Pagina 33 din 33 PrimulPrimul ... 23313233
Rezultate de la 257 la 259 din 259

Subiect: Dupa 1 an - formula sau lapte de vaca?

Inregistrat
    28.10.2007

Implicit Re: Dupa 1 an - formula sau lapte de vaca?

Sunt de accord ca nimik nu poate inlocui laptele matern.Dar..in conditiile in care din diverse motive nu pot fi alaptati, cred ca copii pot beneficia si din alternative la formula clasica.Da, e dificil sa iei o asemnea decizie si nu pentru ca e un trend, ci pentru ca de ani de zile pediatrii incurajeaza pana la 6 luni iau fie formula fie lapte matern,prin formula intelegandu-se cea preparata gata din comert.Mi as fi dorit sa stiu de alternativa cu laptele de capra inainte de a trece prin experienta cu refluxul lui David. Formulele de lapte praf sunt prelucrate , da poate nu genetic, dar au o gramada de aditivi si indulcitori, pe langa laptele de vaca descompus si adaosuri de vitamine. Putine sunt cu adevarat formulele care contin numai laptele descompus si vitamine...si dak sunt copii, le accepta mai greu din cauza gustului.(Laptede matern este dulce...cel praf dak nu are indulcitor nu).Eu imi prepar formula de lapte in casa din lapte de capra bio si adaosuri de complex b si vit d3 , pentru ca la astea e deficitar laptele de capra comparat cu laptele de vaca si refluxul lui David s-a atenuat de pe o zi pe alta doar inlocuind formula cu cea in varianta mai putin procesata.
    Pentru cand or sa creasca, avem alternative la laptele de vaca si cel de capra: laptele de migdale, cocos si branzeturile de capra.
    Sunt sigura ca copii cresc bine si cu formule clasice si cu alte alternative la laptele matern, doar ca alterntivele la formula praf sunt mai putin cunoscute..asa cum zicea si Crisv.
    Ultima editare de falcute : 23.12.2012 20:05:22

Inregistrat
    28.04.2009

Citat Postat de falcute Vezi mesajul
    Sunt de accord ca nimik nu poate inlocui laptele matern.Dar..in conditiile in care din diverse motive nu pot fi alaptati, cred ca copii pot beneficia si din alternative la formula clasica.Da, e dificil sa iei o asemnea decizie si nu pentru ca e un trend, ci pentru ca de ani de zile pediatrii incurajeaza pana la 6 luni iau fie formula fie lapte matern,prin formula intelegandu-se cea preparata gata din comert.Mi as fi dorit sa stiu de alternativa cu laptele de capra inainte de a trece prin experienta cu refluxul lui David. Formulele de lapte praf sunt prelucrate , da poate nu genetic, dar au o gramada de aditivi si indulcitori, pe langa laptele de vaca descompus si adaosuri de vitamine. Putine sunt cu adevarat formulele care contin numai laptele descompus si vitamine...si dak sunt copii, le accepta mai greu din cauza gustului.(Laptede matern este dulce...cel praf dak nu are indulcitor nu).Eu imi prepar formula de lapte in casa din lapte de capra bio si adaosuri de complex b si vit d3 , pentru ca la astea e deficitar laptele de capra comparat cu laptele de vaca si refluxul lui David s-a atenuat de pe o zi pe alta doar inlocuind formula cu cea in varianta mai putin procesata.
    Pentru cand or sa creasca, avem alternative la laptele de vaca si cel de capra: laptele de migdale, cocos si branzeturile de capra.
    Sunt sigura ca copii cresc bine si cu formule clasice si cu alte alternative la laptele matern, doar ca alterntivele la formula praf sunt mai putin cunoscute..asa cum zicea si Crisv.
    In primul rand medicii si OMS recomanda alaptarea cat mai mult, daca se poate 1 an sau chiar spre 2 sau daca nu este posibil folosirea formulei de lapte standardizata pt necesitatile fiecarei varste pana la minim 1- 1,5 ani, de preferat 2 ani (unii chiar 3 dar aici mai intervin si ratiunile financiare).
    Consumul exclusiv de lapte se face pana la 6 luni cand laptele matren/formula nu mai satisface necesitatile de crestere ale copilului si rezervele de fier se epuizeaza iar atunci se incepe diversificarea.
    BRGE sau boala de reflux gastro-esofagian NU se trateaza cu lapte de capra. Sugarii au o imaturitate a sfincterului cardia care lasa sa existe un pasaj alimentar favorizat si de alimentatia exclusiv lichida. Pot sa existe mai multe grade de reflux (de la cel usor pana la cel agravat unde apar si leziuni a mucosei esofagiene). Ca si tratament si conduita igienodietetica se adm Nexium (esomeprazol, IPP), lapte AR care contine amidon pt a ingrosa laptele si a reduce din reflux, mese de cantitate mica si mai dese, pozitie inclinata. Odata cu cresterea in varsta a sugarului refluxul se amelioreaza si dispare.
    Faza cu preparatul formulei in casa e o amagire, ideal ar fii ca inainte de a sustineanumite lucruri ar trebui sa ne documentam temeinic, sa vedem compozitia LU/LV/LC ce presupune un alt raport al nutrientilor, ce inseamna asta - ce afectiuni pot aparea.
    Faptul ca adaugi tu vit din complexul B si D3 nu inseamna ca faci o formula de lapte.
    Da formulele de lapte au la baza LV modificat tocmai pt a semana cat mai mult cu formula chimica a LU si a raspunde necesitatilor organismului.
    Si o intrebare simpla de ce umanitatea a simtit nevoia sa modifice alimimentatia sugarului nealaptat si sa cerceze actiunea lipidelor, proteinelor, carbohidratilor, vitaminelor si raportul lor in dezvoltarea sugarului ca doar din vechi timpuri se folosea LV sau LC sau LO fiecare dupa posibilitati NU

Inregistrat
    26.12.2009

eu una nu am citit niciun studiu oficial cu laptele asta de capra, in schimb de studii cu LP da. Pentru mine e THAT SIMPLE. Nu pot sa ma iau dupa ceea ce citesc pe net atunci cand vine vorba de S.

Pagina 33 din 33 PrimulPrimul ... 23313233

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us