Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 88

Subiect: Alimentatia copilului de 2 ani

Inregistrat
    05.04.2008

Implicit Re: alimentatia copilului de 2 ani

Citat Postat de mami_de_pisi Vezi mesajul
    maria a mancat de cand am nascut o pana acum la aproape doi ani cred ca maxim 2 cutii cu cereale si nici alea pline. am cumparat totate marcile, toate combinatiile si nu i au placut. nu i am dat nici din astea nescuiq sau alte de genul. poate o sa incerc.
    ea mananca cam orice. nu prea e mofturoasa la mancare.
    lapte am reusit sa revenim la 500 ml pe zi. a avut o perioada cand bea doar 300 ml pe zi altfel voma. o sa trec la lapte milumil junior 2+.
    ca exemplu asa o zi ce papa ea:
    dim 9 - 250 ml lapte, o omleta cu cascaval si sunca si un fruct sau doua depinde cat are chef
    12,30 - supa sau ciorba neaparat cu carne, felul doi (orez, piure etc)
    16 sau 17 depinde de ora la care se trezeste - o praji facuta in casa , placinta si un fruct sau un iaurt
    21 - mananca iar un fel de mancare de la pranz si 250 ml de lapte

cam asta ar fi o zi de masa
    Pisi papa mai mult ca mine eu in viata mea nu am mancat si felul unu si doi la masa de pranz .
    Bravo ei ca mananca bine sa o tina tot asa

Inregistrat
    15.12.2008

Implicit Re: Alimentatia copilului de 2 ani

alex mananca dimineata,pe la 9-10 depinde cum se trezeste,un biberon de 300 ml cu lapte,apoi cativa biscuiti sau o bucatica de paine depinde ce preferinte are in momentul respectiv,la amiaza13-13.30 ciorbita cu paine sau felul doi,dar niciodata amandoua,o bucatica de branzica si un iaurt ,doarme 3-4 ore apoi mananca un iaurt,cativa biscuiti sau painica si la 19 masa de seara,paste cu sos,sau jambon ,sau o bucatica de pizza,un sandwich si la 21-21.30 lapte 300 de ml
    acum are 12.750

Inregistrat
    21.01.2007

pe cat ma gandeam ca e cam slabutza, avea 8800 le 1 an...acum la 1 an si 8 luni are 13 kg.....de la 1 an si 3 luni papa ff bine, oare e mult ca are atatea kg?

VERA Guest

Citat Postat de diannaa Vezi mesajul
    pe cat ma gandeam ca e cam slabutza, avea 8800 le 1 an...acum la 1 an si 8 luni are 13 kg.....de la 1 an si 3 luni papa ff bine, oare e mult ca are atatea kg?

Bianca a vut la 1 an 10.500 kgiar acum la un 1 an si 10 luni 13 kg si eu sunt multumita de cum arata.

VERA Guest

Citat Postat de rocsi6666 Vezi mesajul
    mie mi se pare cam ciudata explicatia cu laptele...daca ii e foame copilului cum sa nu ii dai lapte ptr. ca produce foame? mai ales ca,,copilasii asa mici cum e al tau trebuie sa pape des, adfica e normal sa o faca..tie cand ti-e foame bei ceai, in loc sa mananci, ca daca mananci oricum ti se face foame? daca nu se trezea deloc, era ok, asta era ritmul lui..

Si cand am fost internata cu ea in spital la o luna de zile din cauza unei intoxicatii si acolo in spital de copii nopatea imi aduceau ceai nu lapte, explicatia fiind aceeasi.Eu sper acum ca, cat de curand sa scapam si de ceiut dar pana nu scapam cu dintisorii nu cred ca avem vreo sansa pt ca din cauza lor este agitata noaptea si se mai si trezeste din cand in cand.

Inregistrat
    10.05.2007

Citat Postat de VERA Vezi mesajul
    Si cand am fost internata cu ea in spital la o luna de zile din cauza unei intoxicatii si acolo in spital de copii nopatea imi aduceau ceai nu lapte, explicatia fiind aceeasi.Eu sper acum ca, cat de curand sa scapam si de ceiut dar pana nu scapam cu dintisorii nu cred ca avem vreo sansa pt ca din cauza lor este agitata noaptea si se mai si trezeste din cand in cand.

eu i-am dat lapte noaptea atat timp cat a cerut. de pe la 1an si 8 luni o intrebam cand se trezea daca vrea lapte. cateodata zicea ca nu si se culca la loc. de pe la 2 ani si 1 luna nici nu mai pomeneste de lapte noaptea. daca se trezeste, vine la noi in dormitor si il ia pe unul dintre noi cu ea (de obicei pe mine ), ne punem langa ea in pat si se culca linistita. adoarme in 2 min.
    eu nu i-am dat niciodata ceai noaptea, mai bea ceai dimineata la micul dejun, insa putin.
    <A href="http://lilypie.com" target=_blank><A href="http://lilypie.com/" target=_blank>

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de diannaa Vezi mesajul
    si ce lungime are? ca ne spui doar kg si asa nu pot sa-mi dau seama. daca e inaltuta nu e mult dar daca e micuta poate fi. oricum nu e mult, stai linistita. vezi cum suntem noi? cand nu mancau si erau slabi era bai acum ca au pus carnita pe ei iar nu e bine. nimic nu ne mai nemultumeste domnule!
    e bine fata! si mai pune si tu poze cu ea s-o mai vedem. sau te temi ca venim in petit?