Pagina 63 din 63 PrimulPrimul ... 1353616263
Rezultate de la 497 la 502 din 502

Subiect: Discutii despre efortul financiar pe care il necesita aparitia unui copil

Inregistrat
    30.09.2008

Implicit Re: Mai exista viata dupa nastere?

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Sa stii ca oricum lucrurile se pot schimba de pe o zi pe alta, mai ales in Ro. Si nu zic asta doar asa, ca o zice toata lumea, am trait-o pe pielea mea. Cand am decis sa facem copilul noi aveam ce ne trebuia pentru un trai decent, ca nu eram bogati, dar nici nu ne faceam griji ca nu am avea din ce sa asiguram o viata lejera copilului. Cand eram gravida cam in 9 saptamani am pierdut in cateva zile 6 din 7 contracte. Era minunatul an 2009, inceputul crizei financiare. De-atunci ne-a mers tot mai rau aproape 3 ani. Toata lumea se prabusea in jurul nostru, al meu a avut un colaborator care s-a dus intr-o zi la Sinaia si s-a spanzurat de un pom... a fost rau. Am mers inainte. Am renuntat la o casa pe care nu ne-o mai puteam permite, ne-am mutat la bloc la ai mei. Dupa aceea, am renuntat la Bucuresti cu totul si am plecat unde a gasit ta-su o oferta de munca mai buna. Ne descurcam. Viata chiar merge inainte. Copilul meu e maricel acum, are 3 ani jumate, e un copil dulce si vesel si plin de energie. Greu a fost, eventual, pentru noi, nu pentru el.
    M-ai facut sa retraiesc toate greutatile noastre din ultimul timp. Cam acelasi lucru l-am patit si noi (daca nu ma insel sotul tau are aceiasi meserie ca a noastra; imi place sa te citesc de foarte mult timp). Si noi cand am hotarat sa avem un copil aveam tot necesar (doar ce luasem casa prin Prima Casa, aveam joburi amandoi in acelasi loc). In 2010 deja treburile au inceput sa scartaie, in 2011 ne-am pierdut locul de munca (nu mai erau lucrari), eu eram inca in CIC si ne-a prins tare bine indemnizatia. Sotul si-a gasit un loc de munca dar de abia dupa cateva luni grele. Am reusit sa ne platim la timp ratele, dar nu a fost usor si nici acum nu e pentru ca inca ne zbatem sa ne gasim colaboratori si pentru activitatile profesionale extrajob. Si noi am avut momente cand vroiam sa lasam totul aici si sa plecam ori in alta tara, ori in alt judet. Viata nu stii ce iti ofera! Copilul e fericirea si viata noastra, ne-am ferit pe cat posibil sa nu simta greutatile parintilor si ne-a adus numai bucurii.

vand rochita mireasa rose-marie

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de nikoletta Vezi mesajul
    M-ai facut sa retraiesc toate greutatile noastre din ultimul timp. Cam acelasi lucru l-am patit si noi (daca nu ma insel sotul tau are aceiasi meserie ca a noastra; imi place sa te citesc de foarte mult timp). Si noi cand am hotarat sa avem un copil aveam tot necesar (doar ce luasem casa prin Prima Casa, aveam joburi amandoi in acelasi loc). In 2010 deja treburile au inceput sa scartaie, in 2011 ne-am pierdut locul de munca (nu mai erau lucrari), eu eram inca in CIC si ne-a prins tare bine indemnizatia. Sotul si-a gasit un loc de munca dar de abia dupa cateva luni grele. Am reusit sa ne platim la timp ratele, dar nu a fost usor si nici acum nu e pentru ca inca ne zbatem sa ne gasim colaboratori si pentru activitatile profesionale extrajob. Si noi am avut momente cand vroiam sa lasam totul aici si sa plecam ori in alta tara, ori in alt judet. Viata nu stii ce iti ofera! Copilul e fericirea si viata noastra, ne-am ferit pe cat posibil sa nu simta greutatile parintilor si ne-a adus numai bucurii.
    Sotul meu e inginer constructor. Cand am ramas gravida aveam o firma mica impreuna. Ma rog, scriptic impreuna, eu ma ocupam numai de dosarele de personal si aveam alt job. Firma a "murit" odata cu criza, din pacate. In Bucuresti treaba e nasoala in continuare, adica si-a cautat aproape un an si cea mai buna oferta a fost de cca 40% din salariul pe care il primeste aici. Cu cheltuielile considerabil mai mari, adica nu ajungeam la linia de plutire nici cu salariul meu. Am plecat dupa el, cu copil cu tot.
    Tata a fost inginer montajist, tot asa au fost si ai mei, s-au mutat dintr-un oras in altul ani buni. Diferenta a fost ca ei m-au "parcat" la bunici, au considerat ca e mai ok pentru mine acolo decat sa ma mut pe sistemul "anul si orasul". Noi ne-am asumat "riscul" asta tocmai pentru a fi impreuna, daca am gresit sau nu o sa aflu mult mai tarziu.
    Oricum, daca mi-ar fi zis cineva cand eram "aspiranta" ca o sa trec prin ce am trecut si o sa ajung unde suntem acum, sau ca o am perioade cand o sa gatesc "ciorba de tartite", vorba lui barbatu-meu, ca mai mult nu-mi permit, i-as fi zis sa se duca la doctor ca delireaza. Nu exista garantii, poate daca stai cu fundul pe aur la propriu. Cu lingoul in saltea. Imi amintesc ca in perioada aia nici proprietatile nu au mai valorat nimic, incercau oamenii sa vanda case si nu le cumpara nimeni.

Inregistrat
    26.05.2010

Sotul meu e inginer constructor. Cand am ramas gravida aveam o firma mica impreuna. Ma rog, scriptic impreuna, eu ma ocupam numai de dosarele de personal si aveam alt job. Firma a "murit" odata cu criza, din pacate. In Bucuresti treaba e nasoala in continuare, adica si-a cautat aproape un an si cea mai buna oferta a fost de cca 40% din salariul pe care il primeste aici. Cu cheltuielile considerabil mai mari, adica nu ajungeam la linia de plutire nici cu salariul meu. Am plecat dupa el, cu copil cu tot.
    Tata a fost inginer montajist, tot asa au fost si ai mei, s-au mutat dintr-un oras in altul ani buni. Diferenta a fost ca ei m-au "parcat" la bunici, au considerat ca e mai ok pentru mine acolo decat sa ma mut pe sistemul "anul si orasul". Noi ne-am asumat "riscul" asta tocmai pentru a fi impreuna, daca am gresit sau nu o sa aflu mult mai tarziu.
    Oricum, daca mi-ar fi zis cineva cand eram "aspiranta" ca o sa trec prin ce am trecut si o sa ajung unde suntem acum, sau ca o am perioade cand o sa gatesc "ciorba de tartite", vorba lui barbatu-meu, ca mai mult nu-mi permit, i-as fi zis sa se duca la doctor ca delireaza. Nu exista garantii, poate daca stai cu fundul pe aur la propriu. Cu lingoul in saltea. Imi amintesc ca in perioada aia nici proprietatile nu au mai valorat nimic, incercau oamenii sa vanda case si nu le cumpara nimeni.
    ce-mi place topicul asta, in care se vorbeste de greutatile noastre ca parinti inainte si mai ales dupa aparitia unui copil...

din pct meu de vedere, voi ca familie, ati luat decizia cea mai buna de a nu va "separa" viata de familie si de a ramane toti 3 la bine si la greu! si sunt convinsa ca nu iti regreti decizia!
    eu nu as concepe sa stau departe de sot cu lunile sau anii...m-am maritat pt a avea o familie. ne este si noua greu, mai ales iarna, cand amenajarile interioare merg prost, iar eu cu salariul meu platesc datoriile si putina mancare...dar cand o sa vina bebele? o sa ne fie poate si mai greu...din cauza asta sunt nevoita sa imi planuiesc conceperea unui bebe detaliu cu detaliu..de la luna in care imi voi face analizele, pana la perioada cand ar trebui sa il concep si sa nasc( trebuie sa ma feresc de iarna si de frig)....poate multe imi veti spune ca sunt nebuna, cum sa planific asa ceva...eu stiu ca totul tine de Dzeu( vad si in topicul aspirantelor la bb, ca de multe ori socoteala noastra nu se potriveste cu realitatea), insa eu am dreptul sa imi fac planuri, asta si pt a ma "imbarbata" si pt a stii, macar teoretic la ce sa ma astept...cred ca frica de a nu reusi financiar ii cam da batai de cap...am nevoie de vorbele uneui mamici care nu castiga mii de lei si cu munca de birou, sa ma convinga ca se poate....

Inregistrat
    15.08.2010

In vremurile astea cine nu are probleme financiare? Eu am parasit tara fiindca viitorul sot plecase deja si desi nu avea un job banos era mai mult decat in RO. Am venit si eu aici si m-am angajat intr-o companie ce da o sansa tinerilor studenti, dar si absolventilor, nu ca in tara unde toti te vor cu experienta din start.
    Am tot amanat venirea unui bebe, pentru a avea o situatie financiara mai buna. Am strans bani pentru nunta, am reusit sa facem o nunta frumoasa si sa mergem intr-o luna de miere de vis si apoi am zis sa facem si un bebe ca ne vom descurca noi (ceea ce sper in continuare).
    Eram total impotriva sa ne luam o masina noua ca daca vine bebe...sarcina a venit, dar s-a oprit din evolutie, asa tare m-am enervat incat am realizat ca nu trebuie sa fac totul gandindu-ma ca vine copilul. Am cumparat masina in rate, am ramas iar gravi, am pierdut iar sarcina, am cheltuit bani pe analize si investigatii peste 1500 de euro(cariotip, analize de trombofilie mie si sotului, etc etc), acum sunt iar gravi si ma gandesc ca mai avem 2 ani si achitam masina
    Imi tot imaginam ca voi muncii pana la 7-8 luni si voi strange banutii pentru bebe, dar socoteala de acasa nu se potriveste cu realitatea. Cum am ramas gravi iar, a trebuit si trebuie sa stau numai la pat. Banii de pe medical sunt de 60%. Cand mi-am cumparat injectiile pentru trombofilie si am vazut cum dau 200 de euro si cu asta am golit contul, m-a apucat plansul, caci am dreptul la reteta compensata, ca doar muncesc cu norma intreaga aici de 5 ani si totusi doctorul refuza sa imi de-a compensat (probabil fiindca nu sunt de aceeasi natie cu el).
    Greutatile vin si cred ca oricat de pregatit financiar ai fi, daca este sa se intample ceva rau, se intampla.
    Important este sa avem puterea sa fim uniti si sa trecem peste, sa nu de dam batuti.
    PS: Oricat de greu ne-ar fi nu as lasa copilul in grija bunicilor. Doar parintii ii pot oferi dragostea si atentia necesara.

Inregistrat
    30.09.2008

Deci nu am gresit. Noi suntem amandoi ingineri constructori si lucram la aceiasi firma de proiectare (acolo ne-am si cunoscut), odata cu criza ne-am pierdut amandoi locul de munca, sotul si-a gasit dupa vreo jumatate de an, cam la aceiasi bani (oricum la noi salariile nu ajung ca la Bucuresti), iar eu am ramas in continuare in CIC, era cel mai sigur venit si ok ca bani. Perioada aceea de 6 luni a fost foarteee grea. Acum mi s-a terminat CIC si ne chinuim pe propria firma de proiectare, el inca mai avand si acel loc de munca, care apropo scartie si asta tot din cauza de lipsa activitate. De multe ori ma gandeam la voi ca si eu as fi facut la fel, fiind si foarte dezamagita ca "dragul" nostru Mazare a facut chiar langa noi "cartier social" si nu pot spune ca sunt numai cazuri sociale, iar noi astia fraierii care platim impozite si taxe inclusiv taxa de liniste, ne e frica sa iesim afara dupa o anumita ora si asta inca un motiv sa fugi cat vezi cu ochii.
    Sa aveti parte de tot ceea ce doriti si mult succes si liniste in noua viata!

vand rochita mireasa rose-marie

Inregistrat
    07.08.2008

Citat Postat de alina_stef Vezi mesajul
    ce-mi place topicul asta, in care se vorbeste de greutatile noastre ca parinti inainte si mai ales dupa aparitia unui copil...

din pct meu de vedere, voi ca familie, ati luat decizia cea mai buna de a nu va "separa" viata de familie si de a ramane toti 3 la bine si la greu! si sunt convinsa ca nu iti regreti decizia!
    eu nu as concepe sa stau departe de sot cu lunile sau anii...m-am maritat pt a avea o familie. ne este si noua greu, mai ales iarna, cand amenajarile interioare merg prost, iar eu cu salariul meu platesc datoriile si putina mancare...dar cand o sa vina bebele? o sa ne fie poate si mai greu...din cauza asta sunt nevoita sa imi planuiesc conceperea unui bebe detaliu cu detaliu..de la luna in care imi voi face analizele, pana la perioada cand ar trebui sa il concep si sa nasc( trebuie sa ma feresc de iarna si de frig)....poate multe imi veti spune ca sunt nebuna, cum sa planific asa ceva...eu stiu ca totul tine de Dzeu( vad si in topicul aspirantelor la bb, ca de multe ori socoteala noastra nu se potriveste cu realitatea), insa eu am dreptul sa imi fac planuri, asta si pt a ma "imbarbata" si pt a stii, macar teoretic la ce sa ma astept...cred ca frica de a nu reusi financiar ii cam da batai de cap...am nevoie de vorbele uneui mamici care nu castiga mii de lei si cu munca de birou, sa ma convinga ca se poate....
    draga mea, cred ca raspund cam tarziu, dar raspund.
    daca iti doresti un copil, sa stii ca il poti intretine, indiferent de veniturile din casa. in aproape 3 ani de cand o avem pe S pot sa spun ca ne-am descurcat mai bine cand veniturile din casa erau la jumatate fata de acum. un copil e o binecuvantare si Dumnezeu se ingrijeste si de el si de parinti
    Sandra

Pagina 63 din 63 PrimulPrimul ... 1353616263

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us