Pagina 3 din 20 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 155

Subiect: Cum sa ne facem singure lumanarile pentru nunta

Inregistrat
    29.01.2007

Implicit Re: Cum sa ne facem singure lumanarile pentru nunta

Citat Postat de aniela_m Vezi mesajul
    Buna. Eu din cate am citit se pare ca nu este recomandat sa tii florile in frigider. Eu am facut un buchet pe suport microfon si il recomand. Pe caldura din august nu vrfeau sa-mim inchipui cum ar putea arata fara apa. Eu am tinut florile (trandafiri) in apa cu zeama de lamaie. Imaginea cu buchetul am postat-o la topicul destinat celor care isi fac singure buchetul si chiar am fost dezamagita ca nimeni nu si-a spus parerea...
    Poti sa pui poza cu buchetul si aici? Chiar m-ai facut curioasa!

Inregistrat
    29.01.2007

Citat Postat de poneyalma Vezi mesajul
    Cred ca rezista. dupa ce cumperi florile sa le tii in apa la rece (chiar la frigider, dar atentie sa nu inghete!!!). Eu imi iau florile de la un depozit de flori si acolo au o camera frigorifica mare mare care chiar seamana cu un frigider (ca temperatura) sunt cam 4-8 grade Celsius. Cand le pui in apa ai grija sa indepartezi frunzele care ar putea intra in apa (pe cele de la baza florii) deoarece au multe bacterii si se pot strica floricelele.
    De la o farmacie fitosanitara poti lua si un ingrasamant foliar care face florile sa reziste mai mult si pui in apa in care le tii cateva picaturi.
    Eu zic sa nu-ti faci griji ca florile rezista, adica freziile au o rezistenta peste medie la caldura si la umiditate asa ca...pentru cateva ore cat vor sta fara apa nu se intampla nimic!!!
    Ma mai gandesc pana atunci dar tind sa le fac fara suport microfon. Si eu tot de la depozitul de flori imi iau trandafirii si freziile. Poate imi spun si cei de acolo cum sa le pastrez proaspete.

Inregistrat
    01.03.2009

Acesta este buchetul. A fost ptr. o cununie civila...Dar intentionez sa il fac cumnatei mele si ptr. nunta.
    Imagini atasate Imagini atasate

Inregistrat
    29.01.2007

Citat Postat de aniela_m Vezi mesajul
    Acesta este buchetul. A fost ptr. o cununie civila...Dar intentionez sa il fac cumnatei mele si ptr. nunta.
    Foarte frumos! Imi place! Mai stii cum se numeste iarba aceea care ai pus-o pe deasupra si cea care ai pus-o pe langa buchet? Cum au stat florile pe suportul microfon? Ca mie mi-e frica sa nu cada.

Inregistrat
    24.07.2008

Planta care seamana cu o iarba mmai lunga se numeste bergrass sau beargrass. Nu-ti face griji ca nu pica florile din burete (poate doar cand arunci buchetul si se loveste de ceva...tavan etc ). Si florile se pastreaza foarte foarte bine la frigider dar sa nu fie dat pe inghetat si bineinteles sa nu fie alte alimente in frigider (sa nu intre in contact cu divere bacterii sau mirosuri).
    Aproximativ 8-10 grade este perfect pentru flori. Le poti pastra si in pivnita sau pe un balcon, undeva la racoare daca nu le poti pune in frigider. Prietena mea, dupa ce am facut buchetul, le-a pastrat pana dimineata in baie ca era un pic mai racorica de la gresie si faianta.

Inregistrat
    27.07.2008

kiss_tyna, iti pot spune cum au fost facute lumanarile mele (au fost facute de firma cu decoratiunile). Au fost semi-sferice, adica jumatatea de sus la exemplul dat de tine. Cand am aruncat florile, am vazut ca erau asezate pe o jumatate de burete sferic. Daca vei cumpara o sfera, merge la fix pt 2 lumanari. Deci acea semisfera era infipta in lumanare (probabil decupata in mijloc) iar partea de jos era infasurata in folie de plastic (folie alimentara), probabil sa nu curga apa din burete. Sub flori si frunze era o panglica prinsa cu o fundita, care masca folia si buretele. Cam atat. Nu parea foarte complicat, ma intrebam si eu cum au pus buretele pe lumanare.

Inregistrat
    29.01.2007

Citat Postat de Medeea7 Vezi mesajul
    kiss_tyna, iti pot spune cum au fost facute lumanarile mele (au fost facute de firma cu decoratiunile). Au fost semi-sferice, adica jumatatea de sus la exemplul dat de tine. Cand am aruncat florile, am vazut ca erau asezate pe o jumatate de burete sferic. Daca vei cumpara o sfera, merge la fix pt 2 lumanari. Deci acea semisfera era infipta in lumanare (probabil decupata in mijloc) iar partea de jos era infasurata in folie de plastic (folie alimentara), probabil sa nu curga apa din burete. Sub flori si frunze era o panglica prinsa cu o fundita, care masca folia si buretele. Cam atat. Nu parea foarte complicat, ma intrebam si eu cum au pus buretele pe lumanare.
    Multumesc pt explicatie....sper sa reusesc sa fac ceva.

Inregistrat
    01.03.2009

Citat Postat de kiss_tyna Vezi mesajul
    Foarte frumos! Imi place! Mai stii cum se numeste iarba aceea care ai pus-o pe deasupra si cea care ai pus-o pe langa buchet? Cum au stat florile pe suportul microfon? Ca mie mi-e frica sa nu cada.
    Prostioarele de flori de pe marginea buchetului sun artificiale, dar imita extraordinar de bine florile naturale. M-am gandit sa pun artificiale ptr. ca acestea nu au fost prinse inmicrofon si mi-a fost teama ca neavand apa, nu vor rezista prea bine.

Florile le-am cumparat cu o seara inainte si le-am tinut intr-o galeata, in cada, cu apa cu lamaie. Bagate in tipla, era sa uit.

Am vazut buchetul aseara si inca arata bine - la 5 zile.

Eu iti recomand microfonul ca suport. mi-a fost si mie teama este adevarat ca se vor desprinde din suport, insa m-am inselat. Se prinde foare bine. Ideea este ca odata bagat[ o floare in suport nu mai poate fi scoasa ca se largeste orificiul si risti sa iasa la miscare.

Iarasi un lucru important: suportul l-am lasat o noapte in apa cu sucul de la o lamaie.

Pagina 3 din 20 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us