Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate de la 33 la 40 din 40

Subiect: Nasitul in Tulcea - traditii, obiceiuri

Implicit Re: atributiile nasilor

Citat Postat de lyana_D Vezi mesajul
    si batistutza de la biserica cine o ia
    Parca tot nasa!noua de la biserica ne-au spus ca nu sunt obligatorii nici batista nici sovon, doar daca vrem noi. Deci nu am luat...dar la cununie, cand ne-a intrebat preotul dc cumva avem batista,a sarit repede soacra-mea cu o batista...in tp ce o lega, zicea preotul ca nu e obligatorie...dupa cununie, soacra :"Ati vazut ca v-a cerut si batista?"...desi stia de dinainte ca nu e absolut necesara, in viziunea ei era, cica asta ne ''lega'' pe noi in timpul cununiei.

Inregistrat
    07.04.2009

Smile Re: Nasitul in Tulcea - traditii, obiceiuri

soacrele astea :-j

Inregistrat
    05.11.2006

Implicit Re: Nasitul in Tulcea - traditii, obiceiuri

Salut! Luna viitoare voi fi nasa! Viitorii miri fac nunta si in Cluj(la inceputul lunii) si in Tulcea(dupa 3 saptamani). La Cluj nu e problema, se face doar starea civila si masa dar la Tulcea va fi si cununia religioasa -Biserica Ortodoxa de Stil Vechi. M-am fript...nu stiu obiceiuri, nimic. Sa zic ca scapam si de cununia religioasa dar apoi la nunta...cu gaina si alte obiceiuri.....oare cum ma voi descurca?! Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, eventual sa imi spuneti(care stiti) cum decurge o nunta in Tulcea, cu obiceiuri, tot-tot.
    Multumesc mult!

Inregistrat
    30.09.2007

Citat Postat de Ari Vezi mesajul
    Salut! Luna viitoare voi fi nasa! Viitorii miri fac nunta si in Cluj(la inceputul lunii) si in Tulcea(dupa 3 saptamani). La Cluj nu e problema, se face doar starea civila si masa dar la Tulcea va fi si cununia religioasa -Biserica Ortodoxa de Stil Vechi. M-am fript...nu stiu obiceiuri, nimic. Sa zic ca scapam si de cununia religioasa dar apoi la nunta...cu gaina si alte obiceiuri.....oare cum ma voi descurca?! Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, eventual sa imi spuneti(care stiti) cum decurge o nunta in Tulcea, cu obiceiuri, tot-tot.
    Multumesc mult!
    pe stil vechi.. adica intr-o biserica lipoveneasca? ca daca e asa... in biserica stiu ca trebuie sa fie atat nasa cat si mireasa acoperite! (basma, sa nu i se vada umerii etc) iar in rest... gaina e dansata de cavaler sau cu totul alta persoana iar nasii trebuie sa plateasca pentru ea... alte obiceiuri... legatoarea... iar restul vin pe parcurs... depinde de ce traditii doresc mirii sa tina... e mai bine sa vorbesti si cu finii ca sa iti zica ce traditii vor urma... eu zic ca totul o sa fie OKKK

Inregistrat
    05.11.2006

Citat Postat de alinanicoleta Vezi mesajul
    pe stil vechi.. adica intr-o biserica lipoveneasca? ca daca e asa... in biserica stiu ca trebuie sa fie atat nasa cat si mireasa acoperite! (basma, sa nu i se vada umerii etc) iar in rest... gaina e dansata de cavaler sau cu totul alta persoana iar nasii trebuie sa plateasca pentru ea... alte obiceiuri... legatoarea... iar restul vin pe parcurs... depinde de ce traditii doresc mirii sa tina... e mai bine sa vorbesti si cu finii ca sa iti zica ce traditii vor urma... eu zic ca totul o sa fie OKKK

Multumesc, sper sa ne descurcam ca ma apuca tremuriciul!

Inregistrat
    30.09.2007

Citat Postat de Ari Vezi mesajul
    Multumesc, sper sa ne descurcam ca ma apuca tremuriciul!
    lasa ca o sa fie totul OK! nasii vostri va pot ajuta... finii... cu detalii referitoare la traditiile pe care le-au facut si care vor sa le urmeze! si normal... sunt emotiile!!!!

Inregistrat
    28.06.2013

Smile Re: Nasitul in Tulcea - traditii, obiceiuri

Buna miresicilor din tulcea,

as dori si eu sa stiu ce obiceiuri de nunta sunt in tulcea, sa ma pregatesc din timp cu organizarea lor .

va multumesc.

Inregistrat
    30.09.2007

Citat Postat de mina2013 Vezi mesajul
    Buna miresicilor din tulcea,

as dori si eu sa stiu ce obiceiuri de nunta sunt in tulcea, sa ma pregatesc din timp cu organizarea lor .

va multumesc.
    Sunt destul de multe. Depinde si daca vrei sa le respecti pe toate.
    De fel asa este aici:
    1. Mirele se duce sa ia nasii cu alaiul (cavalerul de onoare, domnisoara de onoare, tobosar, acordeonist etc).
    2. Dupa astavin toti la mireasa.
    3. Nasa gateste mireasa in timp ce i se canta vestita melodie de ramas bun.
    4. Unii miri fac iertaciunea. Adica isi cer iertare de la parinti daca ei considera ca au gresit cu ceva sau nu.
    5. Se rupe cozonacul deasupra capului la mireasa. Se danseaza hora miresei si se pleaca spre starea civila sau biserica.
    6. La local: se danseaza gaina, dansul sarmalelor, furatul miresei si aici unii se imbraca in mireasa si fac show etc. Dezgatitul.

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us