Pagina 2 din 166 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 1321

Subiect: Spermograma

Inregistrat
    09.01.2008

Implicit Re: Spermograma

Citat Postat de cristealinutza Vezi mesajul
    Iubita, ma bucur mult ca medicul v-a dat speranta!Sa dea Dumnezeu sa aveti rezultatele dorite dupa operatie si sa apara bb fuguta (macar cu FIV, daca altfel nu se va putea!)

Pupicei
    pai ne-a spus ca normal ar fi chiar o minune, dar prin IA sau FIV sigur se va putea. Dar dupa cam 6 luni de la operatie. ne-a mai explicat ca operatia este ca cea de varicocel, deci ...se rezolva usor atat timp cat nu lasam timpul sa treaca ! am un optimism incredibil si mai ales ca stiu ca nu este ceva irealizabil, de acum !
    ps: si totul a inceput de la o spermograma ....

Inregistrat
    22.11.2007

Citat Postat de lexi_ada Vezi mesajul
    pai ne-a spus ca normal ar fi chiar o minune, dar prin IA sau FIV sigur se va putea. Dar dupa cam 6 luni de la operatie. ne-a mai explicat ca operatia este ca cea de varicocel, deci ...se rezolva usor atat timp cat nu lasam timpul sa treaca ! am un optimism incredibil si mai ales ca stiu ca nu este ceva irealizabil, de acum !

iubita tinem pumnii! sanatate multa, curaj si optimism! as vrea sa stiu si eu cat costa o spermograma?

Inregistrat
    09.01.2008

Citat Postat de nicodulcika Vezi mesajul
    iubita tinem pumnii! sanatate multa, curaj si optimism! as vrea sa stiu si eu cat costa o spermograma?
    cam in jurul a 50 ron ...

Inregistrat
    19.12.2007

Ma bucur tare mult pentru tine !
    Va pup si va doresc sanatate maxima! Chiar ma intrebam ce se mai aude... si din cate am citit, ai toate motivele sa fii optimista! Mult mult noroc!

Si very on topic, la noi, cand s-a pus problema "...ce facem daca dureaza prea mult...", dragul de el a zis: "gata, fac spermograma, sa-mi spui cand si unde!"

Inregistrat
    09.01.2008

"Pentru a avea un copil sanatos este important ca ambii parinti sa fie sanatosi. Inainte de conceperea unui copil nu numai viitoare mamica este cea care trebuie sa-si faca diverse analize medicala, ci si viitorul tatic. Efectuarea analizelor medicale de care ambi parinti duce la depista posibilei incompatibilitati a RH-ului sau a unor boil ale acestora, ce vor putea fi tinute sub control cu ajutorul medicului si astfel nu vor exista complicatii la nastere, iar micutul va fi sanatos.
    Viitorul tatic si el trebuie supus anumitor investigatii recomandate de medic in functie de istoricul medical. Daca dupa mai multe incercari reusiti sa ramaneti insarcinata este indicat sa faceti teste de fertilitate si in cazul acesta medicul va recomnada viitorului tatic sa faca o spermograma. Spermograma consta in recoltarea spermei si analizarea ei microscopica. Spermograma se foloseste pentru stabilirea capacitatii de procreere a barbatului, in cadrul unui cuplu in care se intalneste sterilitatea. Aceasta are drept scop studiul numarului si mobilitatii spermatozoizilor, precum si procentajul de spermatozoizi anormali. Barbatul trebuie sa se abtina de la orice relatie sexuala timp de 3-5 zile, inainte de examen, cu scopul ca sperma emisa sa corespunda cantitativ criteriilor de referinta si deasemenea este indicat ca aceasta investigatie sa fie precedata de cel putin 2-3 zile de abstinenta
    Spermograma analizeaza:
    - volumul;
    - numarul;
    - mobilitatea;
    - aspectul spermatozoizilor.

Densitatea ideala ar fi intre 50-200.000.000/ml. Atunci cand densitatea spermatozoizilor se situeaza sub 50.000.000, diagnosticul este oligospermie, iar absenta spermatozoizilor constituie o azoospermie.

Numarul de spermatozoizi trebuie sa fie de minimum 30 milioane pe mililitru intr-un ejaculat normal (de la 2 la 6 mililitri). Peste 60% dintre spermatozoizi trebuie sa fie mobili si 70% trebuie sa aiba aspect normal. Se considera anormali spermatozoizii prea mici (hipotrofici), cu cap dublu (bicefali), cu flagel dublu (bifizi).
    Parametrii care se mai supun testarii sunt:
    - culoarea - opalescenta;
    - cantitate - 3-5 ml ejaculat;
    - gradul de lichefiere dupa 5 minute;
    - mobilitatea spermatozoizilor dupa 20 de ore de la ejaculare;
    - pH-ul normal-usor alcalin-7,5 (aceasta valoare are modificari daca sunt asociate procese inflamatorii, metabolice sau de insuficienta renala)."

Cateva info, utile sper !

Inregistrat
    15.11.2007

Si chiar ai toate motivele sa fii optimista! Sigur-sigur se va rezolva! Cateodata DD ne testeaza rabdarea si, mai ales, perseverenta! Ce te faceai daca te uitai in gura aluia (ca "medic" nu prea-mi vine sa-i zic) care ti-a spus sa-l folosesti donator pe socrul tau, ca sa "ramana in familie"?

Nici nu stii ce mult ma bucur!

Inregistrat
    18.05.2007

l-am intrebat si eu pe al meu sot daca e de acord sa faca o spermograma la urmatorul cm...si a zis da, desi nu a fost in culmea fericirii...nu a comentat ,mi-a zis ca da vrea ..dar cu o conditie...sa duc eu mostra la laborator

Inregistrat
    29.04.2008

lexi! sunt super fericita ca te vad ca ti-ai regasit optimismul! ambitie iubita! si multa putere sa aveti, pentru a va realiza visul!

Pagina 2 din 166 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us