Pagina 28 din 28 PrimulPrimul ... 18262728
Rezultate de la 217 la 222 din 222

Subiect: Cununia religioasa, biserici in Mures

Inregistrat
    19.03.2008

Implicit Re: Cununia religioasa, biserici in Mures

leya, cununiile sunt la fel peste tot. in ce sens intrebi? cum zicea si ela, biserica este foarte frumoasa iar daca voi ati ales-o ma gandesc ca sunteti apropiati intr-un fel de acea biserica.
    Citat Postat de leya2009 Vezi mesajul
    Buna fetelor.ce stiti despre Biserica Sf.Ana de pe Pandurilor?cum sunt cununiile acolo?multumesc

Inregistrat
    22.01.2012

buna.intreb pentru ca nu sunt bisericoasa deloc...cred ca am fost de maxim 10 ori la biserica in 28 de ani...si ma intreb poate au obiceiuri diferite de la o biserica la alta...parintele are anumite cerinte...stiu eu?nu ma pricep...habar nu am cum se face cu cuminecatul ala....nu imi sariti in cap...sunt credincioasa, doar ca in felul meu

Inregistrat
    19.03.2008

hello leya! obiceiurile nu prea difera.
    cuminecat nu este la nunta...doar la botez! insa inainte de nunta trebuie sa va spovediti si cuminecati.
    cam ce se intampla la slujba religioasa: in primul rand se face logodna, adica se sfintesc inelele, si apoi o sa vi le puna pe degete (preotul impreuna cu nasii). apoi urmeaza cununia, cand e partea cu cununile, pe care preotul impreuna cu nasi vi le pun pe cap. urmeaza "Isaia dantuieste" cand se inconjoara masa de 3 ori si trebuie sa sarutati icoanele. si la sfarsit va da binecuvantarile si urmeaza o scurta predica (sau mai lunga depinde de preot). cam atat
    Citat Postat de leya2009 Vezi mesajul
    buna.intreb pentru ca nu sunt bisericoasa deloc...cred ca am fost de maxim 10 ori la biserica in 28 de ani...si ma intreb poate au obiceiuri diferite de la o biserica la alta...parintele are anumite cerinte...stiu eu?nu ma pricep...habar nu am cum se face cu cuminecatul ala....nu imi sariti in cap...sunt credincioasa, doar ca in felul meu

Inregistrat
    22.01.2012

hmmm.....unu la mana....nu am pupat icoane in viata mea, nu am fost niciodata de acord cu asa ceva. doi: mi se pare ciudat ca imi pune verigheta pe deget preotul cu nasii...nu are nici un sens chestia asta.normal ar fi sa imi puna verigheta viitorul meu sot. offff....o sa imi fie greu. cu spoveditul, ultima oara m-am spovedit in liceu, in clasa, la ora de religie....ma duc sa ma ascund undeva ca poate ma trazneste.

Inregistrat
    18.01.2013

Miresici de Mures, am si eu nevoie de un pic de ajutor!Cum eu nu sunt din Mures si nu am fost niciodata la o nunta in Targu-Mures, as vrea sa stiu daca aveti idee ca ar exista un cor care sa cante la nunta la Catedrala.Din cate am auzit pana acum exista un cor dar canta numai la slujbele de Duminica,dar nu si la nunti.Este adevarat?Mi se pare cam ciudat ca este un oras mare si mai peste tot in Romania exista coruri care canta la nunta.Multumesc frumos!

Inregistrat
    19.03.2008

la catedrala mica este cor. la nunta nu l-am vazut intr-adevar insa nu strica sa intrebi pe cineva din biserica. probabil din cauza costurilor nu l-am vazut pentru ca ma gandesc ca e destul de costisitor. daca iti doresti cor iti sugerez sa te interesezi, poate vei avea o surpriza placuta.
    Citat Postat de ancutzaf Vezi mesajul
    Miresici de Mures, am si eu nevoie de un pic de ajutor!Cum eu nu sunt din Mures si nu am fost niciodata la o nunta in Targu-Mures, as vrea sa stiu daca aveti idee ca ar exista un cor care sa cante la nunta la Catedrala.Din cate am auzit pana acum exista un cor dar canta numai la slujbele de Duminica,dar nu si la nunti.Este adevarat?Mi se pare cam ciudat ca este un oras mare si mai peste tot in Romania exista coruri care canta la nunta.Multumesc frumos!

Pagina 28 din 28 PrimulPrimul ... 18262728

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us