Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 95

Subiect: Bunatati pentru sarbatorile de iarna

Inregistrat
    29.08.2006

Implicit Re: Retzete culinare

se apropie sarbatorile si sunt sigura ca nu vreti sa incepeti anul prin lupta cu kg in plus.. asa ca va scriu cam cate kcaorii au mancarurile traditionale...sa stiti ce sa alegeti dintre 2 feluri de mankre:
    piftie 150cal/100g vs. salata de peste 358cal/100g
    caltabos 350 cal/100g vs toba 300 cal/100g
    ciorba de perisoare 220 cal/portie vs. ciorba de burta 400 cal.portie
    supa de gaina 168 cal/portie vs. supa de spinare afumata de porc 343 cal/portie
    sarmale 125 cal/100g vs. friptura de porc 529 cal/100g
    carnati de porc cu cartofi piure 464cal/100g vs. cotlete de porc cu smantana 334 cal/100g
    cozonac cu nuca 362 cal/100g vs. placinta cu mere 220cal/100g
    placinta cu ravase 270cal/100g vs. braduti de Craciun 472 cal/100g
    vin fiert 175cal/100g vs. lichior de oua 135cal/100g
    vin alb 60cal/100g vs. sampanie 80cal/100g

Dragele mele, anul acesta este primul Craciun pe care il fac doar eu cu sotul meu, singurei .... nu mai mergem la parinti. Asa ca .... help!
    Am nevoie de retete de sarmale si alte mancarici care se fac de Craciun!!! Daca aveti ceva idei mai originale .... eu sunt foarte deschisa! va pup!

Inregistrat
    01.06.2006

Citat Postat de Dana_Canada
    Eu stau jalnic la capitolul gatit ......am in repertoriu: mamaliguta(mi-a iesit bine din gresala LOL), ciorba de zarzavaturi,ardei umpluti si pasta (MUUUULLTAAA).
    Anul asta e primul an cind nu ma duc la mama de craciun si imi vine sa plind ca nu maninc sarmale......nasol ca unde suntem noi nu e varza murata intreaga, numai d-aia toacata si ma gindeam sa fac asa, un strat de varza tocata un strat de carne.... Ce zice ? Merge ?
    Ar trebui sa poti gasi (cel putin in perioada asta) pe la vreun magazin cu chestii "exotice" ... Si aici e la fel, de obicei se gaseste doar choucroute care e tocata si nici macar nu are acelasi gust din pacate (cred ca e facuta altfel ), dar in nov-dec. apar frunze intregi murate cu o "reteta din Balcani" ... uita-te si tu eventual pe la un magazin bulgaresc / sarbesc... Stiu ca tata, care sta in San Jose, gaseste la un bulgar tot ce vrea, inclusiv telemea - nu feta - si varza murata
    Poti sa faci asa cum ai zis tu si cu varza tocata, se cheama Varza a la Cluj . Uite o reteta gasita pe net:
    Ingrediente
    O varza acra mijlocie, o ceapa.
    750 g carne macra.
    4 linguri untura, o ceasca de smintina, sare, piper, 1/2 ceasca de orez.
    Mod de preparare
    Se prajeste cu untura si putina ceapa carnea data pe masina si se inabusa turnind cite o lingura de apa.
    Se toaca potrivit de marunt varza si se inabusa putin.
    Se unge o cratita cu o lingura de untura, se pune un rind de varza, unul de carne, o lingura de smintina, se continua alternind varza, carnea si smintina. Ultimul rind trebuie sa fie de smintina. Se adauga intre rindurile de varza si carne orezul fiert in apa cu sare si bine scurs.
    Se potriveste de sare si piper. Se da la cuptor.

Inregistrat
    24.08.2006

Dragă Dana,
    Citat Postat de Dana_Canada
    ...nasol ca unde suntem noi nu e varza murata intreaga, numai d-aia toacata si ma gindeam sa fac asa, un strat de varza tocata un strat de carne.... Ce zice ? Merge ?
    Poți încerca să faci tu varză murată. Pui într-un borcan/vas o varză/frunze de varză cu apă sărată caldă. Dacă o ții la căldură se murează repede.
    Sau poți să faci sarmale vărsate, adică un strat de varză murată un strat de carne și iar varză murată. Dar în acest caz îți sugerez să faci varză a la cluj, e mai aspectuasă și gustoasă.
    Rețeta de Varză a la Cluj o știu de la o clujeancă. Carnea trebuie pregătită cu condimente și puțin colită, orezul puțin fiert. Într-un vas care se bagă la cuptor se pune in strat de varză murată sau călită, un start de carne, orezul, carne și iar varză. Pui puțină apă cu borș și/sau bulion dacă vrei să fie mai acruță.

Inregistrat
    01.06.2006

Dezavantajul in general cu varza e ca trebuie aerata... Si pute rau . Bunica mea o face cu apa clocotita, iese foarte buna, si nu mai trebuie suflata. Eu, sincer, n-am facut niciodata, ma batea gandul anul asta, dar am gasit frunzele mai sus mentionate si deja le-am cumparat ca sa fiu sigura ca nu mai raman fara ca anul trecut.. (sunt multi estici pe aici si in apropierea Craciunului e bataie pe ele).
    Mi-a mai zis bunica (scuzati cacofonia ;) ) ca pentru a se face mai repede (daca o faci traditional, tinuta la rece, cred ca e deja tarziu) se poate tine in casa la caldura o vreme... Nu stiu exact detaliile, dar daca vrei o intreb si-ti spun. Maine merg in taarraa!

Inregistrat
    03.10.2006

Ela, reteta ta suna super, dar chiar ca unde sunt eu nici varza n-au, ca am cautat . Singura care o pot folosi e aia pt hot dog daca sti......o sa incerc cu aia si vad ce iese,ca nu e craciun daca nu am sarmale si pe al meu deabea l-am dresat sa manince....hahahhahahaha
    Acum o sa va spun o faza tare cu bubu al meu......primul craciun la mama casa, binenteles ca s-au mincat sarmale, eu l-am atentionat ca trebe sa le manince cu piine....el ca nu-i trebuie. L-am lasat in pace dar cind ajungem acasa.....a inceput....vaaaii ma doare burta, mi-e greatza....imi vin sarmalele inapoi .....eu acum ce sa-i fac, nici nu puteam sa rid de el prea tare. Mi-a luat 5 ani sa-l conving sa mai manince ( si acum mama le face special pt el fara prea multa grasime, le scurge etc), de fiecare data cind pomeneam de sarmale se schimba la fatza. Anu asta vad ca vrea sa-i fac...

Inregistrat
    01.06.2006

Salata de vinete
    Cozonac! fursecuri cu stafide si nuca, cornulete!
    Vin fiert cu multe scortisoara si cuisoare (ca tot are dragostea aroma de scortisoara )

Inregistrat
    01.06.2006

Dau diseara reteta, ca n-o am la mine. Iti dau insa si o reteta de cornulete super-simplu de facut, si buuune de tot . Eu fac mereu si toata lumea le apreciaza. Cu cozonacul te-nteleg... E multa munca. Eu chem prietene pe la mine sa stea peste noapte si facem impreuna... Si, recunosc, de multe ori ajunge sotul meu sa framante . Imi place mult, pt. ca e amuzant sa stai o noapte treaza cu prietenele la barfa si miroase asa frumos... Daca ar fi sa fac singura insa... nu cred ca m-as mai apuca!
    Alte idei: piftie de porc / curcan (cum de-am uitat?!), carnati de diverse feluri si toba (probabil de cumparat )

Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us