Rezultatele sondajului: Cititi Biblia ?

Voturi
131. Nu poți vota în acest sondaj
  • Zilnic

9 6,87%
  • Destul de des

14 10,69%
  • Destul de rar

54 41,22%
  • Niciodata

54 41,22%
Pagina 409 din 409 PrimulPrimul ... 309359399407408409
Rezultate de la 3.265 la 3.267 din 3267

Subiect: Despre credinta

Inregistrat
    18.03.2009

Implicit Re: Despre credinta

Citat Postat de alexandrarotar Vezi mesajul
    Imi pare rau daca am creat prilejul unei dispute si am rascolit amintiri neplacute.

Nici eu nu cred ca Dumnezeu ne pedepseste pentru pacatele altora, cu nici nu ii pedepseste pe altii pentru pacatele mele. Si nu cred ca boala, moartea, sunt consecinte ale unui pacat, ci mai degraba le vad ca si evenimente menite sa ne slefuiasca.

Nu stiu daca, vreuna dintre voi ati vazut cum lucreaza un olar. De multe ori l-am asociat pe Dumnezeu cu olarul, iar oamenii cu lutul.
    Cand lutul e luat si dus pentru modelat, e plin de impuritati, e grunjos. Apoi, olarul il pune pe roata, si, in mainile lui, incet, incet, prinde forma, devine din ce in ce mai fin. Cand vasul e gata, lutul e fin dar moale si se poate strica oricand. Asa ca olarul il baga in foc si il arde, pentru a-l intari, pentru a-l face mai frumos, mai aspectuos.
    La fel face si Dumnezeu cu noi. De multe ori suntem plini de resentimente, ura, rautate. El ne ia in mainile lui, ne da diferite incercari in viata, care ne modeleaza si ne fac oameni mai buni, mai frumosi (sufleteste vorbind). Iar la final, urmeaza si cate o proba de foc, menita sa ne intareasca, sa ne dea putere...si cand trecem de ea, viata noastra se schimba pentru totdeauna.
    N-ai de ce sa ai regrete, si nici nu trebuie, pentru ca noi vorbim liber si povestim fiecare experiente personale, trairi samd. Din ce-ai spus tu, eu zic ce cred eu: el ne da, de noi depinde viitorul, nu ne baga si-n traista. La fel cum el ne modeleaza, noi continuam cu ce ne-a dat el, dar dupa cum ne taie capul. Liberul arbitru, bla, bla, fiecare dupa cat si cum il duce mintea. Nu-i obligatoriu ca o "proba" sa-ti dea putere si tarie, tine de tine cum o interpretezi, ce inveti si intelegi din ea... Dumnezeu e pana la un punct, dupa care esti tu singurel, nu te duce el de mana peste tot prin viata.
    Ochi pentru ochi...si lumea va deveni mai oarba - Dalai Lama
    Cine vrea sa traiasca in pace, aude, vede si tace - proverb popular.

Inregistrat
    09.02.2008

Citat Postat de sumo1234 Vezi mesajul
    N-ai de ce sa ai regrete, si nici nu trebuie, pentru ca noi vorbim liber si povestim fiecare experiente personale, trairi samd. Din ce-ai spus tu, eu zic ce cred eu: el ne da, de noi depinde viitorul, nu ne baga si-n traista. La fel cum el ne modeleaza, noi continuam cu ce ne-a dat el, dar dupa cum ne taie capul. Liberul arbitru, bla, bla, fiecare dupa cat si cum il duce mintea. Nu-i obligatoriu ca o "proba" sa-ti dea putere si tarie, tine de tine cum o interpretezi, ce inveti si intelegi din ea... Dumnezeu e pana la un punct, dupa care esti tu singurel, nu te duce el de mana peste tot prin viata.
    Sunt de acord! Viata ne-o mai facem si singuri, nu e un sir nesfarsit de lectii sau coronite de premianti date de sus.

Religia... un NIMIC frumos împachetat!
    Free your mind!

Pagina 409 din 409 PrimulPrimul ... 309359399407408409

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us