Pagina 1 din 42 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 329

Subiect: Împărtășania copiilor

Inregistrat
    24.08.2006

Implicit Împărtășania copiilor

Nu știu ce și cum să procedez, poate mă ajutați voi, fetelor, care ași mers cu copii la biserica. Nu sunt o mare bisericoasă, dar la sărbători mari mai merg și eu la biserică.
    Vreau să-mi împărtășesc fetița care are 5 luni. Se poate?Oare lingurița de vin care o primește nu-i face rău? Fetița mea papă doar sân, altceva nu știe.

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: Împărtășania copiilor

Nu ii face rau deloc. Stai linistita. Copii se impartasesc de la botez des si nu patesc nimic. Lingurita aceea nu este plina de vin si nu are nici un efect asupra lor. Poti sa intrebi si un doctor si iti va spune acelasi lucru. Eu cunosc familii care isi duc copii al biserica la impartasit la fiecare 2 saptamani si totul e perfect.

Inregistrat
    03.08.2007

Citat Postat de Ela Vezi mesajul
    Nu știu ce și cum să procedez, poate mă ajutați voi, fetelor, care ași mers cu copii la biserica. Nu sunt o mare bisericoasă, dar la sărbători mari mai merg și eu la biserică.
    Vreau să-mi împărtășesc fetița care are 5 luni. Se poate?Oare lingurița de vin care o primește nu-i face rău? Fetița mea papă doar sân, altceva nu știe.
    sigur ca se poate. nici macar nu ii da o lingurita plina. si vorba aia, nu ii dai zilnic vin
    gandeste-te la bebeii ce sunt botezati la 6 sapt. si ei primesc vin.
    ... mai in gluma, mai in serio, mihnea dupa vinul de la botez a dormit vreo 6 ore neintors (a fost de vis... )

Inregistrat
    22.10.2007

Se impartasesc copiii de la cateva saptamani. Stai linistita, lingurita aceea e foarte mica, si vinul cred ca e indoit, stiu ca ne-a impartasit pe noi inainte de nunta cu vin de la copii ca am ajuns tarziu, si era foarte-foarte slab...

Inregistrat
    24.08.2006

Parca m-am mai linistit putin. De cand eram copil, tin minte ca lingurita era mica si daca nu e plina cu vin, atunci e ok.
    Fiindca se apropie duminica, va intreb, din ce stiti voi, cand ar fi bine sa merg cu fetita ca sa nu stam toata slujba. Nu ar sta nici ea potolita si nici eu nu pot sa o tin in brate foarte mult, e gra si spatele meu nu ma lasa.

Inregistrat
    03.08.2007

Parca m-am mai linistit putin. De cand eram copil, tin minte ca lingurita era mica si daca nu e plina cu vin, atunci e ok.
    Fiindca se apropie duminica, va intreb, din ce stiti voi, cand ar fi bine sa merg cu fetita ca sa nu stam toata slujba. Nu ar sta nici ea potolita si nici eu nu pot sa o tin in brate foarte mult, e gra si spatele meu nu ma lasa.
    presupun ca asta depinde de preot, poate si de zona???
    la noi acasa, liturghia incepe la 10, cam pe la 11.20- 11.30 face preotul impartasania. chiar inainte de a-si incepe predica...
    dar ca sa fii sigura, mergi intr-o plimbare pana la biserica si intreaba direct acolo. ei stiu cel mai bine obiceiul lor..

Inregistrat
    22.10.2007

La biserica la care ma fost noi se impartaseau copiii si inainte de slujba (in special cei foarte mici)

Inregistrat
    10.07.2006

poti merge inainte de predica preotului, asta pe la 9 -10, sau dupa predica, pe la 12, te duci direct in fata cu bebe in brate si stai linga usa de la altar cu o luminare aprinsa in mina, te vede preotul si te cheama, cel putin la noi la Bazilescu asa se procedeaza, eu am mers cu Maria mereu, nu a fost nici o problema cu vinul....insa ai grija dup impartasanie sa nu pupe nimeni copilul pina nu doarme o data, ca ii ia impartasania....
    succes si ma bucur ca sunt mamici care isi duc copiii de mici la biserica.

Pagina 1 din 42 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us