-am spus ca il am pe cel nou, si ma intrebau cum l-am luat. Pai cum? Simplu: m-am dus la banca si l-am scos din sertar si mi-am emis si PIN-ul de rigoare

Inregistrat
    18.10.2007

Pai normal ca am fost la medic, doar nu mi-am luat eu singura lama!
    Ar fi fost interesant . Poi am crezut ca te-ai dus la laborator, nu neaparat la medic. Ma refeream la ginecolog sa te 'caute' .
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam
    O colica, doua colici, articulat: COLICILE

Pagina 2 din 23 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us