Pagina 2 din 28 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 224

Subiect: Lasati nou-nascutii sa planga?

Inregistrat
    16.07.2008

Implicit Re: Lasati nou-nascutii sa planga?

la insistentele sotului,sa nu devina viziat,l-am lasat sa planga de cateva ori,desi imi dadeau si mie lacrimile.toata ziua suntem numai noi 2,iar el cea mai mare parte a timpului e treaz,asa ca il las sa planga numai cand tb sa-mi fac ceva de mancare(cateodata nici nu mai mananc,dar mie frica sa nu pierd laptele) sau sa ma duc la baie.
    nu gaseam despre urmarile care le poate avea asupra lor si ma bucur mult ca ati deschis acest topic!

Inregistrat
    07.06.2006

Eu am considerat de la inceput ca daca mie nu imi face bine ceva legat de bebe nu are sens sa fac acel lucru. Sincer, nu cred ca exista mama pe pamant care sa se simta linistita cand bb urla. Instinctul primar iti spune sa il iei in brate. Atunci de ce sa faci altfel?
    Radu a fost un copil tinut aproape exclusiv in brate/marsupiu in primele trei luni de viata urlatoare si care a dormit cu noi in pat. Dupa trei luni, am continuat sa il tinem in brate, chiar si in momentele in care el nu mai cerea neapart acest lucru, sa dansam cu el la piept, sa il leganam inainte sa adoarma, sa il pupam toata ziua ... asa, de drag . Chiar si acum prefer varianta plimbarilor cu el in mei-tai fata de carucior, imi face bine sa il simt lipit de mine in spate.
    La aproape un an, Piscotel doarme singur in pat la el in camera toata noaptea, se adoarme singur imediat, aproape ca nu il mai putem tine in brate, caci se zbate si vrea pe jos sa isi vada de ale lui, nu mai plange cand vrea ceva (dar vocifereaza zgomotos ), se joaca singur cu noi in camera chiar peste o ora si singurel la el in camera aproape 40 de minute. Daca plec din camera si ii spun sa stea cuminte ca ma intorc in 5 minute ma asteapta. S-a adaptat perfect la cresa, nu a plans niciodata dupa noi, mananca perfect si doarme fara probleme cu ceilalti copii.
    Evaluarea asistentei de puericultura de la cresa il situeaza ca nivel de sociabilitate la un an si patru luni, deci cu cinci luni inaintea varstei lui.
    Am citit la un moment dat un studiu care spunea ca un bebelus lasat sa planga trage (inconstient) urmatoarele concluzii. Am o nevoie (chiar si doar nevoia de afectivitate, nu neaparat una fizica) si nimeni nu vine sa mi-o implineasca. Eu sunt prea mic sa pot singur, deci nu sunt bun de nimic (lipsa increderii in el insusi), iar ceilalti nu ma ajuta, deci nu ma pot baza pe ei (lipsa increderii in oameni etc). Concluzia studiului era ca bebelusii tinuti in brate ajung mult mai sociabili, mai independenti decat cei lasati sa urle, deoarece au incredere in ei insisi si in lumea din jur, deci capata curaj sa exploreze si se rup mai devreme de parinti. Nu stiu daca e chiar asa, dar in cazul nostru particular s-a adeverit.
    Plus ca, mai e si urmatorul aspect ... Daca eu as veni seara obosita de la munca si i-as cere sotului sa ma ia in brate, asa, fara motiv ... iar el ar zice nu ca te inveti ... Oare nu ar urma imediat un divort ?

Inregistrat
    07.02.2005

Eu nu am lasat-o sa planga in primele luni(am tinut-o in brate,pe genunchi,peste tot,am plimbat-o prin casa..) si totusi nu s-a invatat in brate(si doarme si acum in patutul ei).In schimb,dupa 6luni,daca verificasem ca nu are nici un motiv de plans,o mai lasam cateva minute.Acum, la 10luni si ceva,plange de furie cand nu poate face ceva,de nervi cand nu fac eu ce ar vrea ea si de oboseala.Daca e bolnava si plange de durere,o iau in brate.E deja o gaza inteligenta si incepe sa planga si ca sa fac ce vrea ea dar nu ma las.
    "I wish I could save time in a bottle "

Inregistrat
    15.01.2008

La inceput,pana in 4-5 luni,nu-l lasam pe Razvan sa planga.Fugeam la el imediat.
    Acum,ca a trecut de 1 anisor,plange cand nu il lasam sa faca ce vrea el si cand e tare obosit.La prima parte il ignoram sau insistam cu "nu ai voie"si pana la urma se lasa pagubas cand vede ca nu are succes.La a doua parte,cu oboseala,eu sunt tinuta in scurt de tati sa nu-l mai adorm pe picioare;sincer,asa a invatat sa adoarma singur in patutul lui.Dar tot nu ma lasa sufletul sa-l vad plangand si mai cedez.E asa dulce cand se opreste din plans si-i ramane o lacrima pe obraz.........imi vine sa-l strang in brate tare-tare

Inregistrat
    07.06.2006

Citat Postat de alicelili Vezi mesajul
    Eu nu am lasat-o sa planga in primele luni(am tinut-o in brate,pe genunchi,peste tot,am plimbat-o prin casa..) si totusi nu s-a invatat in brate(si doarme si acum in patutul ei).In schimb,dupa 6luni,daca verificasem ca nu are nici un motiv de plans,o mai lasam cateva minute.Acum, la 10luni si ceva,plange de furie cand nu poate face ceva,de nervi cand nu fac eu ce ar vrea ea si de oboseala.Daca e bolnava si plange de durere,o iau in brate.E deja o gaza inteligenta si incepe sa planga si ca sa fac ce vrea ea dar nu ma las.
    Piscotul nu plange decat de oboseala (si atunci il iau frumos in brate si il bag la nani). Furia si nervii la el se manifesta prin tipete ascutite, chiuituri si bodoganeli cascada

Inregistrat
    07.02.2007

Citat Postat de perfect_wife Vezi mesajul
    Nu stiu daca e chiar asa, ...
    Eu cred foarte tare in modul acesta de gandire. Desi am auzit pareri contrare, eu imi voi creste copilul tinut in brate daca asta il va potoli. Nu ma intereseaza sincer cat de rasfatat o sa fie...

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Fizic, nu. Exista doar un mic srisc de hernie ombilicala dar numai daca exista predispozitie, insa daca l-ar afecta nu ar supravietui niciunul perioadei de colici. Psihic insa da. E o discutie lungas si plange fiu-meu dar revin...
    Asa, am revenit... deci... negllijarea sistematica a copilului in primele luni de viata (sau lasarea cu buna stiinta sa plana in scouri "educative", de la el se vede si se simte la fel) poate avea urmari grave dpdv psihologic. In primul rand pentru ca produce tulburari ale atasamentului. Apoi, poate duce la probleme mai adanci, depinde de la caz la caz, in functie de sensibilitatea copilului si "severitatea" parintelui, poate ajunge pana la manifestari de genul celor specifice copiilor abandonati. Deci nu e o solutie sa lasi copilul sa planga cu orele ca sa il "educi". E o prostie.
    Sigur, sunt situatii in care copilul invata sa foloseasca plansul pentru a otine ce vrea. Atunci nu trebuie sa i se ofere ce vrea, dar "lasarea sa planga" se face in forme mai blande- i se distrage atentia, i se ofera alternative, daca e destul de mare i se explica. Si daca e pur si simplu lasat sa planga (ce am zis mai devreme de patut) e bine ca in timpul asta mama sa fie totusi cu el, sau sa i se ofere un "obiect de tranzitie" care sa "suplineasca" parintele etc. Copiii nu sunt niste mici demoni totusi, care trebuie "dresati" ca sa nu-ti distruga viata. Sigur ca e util sa fie invatati sa accepte un anumit nivel de frustrare, e esential sa creasca intr-un sistem de reguli, dar trebuie facut totul cu blandete.

Inregistrat
    27.02.2007

Citat Postat de maridra Vezi mesajul
    Eu cred foarte tare in modul acesta de gandire. Desi am auzit pareri contrare, eu imi voi creste copilul tinut in brate daca asta il va potoli. Nu ma intereseaza sincer cat de rasfatat o sa fie...
    rasfatul nu tine numai de tinutul in brate. Si eu l-am tinut si-l tin mult in brate pentru ca mi-e atat de drag ca nu-mi vine sa-l las jos (sa nu mai spun ca nu-l dau la nimeni ) In primele 3-4 luni de viata am avut noroc ca nu a plans, habar nu aveam ce-i aia, dar acuma mai recuperam. Nu-l prea las sa planga ca ma doare sufletul, dar este cand il doare burtica si plange in bratele mele, atunci nu mai am ce face.
    Eu zic asa : il tin in brate acuma cat pot, ca dupa cativa ani nu va mai sta el.

Pagina 2 din 28 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us