Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 38

Subiect: Obiceiuri si traditii in Alba

Inregistrat
    15.02.2009

Post Lautari

Obiceiul cu lautari pe drum care canta muzica populara pe drum nu imi prea place, dar nici sa nu aduc pe nimeni care sa cante nu e ok pentru ca pare priveghi. Ce as putea sa ii pun sa cante in afara de populara ca sa mearga? Aveti ceva sugestii de cantareti in acest sens? Voi aveti in plan lautari pe drum?

Inregistrat
    10.09.2008

Implicit Re: Lautari pe drum Da sau Nu?

da o sa am lautari , insa renunt la vornic...
    idee de cantat nu prea am alta pe drum....pune un negru cu un casetofon pe umar sa iti cante Rap
    FORTZA STEAUA!!!

Inregistrat
    15.02.2009

da...grea alegere...rap sau populara/lautareasca....mai bine liniste

Inregistrat
    11.03.2009

Nici eu nu sunt adepta lautarilor pe drum, dar nu pot organiza chiar totul dupa cum vreau eu, asa ca voi avea si eu doi, conditia fiind sa nu cante populara aia a lor... Voi discuta cu ei inainte si le voi spune cerintele mele... sper sa tina cont de ele

Inregistrat
    13.10.2008

O sa avem lautari si noi ...nu stiu inca cati ...dar si eu vreau sa scot cateva melodii ....dar fara ei parca nu-i nunta ....

Inregistrat
    26.06.2009

Post Traditii si obiceiuri in Alba

Buna, sunt Oana si nu sunt din Bucuresti, in toamna voi avea nunta si nu stiu ce obiceiuri se fac pe aici, am auzit mai multe pareri, dar toate sunt diferite, poate ma ajutati si pe mine . astept raspunsurile voastre

Inregistrat
    19.02.2008

Implicit Re: obiceiuri bucuresti

buna oana acum nu stiu de unde esti u,dar la noi in alba este traditia ca domnisorii sa mearga dupa mire ,mirele impreuna cu domnisori merg dupa nasi si pe urma impreuna merg dupa mireasa,oadata luata mireasa de acasa se merge la starea civila,la biserik la poze sau depinde cum ai timpul la dispozitie si mai spre seara se merge la sala, unde ca sa se poata incepe dansul mirilor trebui sa se fure papuci miresie care sunt rascumparati de nasii,mai tarziu se fura mireasa dak este inainte de ora 12 hoti negiciaza pretul miresei cu nasul iar dak este dupa 12 pretul miresei este negociat cu mirele.mai nou se fura si mirele care este rascumparat de catre mireasa care la randul ei poate sa le ceara si ea ceva hoatelor hotilor.cam astea ar fi traditiile.aaaaaaa da ink ceva in drum spre mire ,nasi si mireasa se mai leaga drumul de catre copii sau chiar oameni la care se da banii.sper ca ti-am fost de ajutor in caz ca nu intelegi ceva sau mai vrei ceva sfaturi stii unde ma gasesti.pa pa

Inregistrat
    15.02.2009

Pai si ce melodii ar putea sa va cante pe drum? Aveti vreo idee? Eu una ma tot gandesc, pentru ca am oroare de ei..

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us