Pagina 1 din 111 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 887

Subiect: Teama dinainte de a naste

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Teama dinainte de a naste

stiu ca mai sunt si mamici pe forumul asta asa ca imi permit sa le intreb. este vreuna din voi care ati avut sau ati auzit de o teama inaintea nasterii???
    eu ma confrunt de cateva zile cu o mini depresie. de ex asta noapte m-am culcat la 5:30 dupa ce m-am umflat de plans fara un motiv anume si aparent o mie de motive fara importanta. uneori abia ma suport chiar pe mine iar pe sotul meu l-am scos din minti. simt ca nu pot sa ii explic ce mi se intampla si totodata ma frustreaza ca nu ma inteletelege.
    acum deja intru in 8 luni de sarcina si oricand pot naste. simt ca daca mi s-ar declansa nasterea acu m-ar apuca plansul de panica....
    sunt singura fricoasa sau s-a mai intamplat altcuiva???
    va pup

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: teama dinainte de a naste

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    sunt singura fricoasa sau s-a mai intamplat altcuiva???
    va pup
    Nu esti singura fricoasa, doar ca eu cel putin nu am inceput sa am manifestari de tipul asta, dar nu se stie ce va fi prin iunie iulie...
    Stiu ca la inceput spuneam ca nu vreau decat cezariana ca sa nu ma chinuiesc. A trebuit sa ma documentez si sa discut cu multe persoane (printre care si medicul, logic) ca sa optez pentru nastere naturala cu peridurala (ca doar n-o sa stau sa ma doara...).
    Tu nu ai discutat cu medicul clar cum vei naste si ce tip de anestezie se va folosi? Presupun ca spitalul in care o sa nasti l-ai vazut.

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de dj Vezi mesajul
    Nu esti singura fricoasa, doar ca eu cel putin nu am inceput sa am manifestari de tipul asta, dar nu se stie ce va fi prin iunie iulie...
    Stiu ca la inceput spuneam ca nu vreau decat cezariana ca sa nu ma chinuiesc. A trebuit sa ma documentez si sa discut cu multe persoane (printre care si medicul, logic) ca sa optez pentru nastere naturala cu peridurala (ca doar n-o sa stau sa ma doara...).
    Tu nu ai discutat cu medicul clar cum vei naste si ce tip de anestezie se va folosi? Presupun ca spitalul in care o sa nasti l-ai vazut.
    am discutat si ca si tine voi face anestezie dar ideea e ca ea nu se poate face decat de la dilatatie 4-5 incolo, ca altfel risti sa iti blocheze travaliul si nu mai poti naste normal. iar pana la acea dilatatie te poti chinui cu strigaturi... se pot declansa contractii dureroase si poti sa ramai tot la dilatatie 2-3 pret de ore bune...
    oricum nu asta e singura mea temere... am si alte frici ascunse.

Inregistrat
    07.02.2005

Fruntea sus Valen, si apropos de ce ne-ai furat minunatia de ecografie din avatarul tau?
    ….ne lovim …cademdar invatam ceva din fiecare "cadere"…

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    am discutat si ca si tine voi face anestezie dar ideea e ca ea nu se poate face decat de la dilatatie 4-5 incolo, ca altfel risti sa iti blocheze travaliul si nu mai poti naste normal. iar pana la acea dilatatie te poti chinui cu strigaturi... se pot declansa contractii dureroase si poti sa ramai tot la dilatatie 2-3 pret de ore bune...
    oricum nu asta e singura mea temere... am si alte frici ascunse.
    Cele mai mari sanse sunt ca pana la 4-5 dilatatie sa nu ai dureri, sau cel putin nu mari (asa am citit eu prin povestirile cu mamici care au nascut cu peridurala). In rest, nu are ce sa fie rau. Deja ai facut analize peste analize, ecografii peste ecografii, in spital sigur exista o echipa de medici de bebei (neonatologi, parca?), iar in medicul tau presupun ca ai incredere. Asa ca totul va fi foarte bine, si tu si bebe!

Inregistrat
    03.10.2006

Valen, nu esti singura. Am lucrat cu mamici in devenire la labour and delivery si am vazut vrute si nevrute si majoritatea sunt tare speriate. Asa ca nu esti singura, da incearca sa te imbarbatezi (fi barbata Zoe) si gindestete mai mult ca o s-o vezi pe Petita live. Incearca sa te concentrezi pe intilnirea cu micutza mai mult decit durerea.
    Zic si eu ca babele acu'.......ca pe mine m-au luat emotiiile numai vb.
    Culmea cind eram la servici nu eram asa, dar cu voi fetele de aici, parca va cunosc de ani si ma emotionez mai mult.
    Hai fruntea sus si asteptam poze dupa consultatia de miine.

pupici

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de viviana Vezi mesajul
    Fruntea sus Valen, si apropos de ce ne-ai furat minunatia de ecografie din avatarul tau?
    pai merg la una noua maine si deja nu o sa mai fie de actualitate... ma updatez zilele astea

Inregistrat
    07.02.2005

eu stiu ce ziceti voi toate si stiu ca rational aveti dreptate, dar este ceva ce nu pot controla. sunt hormonii care isi fac de cap, durerile sacaitoare de spate, bazin, chinul de a dormi confortabil lucruri marunte care ma fac irascibila...
    ca amuzament toti prietenii mei de revelion se imagineau pe 31 dec sau pe 1 ian facand coada la maternitate..gluma gluma dar cand am ajuns dimineata acasa si am vazut ca n-am nascut am rasuflat usurata... ma gandeam ca nu am nimic pregatit mi se parea ca am contractii etc.
    adica eu stiu ca sunt irationala si acu cand va povestesc imi dau si mai tare seama.
    ma duc la medic si il intreb de cursuri prenatale.. poate asa ma mai linistesc
    asa bine imi face sa "vorbesc" cu voi

Pagina 1 din 111 1231151101 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us