Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 13

Subiect: Probleme cu sarcina? Meningocel

Inregistrat
    12.05.2009

Implicit Probleme cu sarcina? Meningocel

Imi pare rau ca ma strecor cu acest subiect trist aici,insa as vrea tare mult sa aflu daca pe undeva exista vreo mamica care a avut probleme cu sarcina (meningocel)Acum un an am ramas insarcinata.Am fost extrem de fericiti si am facut totul ca sa fie ok cu sarcina,sa ma simt bine si eu si bebe. Doctorul pe care l-am avut,un om de nota 10+ (Dr. Tarek Abdoul - Giulesti),mi-a dat sa fac un set de vreo 12 analize.Toate au iesit bine,mai putin Ureaplasma pentru care urma sa imi dea un tratament in trimestrul II. La 15 saptamani si 3 zile,in urma unei simple ecografii la care am cerut sa mi se spuna sexul fatului,mi s-a spus ca nu mai are sens sa ma gandesc la asta deoarece trebuie sa intrerup sarcina : fatul are un meningocel!A fost ingrozitor,contractii,dureri...aproape tot ce poate simti o femeie la nastere.Cred ca daca nu l-as fi avut alaturi pe viitorul meu sot,as fi innebunit de durerea si gandul ca niciodata nu-mi voi strange in brate bebelu' mititelu' (cum ii spuneam).De atunci m-am ferit sa mai raman insarcinata (anticonceptionale si prezervative) si astept sa fac un cariotip de sange sa vad daca mai are sens sa incerc sau sa renunt pentru ca toti bebeii vor fi la fel.Va rog mult,daca stiti cazuri concrete,cu un final fericit,povestiti-mi si mie.Va pup si multa sanatate!

Inregistrat
    20.03.2007

Implicit Re: Probleme cu sarcina? Meningocel

Citat Postat de tinkermella Vezi mesajul
    Imi pare rau ca ma strecor cu acest subiect trist aici,insa as vrea tare mult sa aflu daca pe undeva exista vreo mamica care a avut probleme cu sarcina (meningocel)Acum un an am ramas insarcinata.Am fost extrem de fericiti si am facut totul ca sa fie ok cu sarcina,sa ma simt bine si eu si bebe. Doctorul pe care l-am avut,un om de nota 10+ (Dr. Tarek Abdoul - Giulesti),mi-a dat sa fac un set de vreo 12 analize.Toate au iesit bine,mai putin Ureaplasma pentru care urma sa imi dea un tratament in trimestrul II. La 15 saptamani si 3 zile,in urma unei simple ecografii la care am cerut sa mi se spuna sexul fatului,mi s-a spus ca nu mai are sens sa ma gandesc la asta deoarece trebuie sa intrerup sarcina : fatul are un meningocel!A fost ingrozitor,contractii,dureri...aproape tot ce poate simti o femeie la nastere.Cred ca daca nu l-as fi avut alaturi pe viitorul meu sot,as fi innebunit de durerea si gandul ca niciodata nu-mi voi strange in brate bebelu' mititelu' (cum ii spuneam).De atunci m-am ferit sa mai raman insarcinata (anticonceptionale si prezervative) si astept sa fac un cariotip de sange sa vad daca mai are sens sa incerc sau sa renunt pentru ca toti bebeii vor fi la fel.Va rog mult,daca stiti cazuri concrete,cu un final fericit,povestiti-mi si mie.Va pup si multa sanatate!

imi pare rau pt ca a trebuit sa treci printr-o astfel de experienta traumatizanta ...
    din cate am citit eu pe net, nu e obligatoriu sa apara la ceilalti copii pe care vrei sa ii mai ai, acesta a fost un caz izolat ...
    ai avut in familie cazuri de genul acesta?? sa intrebi bunicii poate ei stiu mai bine .
    mai citesc si mai revin cu informatii

Inregistrat
    12.05.2009

In familie...ce pot sa spun?!? Suntem 4 surori. Cea mai mare a pierdut 4 sarcini din diverse motive (nu putea tine sarcina),iar la a 5 a sarcina,a nascut la 6 luni,fetita a trait 2 luni (timp in care a facut 3 accidente cerebrale si hidrocefalie) dupa care a murit. S-a chinuit foarte mult mititica si doctorii asteptau sa faca 1 kg ca sa o opereze,dar nu a apucat.A ramas insarcinata din nou si a pierdut iar sarcina.A renuntat la ideea de a mai avea un copil si si-a montat un sterilet.Cealalta sora mai mare,are si ea un baiat de 6 ani si jumatate si este sanatos.In rest nu am avut alte cazuri de genul asta in familie.Tocmai de asta ma gandesc sa nu fie ceva genetic si Dr. Tarek mi-a spus ca tocmai din aceasta cauza trebuie sa fac acel cariotip al sangelui.Am mai citit si eu pe net,dar...nu stiu ce sa zic! Poate m-as simtit mai bine sa aud de un caz fericit. Pupic si mersi mult!

Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva
    Bunica mea din partea mamei a nascut primul copil, baiat, cu spina bifida sau gaura in coloana(in grai popular).
    Urmatorii copii, adica maica-mea si unchi-miu s-au nascut perfect sanatosi.
    Multa sanatate si numai bine!

Inregistrat
    12.05.2009

Citat Postat de dedi79 Vezi mesajul
    Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva
    Bunica mea din partea mamei a nascut primul copil, baiat, cu spina bifida sau gaura in coloana(in grai popular).
    Urmatorii copii, adica maica-mea si unchi-miu s-au nascut perfect sanatosi.
    Multa sanatate si numai bine!
    Iti multumesc frumos dedi79! Ce s-a intamplat cu copilul?

Iti multumesc frumos dedi79! Ce s-a intamplat cu copilul?

Din pacate a trait foarte putin
    Pe vremea aia (acum 53 de ani) si la tara nu se prea putea face nimic...

Inregistrat
    12.05.2009

Imi plac foarte mult prichindeii si imi doresc din tot sufletul,dar as prefera sa nu mai fac niciodata decat sa chinui un suflet alaturi de mine. Mi-se rupe sufletul in mine cand vad atatea cazuri in care parintii se chinuiesc cu fel de fel de cazuri si nu stiu ce sa mai faca pentru a-si face copii bine. Sunt tot mai multe cazuri de hidrocefalie,meningocel si mielomeningocel si doctorii ridica neputinciosi din umeri spunande-ne ca nici eu nu stiu cauza.

Inregistrat
    12.05.2009

Citat Postat de dedi79 Vezi mesajul
    Din pacate a trait foarte putin
    Pe vremea aia (acum 53 de ani) si la tara nu se prea putea face nimic...
    Nici acum nu se pot face prea multe in astfel de cazuri,la marile spitale,daramite la tara undeva.Si orice ar fi,femeile la tara isi duc sarcinile bine mersi si fac niste galushcutze grase si frumoase si sanatoase.P.S. Tudor este un frumos!Sa va traiasca si sa aveti parte de cele mai frumoase momente petrecute impreuna.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us