Pagina 1 din 41 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 322

Subiect: Interviul perfect!

Inregistrat
    09.01.2007

Implicit Interviul perfect!

fetelor, cred ca toata lumea a trecut printr-un interviu!
    si am deschis acest subiect ca sa impartasim idei si intrebari-cheie specifice unui interviu!
    panoramio
    picasa

[URL="http://www.weddingcountdown.com"]

Inregistrat
    22.10.2007

Implicit Re: Interviul perfect!

Asa deci... am promis, acum raspund. Cateva "hint"-uri pt interviu:
    Asa DA:
    - sa te documentezi foarte bine privind compania. Daca iti dau link catre site acceseaza-l, daca nu, documenteaza-te cu "gugalu'"
    - sa ai o tinuta DECENTA. Bijuterii mici, maxim un inel, fara kile de "haur", parfum discret, fara smoky eyes si ochi de Cleopatra (fac exceptie cateva joburi specifice ). Fusta pana la genunchi, nu sub fund sau pantaloni (chiar si jeansi dar fara taieturi si inscriptii) si o camasa simpla de bumbac sunt tinuta ideala.
    - sa ai o atitudine echilibrata fata de propria persoana si capacitatile tale. Nu e momentul sa fii nici modest si umil, nici arogant. Daca esti intrebat(a) despre aptitudini, realizari etc, raspunde punand accentul pe fapte relevante (nu intereseaza pe nimani ca stii sa dansezi quickstep daca nu te duci sa te angajezi la "Dansez pentru tine" )

Asa NU (lucruri care te descalifica in interviu - sau inaintea lui)
    - nu folosi niciodata o adresa de mail nepotrivita in CV. Fa-ti una tip prenume_nume sau variante, chiar daca nu ti-o stiu prietenii si o folosesti doar pentru aplicatii. Te descalifica o adresa gen "tweety_pasarica" sau "scorpya69" (exemple reale din pacate) daca nu aplici pentru videochat...
    - nu spune nici macar cand esti sunat (a) "Aaaa, pai ce credeti ca eu mai stiu unde am trimis cv-uri?"
    - nu intarzia, sau daca se intampla ceva suna. Nu poti sa apari ca o floare dupa 2 ore si sa spui "aaa n-am gasit adresa". In cel mai bun caz se va crede despre tine ca esti sarac(a) cu duhul...
    - oricat de OK ar fi intervievatorul, discutiile despre vaiat privata nu au ce cauta in interviu. Nu se povesteste despre iubit, mama lui si cea mai buna prietena.
    - discutia despre salariu in interviul preliminar NU este o targuiala. NU se merge pe principiu "sa cer mai mult ca sa aiba de unde sa scada" pentru ca nu functioneaza asa. Poti sa o "dai de gard" in etapa asta, dar sfatul meu sincer e sa iti faci un calcul dinainte si sa comunici suma minima pentru care ai fi dispusa sa accepti postul cu sinceritate. Discutia aceasta foloseste pur is simplu drept screening in etapa asta, intervievatorul nu vrea sa-si piarda vremea cu un candidat prea "scump" pentru el, asa ca daca ceri prea mult te va elimina. (Don't worry, postul e deja bugetat in 90% dintre companii)
    - nu fi "smartass". Din pacate multi asta inteleg din cartile de self-help: e drum lung de la modestie si nas in pamant pana la o atitudine ostentativa si agresiva.
    - for God's sake, NU MINTI. Omul din fata ta vede de regula in medie 10 candidati pe zi si e greu spre imposibil sa-l "faci". Te vei da de gol repede.
    - nu te teme sa spui "nu stiu". Nimeni nu asteapta sa fii perfect, in schimb nimeni nu va aprecia minciuna si diletantismul. Raspunsul "nu stiu" si "nu am facut asa ceva pana acum" va fi apreciat pentru ca e deschis si arata siguranta de sine.

Daca imi mai amintesc mai scriu...

Inregistrat
    27.06.2008

Nu mestecati gumita un tica-taca pe care sa nu il plimbati prin gura in timp ce vorbiti , e o varianta mai de bun simt
    Aveti grija la manechiura, sa fie unghiile ingrijite.
    Altceva nu mai stiu.

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)

Inregistrat
    20.04.2006

bun topic!!
    vin si eu cu sfaturi: Nu dati semne de nervozitate bataindu-va pe scaun, agitand mainile sau trecand mana prin par...denota nervozitate..
    in general, trebuie controlata postura corpului; pozitie dreapta pe scaun, bratele nu se incruciseaza..privirea la intervievator, nu in jos sau aiurea prin camera..
    sunt cateva intrebari tip la care e bine sa vii pregatita, de genul: ce poti sa spui despre tine? la care trebuie sa te legi de aptitudine si calitatile care te piun in valoare ptr. jobul respectiv..
    de asemenea, sa nu ai o atitudine rigida...eu eram asa de stresata la un interviu, ca m-a pus sa zic un banc.. noroc ca stiam..
    si nu uitati, ca aveti dreptul de apune intrebari la randul vostru, de multe ori este cerut de catre intervievator..pregatiti-le si pe acestea de acasa...poate pe loc nu va vine nimic in minte...
    daca apare o intrebare mai dificila, luati-va timp ptr. a va gandi, nu va cronometreaza nimeni..nu trebuie sa dati raspunsuri la foc automat..

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de rocsi6666 Vezi mesajul
    bun topic!!
    vin si eu cu sfaturi: Nu dati semne de nervozitate bataindu-va pe scaun, agitand mainile sau trecand mana prin par...denota nervozitate..
    in general, trebuie controlata postura corpului; pozitie dreapta pe scaun, bratele nu se incruciseaza..privirea la intervievator, nu in jos sau aiurea prin camera..

sunt cateva intrebari tip la care e bine sa vii pregatita, de genul: ce poti sa spui despre tine? la care trebuie sa te legi de aptitudine si calitatile care te piun in valoare ptr. jobul respectiv..
    de asemenea, sa nu ai o atitudine rigida...eu eram asa de stresata la un interviu, ca m-a pus sa zic un banc.. noroc ca stiam..
    si nu uitati, ca aveti dreptul de apune intrebari la randul vostru, de multe ori este cerut de catre intervievator..pregatiti-le si pe acestea de acasa...poate pe loc nu va vine nimic in minte...
    daca apare o intrebare mai dificila, luati-va timp ptr. a va gandi, nu va cronometreaza nimeni..nu trebuie sa dati raspunsuri la foc automat..
    Asa e teoretic, dar practic e cu dus si intors pentru ca multi candidati incercand sa nu faca toate chestiile astea stau ca "impaiati" - si e mai rau, zau...
    LE: raspunsurile "pregatite" la anumite intrebari trebuie sa fie personale, NU din carti. fiti siguri ca recruiterul le stie pe acelea

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de Habib Vezi mesajul
    fetelor, cred ca toata lumea a trecut printr-un interviu!
    si am deschis acest subiect ca sa impartasim idei si intrebari-cheie specifice unui interviu!
    am fost la interviuri si interviuri. cred ca interviul depinde foarte mult de companie. daca mergi la romtelecom (!) te imbraci intr un fel, daca mergi la mccann erickson mergi intr un alt fel, daca mergi la o institutie de stat te imbraci in alt fel.

intrebarile si stilul de a intervieva vor varia de asemenea. am intalnit intervievatori morti de frica si transpirati de numa'. am intalnit intervievatori care s au purtat oribil cu mine (si am plecat). am intalnit intervievatori cu care m am inteles bine pe plan personal, dar n am luat jobul.

daca exista o reteta pentru interviul perfect, eu n am aflat o inca mai caut.

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de ryanaro Vezi mesajul
    am fost la interviuri si interviuri. cred ca interviul depinde foarte mult de companie. daca mergi la romtelecom (!) te imbraci intr un fel, daca mergi la mccann erickson mergi intr un alt fel, daca mergi la o institutie de stat te imbraci in alt fel.

intrebarile si stilul de a intervieva vor varia de asemenea. am intalnit intervievatori morti de frica si transpirati de numa'. am intalnit intervievatori care s au purtat oribil cu mine (si am plecat). am intalnit intervievatori cu care m am inteles bine pe plan personal, dar n am luat jobul.

daca exista o reteta pentru interviul perfect, eu n am aflat o inca mai caut.
    Si eu dar am considerat mereu ca nu vreau sa lucrez acolo... daca aia usnt oamenii pe care ii trimit ei la recrutare, atunci nu-i de mine

Inregistrat
    09.01.2007

ieri am fost la un interviu si eram mai multi!!!!!!!
    a fost un interviu comun
    domnul ''angajator'' ne-a intrebat la sfarsit cine vine a doua zi la training
    citez : ''doresc un raspuns sincer da sau nu, daca spuneti da si nu venit o sa va treziti cu mesaje obscene pe telefon''
    imi venea sa

am zis nu din start!
    panoramio
    picasa

[URL="http://www.weddingcountdown.com"]

Pagina 1 din 41 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us