Rezultatele sondajului: Cititi Biblia ?

Voturi
131. Nu poți vota în acest sondaj
  • Zilnic

9 6,87%
  • Destul de des

14 10,69%
  • Destul de rar

54 41,22%
  • Niciodata

54 41,22%
Pagina 1 din 409 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 3267

Subiect: Despre credinta

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Despre credinta

Va astept sa dicutam despre credinta, D-zeu, recomandari de carti, biserici si chiar sa ne spuneti ce preoti adevarati cunoasteti.
    Pentru inceput, eu va recomand o carte descoperita de curand scrisa de Danion Vasile - "Jurnalul convertirii".
    Ultima editare de luiza : 29.11.2006 20:39:23

Inregistrat
    25.06.2006

Implicit Re: Despre credinta.

ups!! e delicat rau subiectul asta!! sa speram ca nu l vede monica...fatele stiu de ce

krisstina2004 Guest

Dintre toate subiectele de pe lume, e singurul pe care eu cel putin nu-l discut. Mi se pare prea sensibil si prea aproape de suflet. Si din cate am observat, e unul dintre subiectele care produce cele mai aprige conflicte. Totusi...am citit si eu o carte de Danion Vasile care mi-a placut...se numeste "Cartea Nuntii".

Inregistrat
    07.02.2005

Sper sa nu genereze conflicte si sa fie un loc in care sa ne impartasim anumite experiente, ganduri, recomadari si nu sa cautam sa ne combatem in idei.

Eu as spune ca este un subiect interesant si cred ca ar fi bine sa fim tolerante fata de orice idee /raspuns care se va posta.Pana la urma toti au ajuns la ideea ca exista Dumnezeu si chiar daca IL cheama in mai multe feluri toti cred in El.Pana la urma, facem de cele mai multe ori cununia religioasa si cred ca nu doar de imagine sau ca asa e bine.Sunt sigura ca in acele momente suntem cu sufletul plin de dragoste si de speranta sentimente pe care, eu personal nu prea le-am trait la cununia civila asa de intens.Cred ca unuinea intre barbat si femeie este sfanta in fata Domnului si daca am fi mai increzatori in acest lucru divorturile ar fi prea putine.(fireste , de fiecare in parte zic, ca depinde atat de barbat cat si de femeie ).In fine, nu sunt o experta in acest sens si nici nu condamn pe cineva daca vrea/poate sa fie fecioara/sau nu in ziua nuntii ,eu personal merg pe ideea "testarii" ca sa zic asa.Nu stiu daca e bine sau rau, poate aveti voi alte pareri.

krisstina2004 Guest

Citat Postat de ancastoian
    Eu as spune ca este un subiect interesant si cred ca ar fi bine sa fim tolerante fata de orice idee /raspuns care se va posta.Pana la urma toti au ajuns la ideea ca exista Dumnezeu si chiar daca IL cheama in mai multe feluri toti cred in El.Pana la urma, facem de cele mai multe ori cununia religioasa si cred ca nu doar de imagine sau ca asa e bine.Sunt sigura ca in acele momente suntem cu sufletul plin de dragoste si de speranta sentimente pe care, eu personal nu prea le-am trait la cununia civila asa de intens.Cred ca unuinea intre barbat si femeie este sfanta in fata Domnului si daca am fi mai increzatori in acest lucru divorturile ar fi prea putine.(fireste , de fiecare in parte zic, ca depinde atat de barbat cat si de femeie ).In fine, nu sunt o experta in acest sens si nici nu condamn pe cineva daca vrea/poate sa fie fecioara/sau nu in ziua nuntii ,eu personal merg pe ideea "testarii" ca sa zic asa.Nu stiu daca e bine sau rau, poate aveti voi alte pareri.

Pentru mine cununia religioasa e mai importanta decat cea civila, care mi se pare ca e rece si impersonala. Cred ca in biserica simti cu adevarat si plenar comuniunea cu alesul tau.

In legatura cu "testarea", cred ca multa lume merge pe varianta asta (inclusiv eu) din multiple motive. Daca e sa ne luam strict dupa biserica (cel putin ortodoxa si catolica), relatiile sexuale sunt strict interzise (se spune ca noi trebuie sa ne adaptam vrerii lui D-zeu, nu el noua sau vremurilor in care traim).

Inregistrat
    07.02.2005

Vroiam sa va intreb daca mergeti sa va ispovediti in acest post si unde anume?

Inregistrat
    03.10.2006

Fetelor, am presimtirea ca iar ajungem la conflicte.....parca am flashbacks cu monica.....loool......sper sa nu se repete.
    Si eu sunt de parere ca slujba la biserica e mult mai importanta (sufleteste) decit cea de la starea civila. Inainte sa fie vb de casatorie, nici nu prea ma interesa sa ma marit la biserica, dupa cind am fost pusa fata in fata cu alegerea bisericii ( sotul e catolic) mi-am cam schimbat parerea. In primul rind nu concep sa-mi schimb religia si nici lui nu i-as cere asa ceva si in al doilea rind.... am fost la el la biserica si intradevar e foarte frumos si civilizat dar in sufletul meu, nu e biserica mea. Chiar am avut o stare ciudata, am simtit ca si cum il "insel" pe Dumnezeu ducindu-ma la el in biresica. Nu mi-am inchipui niciodata asa ceva, pt ca nu sunt religiosa si ducareata la biserica ( de craciun si de paste).
    In fine, ca sa nu ma intind prea mult.....o sa facem nunta in canada la el la biserica si in romania o fac la biserica ortodoxa. Asa impacam si capra si varza si nici unul din noi nu o sa se simta neglijat.
    Sincer sa va zic......pt mine n-o sa fiu maritata in adevaratul sens al cuvintului pina nu o fac in biserica mea.......

pupici
    Dana

Pagina 1 din 409 1231151101 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us