Pagina 27 din 27 PrimulPrimul ... 17252627
Rezultate de la 209 la 213 din 213

Subiect: Pregatirea sanilor pentru alaptat

Inregistrat
    15.08.2010

Implicit Re: Pregatirea sanilor pentru alaptat

Am mai scris la acest topic, dar revin cu sfatul meu. Eu consider ca nu este necesar sa incercati sa va pregatiti sanii pentru alaptat. Nici nu avem cum sa facem acest lucru, doar sa ne pregatim psihic pentru durerile ce vor urma primelor atasari ale bebelusului la san.
    Puteti sa va pregatiti cu bephanten, dar dupa nastere si dupa ce bebe este pus la san, sa va dati cu crema. Puteti folosi pompa dupa nastere pentru a forma sfarcul si sa folositi protectiile de silicon pentru a nu face rani si daca sfarcurile sunt micute si bebe nu poate apuca sanul bine.
    Daca sanii se fac pietroi atunci cand vine laptele, faceti dus cat de cald suportati pe sani (nu va opariti!) si inainte de alaptare. Dupa alaptare spalati sanii cu apa calaie/rece. Daca sanii sunt tensionati si bebe doarme/nu este ora lui de masa/nu cere san, scoateti cate putin lapte cu pompa. Nu goliti sanul, fiindca astfel veti produce si mai mult lapte si nu veti rezolva problema.
    Lactatia se va regla dupa 2-3 saptamani.
    Multa bafta, nastere usoara si bebei sanatosi.

Inregistrat
    23.11.2010

Citat Postat de elisa1524 Vezi mesajul
    Am mai scris la acest topic, dar revin cu sfatul meu. Eu consider ca nu este necesar sa incercati sa va pregatiti sanii pentru alaptat. Nici nu avem cum sa facem acest lucru, doar sa ne pregatim psihic pentru durerile ce vor urma primelor atasari ale bebelusului la san.
    Puteti sa va pregatiti cu bephanten, dar dupa nastere si dupa ce bebe este pus la san, sa va dati cu crema. Puteti folosi pompa dupa nastere pentru a forma sfarcul si sa folositi protectiile de silicon pentru a nu face rani si daca sfarcurile sunt micute si bebe nu poate apuca sanul bine.
    Daca sanii se fac pietroi atunci cand vine laptele, faceti dus cat de cald suportati pe sani (nu va opariti!) si inainte de alaptare. Dupa alaptare spalati sanii cu apa calaie/rece. Daca sanii sunt tensionati si bebe doarme/nu este ora lui de masa/nu cere san, scoateti cate putin lapte cu pompa. Nu goliti sanul, fiindca astfel veti produce si mai mult lapte si nu veti rezolva problema.
    Lactatia se va regla dupa 2-3 saptamani.
    Multa bafta, nastere usoara si bebei sanatosi.
    bine zis, asa ma gandeam si eu
    ce atata pregatire inainte, in afara de masaj bland cu o crema sau ulei ptrr hidratare, alceva nu vad ce

Inregistrat
    17.08.2009

Eu inainte m-am dat cu crema garmastan... si dupa nastere la fel... pentru rani. Si cel mai important... imediat dupa nastere... beti multe ceaiuri pentru lactatie...

Inregistrat
    26.05.2010

nici eu nu le fac nimic, in afara de crema dupa dus, data doar in parti.imi e frica sa ma ating de ei, sa nu provoc acele conrtractii si mai verific guguloii, sa vad daca se vede urma de laptic.

EMA MARIA

Inregistrat
    03.05.2015

Buna fetelor!
    Eu am ajuns pe forumul acesta cu un alt scop insa de..un defect profesional nu m-a lasat sa nu dau o cautare dupa "alaptare". Va spun din persepctiva unei persoane care nu a trecut prin sarcina si alaptare inca, insa cu experienta de 5 ani in vanzare de produse destinate sustinerii alaptarii si ingrijirii sanilor si muuulte feedbackuri de la alte mamici si colsultanti in alaptare:
    1. pentru mameloanele plate/ ombilicate se gasesc corectoare/ formatoare, unele (vorbesc despre Medela caci pe astea le am in portofoliu) se poarta in sutien -mai mare decat cel obisnuit- inca din sapt 30-32 de sarcina si dupa nastere cate putin intre alaptari. Nu "streseaza" mamelonul, doar aplica presiune in jurul mamelonului, determinandu-l treptat sa iasa inafara
    2. protectiile din silicon nu miros (cel putin cele din silicon de calitate) si daca sunt suficient de subtiri si cu forma potrivita, nu vor deranja alptarea si bebe va simti mirosul pielii mamei, nu altceva. Sunt OK atat in cazul in care mameloanele sunt ombilicate cat si atunci cand apar ragadele
    3. unguentul este foarte important pentru reglarea sebumulu diminuat de alaptarle frecventei si poate fi folosit si inainte de nastere daca simtiti pielea mamelonului si areolei mai uscata decat in mod obisnuit
    4. din ce am auzit pana acum, prezenta colostrului nu este obligatorie inca din timpul sarcinii, insa daca apare si este in cantitati care ar putea provoca situatii stanjenitoare, absorbantele de unica folosinta pentru san sunt o solutie foarte buna
    5. pompa ptr san este un subiect foarte complex si fiecare are nevoie de altceva insa un lucru este cert: pomparea nu trebuie sa doara. Va spun si voua e le spun si prietenelor mele cu bebe dar si clientelor: daca ai pompa electrica si dai pe treapta maxima, nu insemana ca o sa curga mai mult lapte - poate chiar sa aiba efect opus celui dorit. In prima faza ar trebui in maternitate sa aveti ocazia sa folositi o pompa profesionala pentru a va ajuta la stimularea lactatiei. Majoritatea maternitatilor au asa ceva dar nu peste tot personalul este dornic sa le foloseasca.

Poae va ajuta informatiile date. Eu va doresc sa intampinati cat mai putine probleme in alaptare si sa reusiti sa alaptati cat mai mult timp,stiti deja toate cat este de important!

Pagina 27 din 27 PrimulPrimul ... 17252627

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us