Pagina 2 din 12 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 91

Subiect: Sindrom antifosfolipidic

Inregistrat
    22.10.2007

Implicit Re: sindrom antifosfolipidic

Citat Postat de OanaMarinela Vezi mesajul
    Pe doctora o cheama Balan Agnes,e de la policlinica 11 iunie.ea m-a trimis la Uscatescu...inca nu am fost la ea cu rezultatul analizelor...mai astept si rezultatul altor analize.
    Multumesc mult pt toate informatiile...mi-a mai crescut si mie putin moralul!
    Va trebui sa-ti gasesti un medic care sa te urmareasca in sarcina si sa te asiste si la nastere, nu stiu daca dna dr. asista nasteri, dar e important ca medicul cu care nasti sa iti stie istoricul medical.

Da, voiam sa spun ca nu sunt singura de aici care a nascut un copil sanatos cu diagnosticul asta... Cu multa placere! Bafta!

Inregistrat
    08.06.2009

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Am aflat inainte de sarcina asta, dupa ce am pierdut doua... Analizele le-am facut initial la 2 laboratoare (Coltea si Fundeni), apoi pt tratament am ramas in evidenta la Fundeni... Tratamentul nu e standard, ci individualizat in functie de analize...eu am luat aspenter pana la 28 de saptamani, apoi am facut clexane pana dupa nastere (injectii hipodermice). Cel mai rar o data pe luna trebuia sa fac ecografie doppler pe arterele care legau copilul de mine (Ombilicala, uterine, cerebrala) si cu rezultatul mergeam la Fundeni unde mi se "ajusta" tratamentul.
    Stiu ca sunt unii care o critica pe Uscatescu, dar o fac aiurea... pana la urma ea afce foarte bine ce face. Eu nu-i pot reprosa nimic, pe mine m-a ajutat sa am un copil lsanatos si mare! (ca asta e principalul risc dupa avortul de la inceputul sarcinii, sa nu se dezvolte copilul corespunzator)
    De nascut am nascut prin cezariana - daca vrei anestezie regionala (epi-rahi), trebuie sa nasti programat - ori ceza, ori nastere provocata, pentru ca tratamentul trebuie intrerupt cu 48-24 h inainte, nici mai devreme nici mai tarziu...
    Nu stiu ce sa-ti mai zic... Decat ca eram o gramada de gravide cu sarcini mari la Fundeni, dr atu avea motive sa fie optimist, daca urmezi tratamentul sansele sa nu ai nicio problema sunt mari.
    La ce ginecolog mergi?
    si eu am fost pacienta dr uscatescu dupa ce am pierdut primul bb si luam aspenter. cand am ramas insarc a 2 a oara am mers la dr haiduc, ginecolog la sp filantropia care vazand analizele de la fundeni m-a tr sa le fac si in alta parte.( la isd dorobanti) surprinzator analizele au iesit bune nu ca cele de la fundeni asa k le-am facut iar la coltea . au iesit iar bune asa k medicu ginec nu mi-a mai dat niciun trat. pe toata perioada sarcinii n-am avut deloc probleme si-am nascut cu cezar un bb de 2.850. nu spun ca dr uscatescu nu stie ce face dar nu e rau sa mai repetam analizele si-n alta parte.

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Va trebui sa-ti gasesti un medic care sa te urmareasca in sarcina si sa te asiste si la nastere, nu stiu daca dna dr. asista nasteri, dar e important ca medicul cu care nasti sa iti stie istoricul medical.

Da, voiam sa spun ca nu sunt singura de aici care a nascut un copil sanatos cu diagnosticul asta... Cu multa placere! Bafta!
    Ma bag si eu in discutie pt ca de azi de dimineata caut un laborator unde sa pot face analiza pt anticorpii antifosfolipidici. Mi-a fost recomandata de medicul ginecolog si nu sunt foarte multe laboratoarele care o fac. Am si eu o intrebare: in ce consta aceasta analiza? este de tipul celo cu Igg si Igm?

Inregistrat
    05.01.2007

Citat Postat de OnutzaD Vezi mesajul
    Ma bag si eu in discutie pt ca de azi de dimineata caut un laborator unde sa pot face analiza pt anticorpii antifosfolipidici. Mi-a fost recomandata de medicul ginecolog si nu sunt foarte multe laboratoarele care o fac. Am si eu o intrebare: in ce consta aceasta analiza? este de tipul celo cu Igg si Igm?
    aceasta analiza este de fapt o coagulograma
    cel mai bine mergi la fundeni la d-na dr Uscatescu

Inregistrat
    05.01.2007

Citat Postat de OanaMarinela Vezi mesajul
    Analizele le-am facut la fundeni(acum astept si rezultatul de la spitalul colentina-nu m-am resemnat cu un singur diagnostic)...ca tratament nu mi s-a dat nimic...mi s-a zis sa raman mai intai gravida si pe urma o sa vedem ce o sa imi dea.
    dar totusi mi-a zis sa iau acid folic,aspenter,vitamina e si magneziu cu b6 asta pana reusesc sa raman gravida(asta mi-a prescris doctora de la fundeni D-na doctor USCATESCU)!
    eu vroiam sa stiu daca e cineva care are deja bebe si daca totul a decurs bn!
    Sincer nu as vrea sa mai trec inca o data prin aceeasi suferinta...
    Tie ce ti s-a zis:poti face bebe?are rezultate tratamentul?in ce anume consta,mai exact,acest tratament?mie mi-a zis un alt doctor ca o sa trebuiasca sa fac injectii zi de zi timp de 9 luni!
    am avut tot aceiasi problema si eu am avut o sarcina oprita din evolutie
    Sara e mare,sanatoasa
    acelasi tratament l-am urmat si eu toata sarcina
    eu zic sa mergi pe mana d-nei dr. Uscatescu e foarte buna
    si asa cum zicea si even iti tr un dr bun sa iti urmareasca sarcina

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de yepuryly Vezi mesajul
    si eu am fost pacienta dr uscatescu dupa ce am pierdut primul bb si luam aspenter. cand am ramas insarc a 2 a oara am mers la dr haiduc, ginecolog la sp filantropia care vazand analizele de la fundeni m-a tr sa le fac si in alta parte.( la isd dorobanti) surprinzator analizele au iesit bune nu ca cele de la fundeni asa k le-am facut iar la coltea . au iesit iar bune asa k medicu ginec nu mi-a mai dat niciun trat. pe toata perioada sarcinii n-am avut deloc probleme si-am nascut cu cezar un bb de 2.850. nu spun ca dr uscatescu nu stie ce face dar nu e rau sa mai repetam analizele si-n alta parte.
    Pai eu am zis ca le-am facut si in Coltea... Acum stii ce se intampla? eu le-am facut de 15 ori cred in sarcina De 7 ori mi-a iesit safl+, de 8 ori -. De alte 7 ori imi iesea deficit de proteina S, in restul situatiilor era in limite normale. Valorile acestea pot fluctua foarte mult si e normal - daca ar fi vorba de o forma grava de trombofilie, probabil as fi avut deja cel putin un infarct sau un AVC pana la varsta asta, Doamne fereste. Majoritatea sunt cazuri de limiita, nu forme majore. Din pacate, in Bucuresti cel putin exista doua laboratoare unde se face analiza (vorbesc de laboratoare de incredere, nu de unii pe care nu ii doare mana sa iti ia banii dar lucreaza analizele alea naiba stie cum). Fundeni si coltea. Si doi medici: Uscatescu si Avram. Avram nu da tratament, iti da pur si simplu rezultatul. In conditiile astea ai de ales: mergi la Fundeni unde se lucreaza cu gravide de ani de zile, sau mergi la un hematolog oarecare, care poate se baga sa te trateze, dar cine stie cat de bine se pricepe in aceste conditii...

Inregistrat
    05.01.2007

Citat Postat de yepuryly Vezi mesajul
    sincera sa fiu eu cred ca stie ce face si inca foarte bine
    si eu imi facusem coagulograma la Matei Bals unde iesise bine,sarcina nu era deloc bine apoi dr ma trimis la Uscatescu care mi-a facut o coagulograma la 5 zile dupa priam si surpriza ca nu a iesit bine.cu tratamentul dat de dansa am reusit sa duc sarcina pana la capat

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de bamsse Vezi mesajul
    sincera sa fiu eu cred ca stie ce face si inca foarte bine
    si eu imi facusem coagulograma la Matei Bals unde iesise bine,sarcina nu era deloc bine apoi dr ma trimis la Uscatescu care mi-a facut o coagulograma la 5 zile dupa priam si surpriza ca nu a iesit bine.cu tratamentul dat de dansa am reusit sa duc sarcina pana la capat
    Da, eu am facut LA la un laborator privat, mi-a iesit negativ, si in aceeasi zi din acelasi sange am facut bHCG care mi-a iesit negativ (3 si ceva)... Eram gravida deja in vreo 5 saptamani cu Vladut... No comment...

Pagina 2 din 12 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us