Pagina 16 din 16 PrimulPrimul ... 6141516
Rezultate de la 121 la 126 din 126

Subiect: Nunta In Post

Inregistrat
    31.01.2007

Implicit Re: Asha Nu.

eu m-am casatorit in post si sunt super fericita! am langa mine un om integru, bun si plin de umor. daca vreodata vom divorta NU va fi pt. ca ne-am casatorit in post ci pt. ca unele lucruri dintre noi nu mai merg si nu le putem repara. daca vreodata ni se va intampla cine stie ce nenorocire (Doamne fereste!) va fi pt. ca asa ne-a fost scris NU pt. ca ne-am casatorit in post si ca Dumnezeu ne pedepseste pt. asta.
    mi se pare absurd sa pui pe seama nerespectarii unor canoane bisericesti toate nenorocirile intamplate unei persoane de-a lungul vietii. pana la urma daca Dumnezeu a vrut ca acele "pedepse" sa le primeasca o anumita persoana sunt o consecinta a faptelor sale.

stiti cele 9 porunci bisericesti? cate dintre voi le respecta? eu in afara de porunca 8, nu am respectat niciuna niciodata, desi copil - adolescenta fiind am mai tinut din posturi. dar nici nu astept vreo pedeapsa pt. asta. daca eu nu simt nevoia sa fac un lucru, nu-l fac si gata! conteaza mai mult ce fel de om esti, cum ii tratezi pe cei din jurul tau, cum ii ajuti, cum ii respecti, cum respecti natura si minunile ei decat daca ai tinut 183 de zile pe an post, decat daca n-ai facut nebunii in alea 183 de zile de post si nici macar nu te-ai gandit la anumite chestii deocheate, poftind care v-a sa zica! cred ca Dumnezeu are mai multe griji decat sa ma pedepseasca pe mine pt. ca am facut nunta in postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. adica...sper...

apropo de nunta in post, la nunta am invitat pe cineva care mi-a spus ca vine la nunta, dar sa-i facem un meniu de post. nu a venit, bineinteles! si am avut si alti invitati care mi-au refuzat participarea la nunta tocmai din acest motiv: pt. ca nunta era in post. dar, nunta si-a vazut cursul ei, ne-am simtit bine si asta e cel mai important!

ps: cred ca dau rp pt off topic!
    Ultima editare de paradise : 16.08.2010 22:34:13

Inregistrat
    18.03.2009

Implicit Re: Asha Nu.

@ strumfii - off-topic, daca ajunge mesajul la RB nu ma supar, chiar ca a deviat rau discutia, dar BO (Biserica Ortodoxa, nu bilet la ordin) nu interzice sexul in post si nici in zilele de sarbatoare cu cruce rosie sau fara... Chiar incurajeaza sotii sa se iubeasca, sa nu-si refuze iubirea carnala pentru ca este sarbatoare, exceptie facand situatia in care ambii soti doresc sa faca acest lucru (respectiv sa nu faca dragoste), sa se respecte unul pe altul...
    Ochi pentru ochi...si lumea va deveni mai oarba - Dalai Lama
    Cine vrea sa traiasca in pace, aude, vede si tace - proverb popular.

Inregistrat
    12.09.2011

Implicit Re: Nunta In Post

Noi ne-am dorit sa facem nunta pe 16 iunie 2012, atunci cand sarbatorim 7 ani de relatie, ulterior am aflat ca este post si ne-am reorientat catre 9 iunie, dar fiind un an cu postul Sf. Petru si Pavel lung nu am gasit un local care sa renteze si ne-am oprit la data noastra, 16 iunie, am luat dispensa de la Patriarhie, contra unei "donatii" pentru care nu am primit chitanta in valoare de 100 lei si uite asa, Biserica a "uitat" ca este post. Regulile sunt facute ca sa fie incalcate, nu-i asa?
    Si-apoi, nu e mai important sa te cununi decat sa traiesti in pacat?
    Credinta e relativa, postul o sa il tin cand voi fi in stare sa ma purific de gandurile rele, intai, apoi de restul, asadar, avem un eveniment foarte important pe care il vom sarbatori!

Inregistrat
    17.01.2010

Implicit Re: Nunta In Post

16 iunie - data mea,

Inregistrat
    02.08.2012

Implicit

Citat Postat de dia_na Vezi mesajul
    chestia e mai simpla decit crezi
    preotul face un referat in care explica ca nu poti sa te casatoresti altcindva
    se plateste 500 mii ROL si episcopul aproba
    nu in toate posturile se da dispensa (ex. cel din august cu Maica Domnului nu se da, la fel cel de Paste si Craciun)
    oricum sunt multe alte date cind nu ai voie sa faci nunta (ex. duminica si simbata rusaliilor si totusi se da dispensa si fac multi)

Stai sa vad dac-am inteles bine. Biserica Ortodoxa zice ca e pacat sa faci nunta in post sau zi de sarbatoare. Dar, platiti aici la mine o taxa si rezolv eu cu cel de sus. Cata ipocrizie!
    Mi se pare atat de incompatibila chestia asta cu spiritul crestinismului, nu are nimic de-a face cu invataturile lui Isus!

Am gasit loc liber la restaurantul meu preferat in 14 septembrie si m-am bucurat enorm ca se potrivea data si cu programul trupei mele preferate. Ca sa aflu dup-aceea ca e nu-stiu-ce sarbatoare importanta la ortodoxi. Eu sunt catolica, dar ce importanta are? Majoritatea nuntasilor vor fi ortodoxi si nu am suportat ideea ca lumea o sa barfeasca, o sa comenteze, n-o sa vrea sa manance sau sa danseze. Am preferat sa schimb data ca sa evit discutii. Nu as suporta sa ma ingrijorez in ziua nuntii de gura barfitoare a lumii.
    E multa ipocrizie, superstitie si habotnicism in Romania.
    Din pacate toate salile sunt in general ocupate cu un an inainte, si nu am mai reusit sa ne sincronizam programul cu muzicantii
    Ultima editare de MissSwan : 07.08.2012 22:30:39

Inregistrat
    22.12.2010

Implicit Re: Ce stiti de dispense?

Citat Postat de zmeura Vezi mesajul
    Stai sa vad dac-am inteles bine. Biserica Ortodoxa zice ca e pacat sa faci nunta in post sau zi de sarbatoare. Dar, platiti aici la mine o taxa si rezolv eu cu cel de sus. Cata ipocrizie!
    Mi se pare atat de incompatibila chestia asta cu spiritul crestinismului, nu are nimic de-a face cu invataturile lui Isus!
    Din cate am inteles eu, Biserica nu e de acord sa faci petrecerea in post, pentru ca e o perioada in care ar trebui sa te abtii de la diverse. Dar cununia religioasa nu ar fi neaparat interzisa, cu conditia sa nu faci petrecere.
    Acum, nu stiu de ce au bagat chestia asta ca poti sa primesti derogare si sa poti face si in post...

Eu initial ma gandisem sa facem nunta de revelion, ca pica sambata, toata lumea era pusa pe petrecut... Aveam si invitati multi din afara tarii, si cam toti vin oricum acasa de Craciun... Da am aflat ca nu se fac nunti intre Craciun si Boboteaza. Nu stiu de ce... Si nu stiam nici ca putem cere derogare...

Pagina 16 din 16 PrimulPrimul ... 6141516

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us