Pagina 1 din 10 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 79

Subiect: Cearcanele

Inregistrat
    02.10.2008

Post Cearcanele

Despre "minunatele" pungi sub ochi se stie ca apar in general din cauza oboselii, dar por fi si ereditare sau consecinte ale unor afectiuni interne.
    O alta cauza poate fi bronzul excesiv deoarece expunerea exagerata la soare duce la deshidratarea pielii si la pigmentarea ei diferit in functie de zonele atinse.
    Si cum pielea de sub ochi este foarte subtire, aceasta capata mult mai rapid culoarea maronie a bronzului. Iar acesta nu este singurul pericol care ne pandeste ochii, e posibil ca sa asortam la cearcane si niste frumosi ochi rosii, ca de varcolac.

Remedii rapide pentru cearcane:

· cel mai recunoscut remediu consta in aplicarea a doua felii subtiri de cartof crud;
    · aplica pe ochi doua pliculete de ceai negru inmuiate in apa calduta;
    · fa comprese cu ceai de albastrele sau tei;
    · ia doua linguri de inox si tine-le in frigider sau sub apa rece cateva minute, apoi aplica-le peste zona cearcanelor
    · relaxare rapida a ochiilor: acopera-i cu palma cateva minute, fara a apasa.
    · ca sa nu ai pleoape umflate dimineata, incearca sa dormi cu capul putin mai sus decat pozitia corpului.

Remedii rapide pentru ochi rosii:

· aplica comprese cu ceai de musetel sau felii de castravete crud.
    · nu neglija somnul, dormi 8-9 ore pe noapte pentru a nu avea ochi obositi, umflati, rosii.
    Un miracol este un lucru imposibil care este totusi posibil.
    (A miracle is an impossible thing that is nevertheless possible.) G.B. Shaw

Inregistrat
    29.11.2008

Talking Re: CEARCANELE..... remedii rapide!

si eu am de la un timp probleme cu cearcanele, multumim de sfaturi

Inregistrat
    02.09.2008

Implicit Re: CEARCANELE..... remedii rapide!

eu stiam ca este bun si uleiul de migdale. se gaseste in unele farmacii si la plafar.

Inregistrat
    02.10.2008

Smile Re: CEARCANELE..... remedii rapide!

Am revenit...... cu alte remedii natursite pentru a scapa de nesuferitele cearcane..

Atat pentru prevenirea cat si pentru tratarea cearcanelor, medicii nutritionisti ne recomanda o dieta alimentara formata din legume precum: spanac, urzici, ceapa verde, praz, morcovi, andive, salata verde. Consumarea acestor legume are rolul de a purifica sangele, inlaturand toxinele pe care le acumuleaza. In functie de calitatea si culoarea sangelui care iriga vasele din epiderma, cearcanele se vor deschide la culoare, devenind mai putin vizibile. In acelasi timp, incearca sa elimini din alimentatie pastele fainoase si dulciurile deoarece amidonul continut de acestea accentueaza cearcanele. Renunta de asemenea la mancarurile si bauturile prea sarate.
    -Pentru estomparea cearcanelor, poti aplica dedesubtul ochilor comprese cu ceai de albastrele alternandu-le cu cele de musetel cald. Eficiente impotriva cearcanelor pot fi insa si compresele reci cu ceai de sunatoare. Pentru atenuarea cearcanelor, in zona de sub ochi mai pot fi aplicate si felii de castravete sau de cartof crud.
    -De cate ori ai ocazia, nu ezita sa faci plimbari in aer liber intr-un usor mars fortat. Trucul este unul simplu si banal: oboseala fizica combate insomnia, inducand starea de somn, iar prin oxigenarea sangelui sunt eliminate toxinele, restabilindu-se astfel echilibrul arderilor.
    -Efectueaza o serie de exercitii de respiratie in fata unei ferestre deschise. Fa un set de 5-10 inspiratii si expiratii de doua ori pe zi, iar apoi mareste ritmul treptat pana cand ajungi la un set de 20 de inspiratii si expiratii, efectuat tot de doua ori pe zi.

Inregistrat
    02.10.2008

Citat Postat de any_voinea Vezi mesajul
    eu stiam ca este bun si uleiul de migdale. se gaseste in unele farmacii si la plafar.
    Da o perioada (scurta ce-i drept) am folosit si eu uleiul de migdale.
    Intrasem intr-un plafar sa vad ce pot gasi pentru cearcane, si dna de acolo imi recomandase uleiul de migdale.

Inregistrat
    17.02.2009

Buna, am avut si eu problema cearcanelor dar am reusit sa scap cu un produs special creat pt aceasta problema. Nu cred ca pot sa spun firma pt ca ii fac reclama, dar produsul respectiv se numea ANR Advanced Night Repair for eye. Tipa care ma machiaza frecvent pe mine il recomanda persoanelor care au cearcane si pungi.Daca va intereseaza mai multe date despre Olivia care este make up artist Estee va pot da nr ei de tel . Ea va poate spune si de alte produse miraculoase cu care machiaza sau face tratament cosmetic. Va pup

Inregistrat
    02.10.2008

Citat Postat de paulista Vezi mesajul
    Buna, am avut si eu problema cearcanelor dar am reusit sa scap cu un produs special creat pt aceasta problema. Nu cred ca pot sa spun firma pt ca ii fac reclama, dar produsul respectiv se numea ANR Advanced Night Repair for eye. Tipa care ma machiaza frecvent pe mine il recomanda persoanelor care au cearcane si pungi.Daca va intereseaza mai multe date despre Olivia care este make up artist Estee va pot da nr ei de tel . Ea va poate spune si de alte produse miraculoase cu care machiaza sau face tratament cosmetic. Va pup
    Te rog frumos, imi poti da un mesaj privat cu datele de contact ale Oliviei. Mi-as dori sa vb cu ea si despre make-up pentru nunta (daca poate face asta) si in primul rand pentru cearcane si tratament cosmetic.
    Iti multumesc mult!

Inregistrat
    29.06.2009

am incercat cu tot felul de creme, dar nu s-a dus nimic.
    o prietena mi-a zis sa fac o mica interventie estetica, dar mi-e cam frica...

Pagina 1 din 10 123 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us