Pagina 1 din 34 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 267

Subiect: Despre nasii de botez

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Despre nasii de botez

pt ca eu nu am fost de acord ca nasii de cununie sa ne boteze bebita, pt ca nu am avut o comunicare buna la nunta, nu ma simt foarte apropiata de ei, dat fiind faptul ca nu pot avea copii. iar la inceputul sarcinii nici nu vb despre bebe cu nasa.. ma rog in urma "presiunilor" am zis ca o sa avem 2 perechi de nasi.. adica o pereche tanara de care suntem mai apropiati si carora le-am propus deja si nasii de cununie, care s-ar supara daca nu ii intrebam....
    acum problema apare dupa ce am citit la subiectul anterior despre indatoririle nasilor... acolo nu pare loc de 2 persoane. adica cine o tine, cine o imbraca, cine o ia de la preot etc? ma gandesc cu groaza ca o sa stau stresata sa nu fac pe careva sa se simta prost..
    va rog sa ma ajutati. ati fost la vreun botez cu 2 perechi de nasi?

Inregistrat
    25.06.2006

Implicit Re: 2 perechi de nasi pt botez

Citat Postat de valen
    pt ca eu nu am fost de acord ca nasii de cununie sa ne boteze bebita, pt ca nu am avut o comunicare buna la nunta, nu ma simt foarte apropiata de ei, dat fiind faptul ca nu pot avea copii. iar la inceputul sarcinii nici nu vb despre bebe cu nasa.. ma rog in urma "presiunilor" am zis ca o sa avem 2 perechi de nasi.. adica o pereche tanara de care suntem mai apropiati si carora le-am propus deja si nasii de cununie, care s-ar supara daca nu ii intrebam....
    acum problema apare dupa ce am citit la subiectul anterior despre indatoririle nasilor... acolo nu pare loc de 2 persoane. adica cine o tine, cine o imbraca, cine o ia de la preot etc? ma gandesc cu groaza ca o sa stau stresata sa nu fac pe careva sa se simta prost..
    va rog sa ma ajutati. ati fost la vreun botez cu 2 perechi de nasi?
    eu chiar nu am auzit de 2 perechi de nasi pt botez....nici macar in ardeal si banat,unde la nunti aproape ca e musai cu 2 per de nasi.........cand despre nasii vostrii de cununie>mi s ar fi parut normal,mai ales ca nu pot avea copii,sa se apropie mai mult de voi,de bebita vostru si sa l considere aproape copilul lor....

Inregistrat
    07.02.2005

soacra mea mi-a sugerat varianta cu 2 perechi. pt ca ea este apropiata de nasii nostrii de cununie si stia ca se vor supara daca nu ii intrebam...
    referitor la relatia cu nasa, ei au 5 fini de botez si iubesc f mult copii, dar imi imaginez ca dupa cei 10 ani de stradanie de a avea copii, nu poti sa vezi cum alte femei de langa tine raman insarcinate fara probleme. si cred ca pana s-a obisnuit cu ideea a preferat sa nu vb. nu zic ca fost rautate ci doar ca o durea, iar eu clar nu pot fi in largul meu in privinta asta. mai ales ca stiu cate tratamente si eforturi si operatii a facut sa aiba copii....
    simt ca iar ma bag in incurcatura cu nasii la fel ca si cu nunta... mai are altcineva alte pareri?

Inregistrat
    10.07.2006

Eu cred ca se poate si cu 2 perechi de nasi...Amandoua nasele il imbraca pe bebe....si in biserica fac cu schimbul...si atunci toata lumea e impacata..
    Eu nu inteleg de ce daca de atatia ani nu pot avea copii,de ce nu infiaza un bebe mic,pe care sa-l creasca ei si de care sa aiba grija.Ar fi copilasul lor,sunt atatia copii care au nevoie de o familie.Ar face viata frumoasa unui suflet nevinovat si s-ar simti si ei impliniti,si eu una nu cred ca nu o sa-l iubesca la fel ca pe propriul lor copil.Cand il iau de mic si il cresc ei,cred ca e imposibil sa nu-l iubeasca.
    Pana la urma iti doresc sa ai la ingeraul tau nasii pe care ti doresti tu.Pupici...

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de crisstynna
    Eu cred ca se poate si cu 2 perechi de nasi...Amandoua nasele il imbraca pe bebe....si in biserica fac cu schimbul...si atunci toata lumea e impacata..
    Eu nu inteleg de ce daca de atatia ani nu pot avea copii,de ce nu infiaza un bebe mic,pe care sa-l creasca ei si de care sa aiba grija.Ar fi copilasul lor,sunt atatia copii care au nevoie de o familie.Ar face viata frumoasa unui suflet nevinovat si s-ar simti si ei impliniti,si eu una nu cred ca nu o sa-l iubesca la fel ca pe propriul lor copil.Cand il iau de mic si il cresc ei,cred ca e imposibil sa nu-l iubeasca.
    Pana la urma iti doresc sa ai la ingeraul tau nasii pe care ti doresti tu.Pupici...
    Ai dreptate cu varianta adoptiei. Daca incerci atatia ani si totusi e chin si cu atatea analize si interventii mai bine adopti un bebe si faci si o fapta buna.

Inregistrat
    25.06.2006

Citat Postat de valen
    soacra mea mi-a sugerat varianta cu 2 perechi. pt ca ea este apropiata de nasii nostrii de cununie si stia ca se vor supara daca nu ii intrebam...
    referitor la relatia cu nasa, ei au 5 fini de botez si iubesc f mult copii, dar imi imaginez ca dupa cei 10 ani de stradanie de a avea copii, nu poti sa vezi cum alte femei de langa tine raman insarcinate fara probleme. si cred ca pana s-a obisnuit cu ideea a preferat sa nu vb. nu zic ca fost rautate ci doar ca o durea, iar eu clar nu pot fi in largul meu in privinta asta. mai ales ca stiu cate tratamente si eforturi si operatii a facut sa aiba copii....
    simt ca iar ma bag in incurcatura cu nasii la fel ca si cu nunta... mai are altcineva alte pareri?
    si ce daca au deja finuti ??........cat despre faptul ca nu pot avea copii,nu stiu cum ar putea fi rautacioasa pe faptul ca altele pot avea...asta e...............eu dc as fi in locul lor si in urma trat sau impl in vitro nu s ar fi rezolvat,sigur as fi adoptat un bebe......asta e............cat despre nasii de botez>>dc simti ca nasii de cununie nu sunt potriviti si nu comunicati mai ales acu cand ar tb sa ti fie alaturi,renunta la ei...nu conteaza ca soacra sau altcineva ar vrea altfel........alege niste nasi care sa fie alaturi de voi cu draga inima.........nu s a oferit nimeni sa boteze bebelusa??

Inregistrat
    25.06.2006

pe de alta parte nasii de cununie sigur s ar supara si le ai da inca un motiv sa nu mai aiba ce discuta cu voi......ceilalti carora le ati propus sa fie nasi bebelusei ce au zis?....sunt incantati??....sunt apropiati de voi??..............................dc nu faci botezul,ca pe o formalitate si gata........ce sa zic??.............

Inregistrat
    07.02.2005

pai incerc sa raspund la ce ati zis toate...
    nu stiu de ce nu adopta .. nu i-am inteles si nici nu cred ca as fi in stare, pt ca nu mi se intampla ce li se intampla lor.. iar ea nu e rautacioasa ci doar nu se poate manifesta ca altcineva normal. stiu ca aveau in gand sa adopte dar soacra ei i-a dat numai exemple negative de copii adoptati care au ajuns criminali si mai stiu eu ce. poate asta i-a descurajat.. stiu eu ce e in sufletul lor...
    celalalt cuplu si-a manifestat de la inceput dorinta de a boteza si au zis ca nu ii deranjeaza sa fie 2 perechi. ei sunt apropiati de noi si sunt f incantati de bebe. de fapt am avut 4 sau 5 cupluri care au vrut sa o boteze pe petita...
    nu vreau a fac botezul ca pe o formalitate, am suferit la nunta pt ca nu am fost apropiata de nasa mea si mai stiti voi ca va povesteam de faptul ca tot insita sa ma dezgateasca...
    nu vreau sa le refuz sansa de a fi nasi pt ca sunt f apropiati de fam sotului meu si sunt prieteni de ani buni si s-au ajutat reciproc f tare...
    de aici apare starea mea de confuzie si neliniste

Pagina 1 din 34 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us