Pagina 2 din 13 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 100

Subiect: si parintii creeaza probleme

Implicit Re: si parintii creeaza probleme

problema este ca si ai mei imi creeaza probleme si socrela si cumnatele mele dragi.As vrea sa plec de aici unde stam chiar daca stam singuri pt ca toata ziua vin pe capul nostru.nu exact in fiecare zi dar 4 zile pe sapt tot vin.nu stau mult dar ma streseaza sa le vad asa des.ma coplesesc pt sunt multi (al meu are 3 frati)si din partea mea nu vine aproape nimeni ca baga ei strambe.mai nou a scos cumnatamea ca sora mea i a facut farmece lui cumnatu meu ca il vrea pt eaproblema e ca m au facut sa cred s eu si peste 2 sapt cand i am zis lui soramea m-a facut cu ou si otet(nu ne am certat pt ca ne intelegem f bine...dar m am simtit prost ca am crezut o asa tampenie).acum problema e ca soramea vrea sa i zica lui zgripti ce i am povestit si sigur o sa iasa scantei...pt ca zgripti a zis ca soramea ia facut farmece sa i se intample lucruri rele lui cumnatumeu,acuzatii grave.de precizat ca ea se duce pe la femei destea care dau cu cartile ...e vai d capul ei si se da mare doamna...cred ca are probleme cu capul...voi credeti in asa ceva(exista farmece?)

Draga mea, eu cred ca tu ar trebui sa iei atitudine.
    Si nu pot decat sa iti povestesc din experienta mea, dar de pe cealalta parte a baricadei (putin din postura sotului tau). Fostul meu sot nu putea sa-i contrazica deloc pe parintii lui (chiar daca atunci cand vorbea cu mine nu le dadea dreptate). Erau genul de oameni care cred ca au intotdeauna dreptate, ei, cu experienta lor vasta de viata stiu mai bine decat toti, iar copiii trebuie sa faca cum spun ei... de fapt nu "trebuie", ca nu sunt obligatai, ei fac cum vor, dar... ei doar isi spun parerea, dar, daca nu faceau cum spun ei, se suparau. Si toate astea au erodat relatia noastra. Si dupa 7 ani de relatie si 2 ani jumatate de casnicie am divortat.
    Concluzia mea, pentru mine, a fost: fostii mei socri nu au fost cu nimic vinovati. Vinovati am fost noi ca nu am stiut cum sa rezolvam lucrurile. El ca nu a stiut sa imi ia apararea, sa se impuna, eu ca nu am stiut (sau nu am simtit...) sa il fac sa se implice mai mult.
    Deci draga mea, nu tatal tau este vinovat ca vorbeste si ca se baga. Ci tu ca nu reactionezi si ca il lasi. Ia exemplu de la iubitul tau. Cand te-a deranjat ce a vorbit mama lui, i-a spus.
    Parintii ne vor binele. E clar. Ne iubesc, cum stiu ei. Chiar daca nu se manifesta cum am vrea noi, asta nu inseamna ca nu ne iubesc. Dar noi stim cel mai bine ce e bine pentru noi. Mama mea o singura data a incercat sa imi spuna ceva, iar replica mea a fost: "daca vrei sa mai stii de noi mai mult decat "buna ziua", nu te baga! E treaba mea cum traiesc! Nu iti mai da cu parerea fara sa ti-o cer. Daca vin sa ma plang atunci poti sa imi dai sfaturi. Daca nu, nu!"
    Si nu "i-am inchis gura" degeaba. Mama e genul care trebuie sa isi dea cu parerea despre tot. Un mic exemplu: Vineri, cu o zi inainte de nunta, mama a venit sa ne ajute sa definitivam curatenia in casa. Sotul meu era in dormitor si plia ziarele pentru nunta. Mama s-a invartit ce s-a invartit... si am chemat-o sa ii aratam si ei ziarul (era surpriza). Si atunci ne-a spus: "vai mama, asta faceai tu aici? Si eu care vroiam sa spun ca uite cata treaba avem si tu stai si citesti ziarele?"
    Norocul nostru ca i-am spus mai demult sa nu se bage deloc!!!

Inregistrat
    17.07.2009

Citat Postat de elizaandruta Vezi mesajul
    problema este ca si ai mei imi creeaza probleme si socrela si cumnatele mele dragi.As vrea sa plec de aici unde stam chiar daca stam singuri pt ca toata ziua vin pe capul nostru.nu exact in fiecare zi dar 4 zile pe sapt tot vin.nu stau mult dar ma streseaza sa le vad asa des.ma coplesesc pt sunt multi (al meu are 3 frati)si din partea mea nu vine aproape nimeni ca baga ei strambe.mai nou a scos cumnatamea ca sora mea i a facut farmece lui cumnatu meu ca il vrea pt eaproblema e ca m au facut sa cred s eu si peste 2 sapt cand i am zis lui soramea m-a facut cu ou si otet(nu ne am certat pt ca ne intelegem f bine...dar m am simtit prost ca am crezut o asa tampenie).acum problema e ca soramea vrea sa i zica lui zgripti ce i am povestit si sigur o sa iasa scantei...pt ca zgripti a zis ca soramea ia facut farmece sa i se intample lucruri rele lui cumnatumeu,acuzatii grave.de precizat ca ea se duce pe la femei destea care dau cu cartile ...e vai d capul ei si se da mare doamna...cred ca are probleme cu capul...voi credeti in asa ceva(exista farmece?)

exista farmece..dar am auzit ca nu se lipesc de cineva daca are o personalitate puternica si nu crezi in ele...akum depinde..asa ar face toata lumea farmece)

Citat Postat de chivasandra Vezi mesajul
    exista farmece..dar am auzit ca nu se lipesc de cineva daca are o personalitate puternica si nu crezi in ele...akum depinde..asa ar face toata lumea farmece)
    ai dreptate,sunt o prostie si daca,ai incredere in Dumnezeu nu se lipesc de tine

Inregistrat
    09.10.2007

Dar ce ziceti de situatia in care tatal are mereu ceva cu sotu'? Noi vrem sa extindem casa bunicilor mei de la curte si sa stam acolo cand e gata, tot cu parintii mei, etaje diferite. Problema e ca sotu nu prea mai e lasat sa faca nimic cum crede el. Tata decide, el are o parere fixa cum ca el le stie pe toate, toate sunt ca el. Decizia acum e f grea: sa o luam de la capat, sa stangem din nou bani (vom sta cel mai probabil la soacra mea cu fetele ei) si peste ani sa reusim sa facem ceva al nostru (se pune problema ca vom amana si bebele mult dorit) sau sa acceptam sa facem cum vrea el si sa locuim acolo cand o sa fie gata, cu riscul unor discutii posibile? Problema e ca eu pot sa trec multe cu vederea, pt ca sunt parintii mei si nu pot sa ma despart de tot de ei, dar sotu'......se simte frustrat!

Citat Postat de georgik Vezi mesajul
    Dar ce ziceti de situatia in care tatal are mereu ceva cu sotu'? Noi vrem sa extindem casa bunicilor mei de la curte si sa stam acolo cand e gata, tot cu parintii mei, etaje diferite. Problema e ca sotu nu prea mai e lasat sa faca nimic cum crede el. Tata decide, el are o parere fixa cum ca el le stie pe toate, toate sunt ca el. Decizia acum e f grea: sa o luam de la capat, sa stangem din nou bani (vom sta cel mai probabil la soacra mea cu fetele ei) si peste ani sa reusim sa facem ceva al nostru (se pune problema ca vom amana si bebele mult dorit) sau sa acceptam sa facem cum vrea el si sa locuim acolo cand o sa fie gata, cu riscul unor discutii posibile? Problema e ca eu pot sa trec multe cu vederea, pt ca sunt parintii mei si nu pot sa ma despart de tot de ei, dar sotu'......se simte frustrat!
    cel mai bine ar fii singuri...nu o sa fie bine indiferent ca o sa stati la oricare din socrii...nu o sa fie bine niciodata ...o sa se bage indiferent daca este vorba despre casa, mancare, copil, etc....incercati cat mai puteti sa mergeti singuri....va doresc casa de piatra si mult succes in viata

Inregistrat
    11.11.2006

Citat Postat de georgik Vezi mesajul
    dar sotu'......se simte frustrat!
    trebuie sa alegi: ramai alaturi de parinti sau alaturi de sot.
    alege o familie - cu ai tai si atunci suporti consecintele. el e posibil sa plece daca o sa fie f frustrat sau nu o sa fie fericit. sau cu el, atunci o sa raresti intalnirile cu parintii tai si iti faci o casa alaturi de familia ta (adica sotul tau).

Inregistrat
    09.10.2007

aveti dreptate in tot ceea ce spuneti! Multumesc din suflet pt pareri!

O sa fie f greu sa mai strangem iar bani pt casa noastra (va trebui sa stam la soacra, dar acolo nu exista discutii deloc, e chiar bine). Problema e la ai mei.

Parintii mei inca sunt de parere ca sotu' ma influenteaza (pt ca pana acum nu ma razvrateam atata) si ei cred ca nu o sa imi fie bine daca plec.

Pt mine e oricum greu sa plec, eu tin la ei si cu bune si cu rele. Acum parca e si mai greu....
    Ultima editare de georgik : 29.07.2009 15:55:10

Pagina 2 din 13 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us