Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 16

Subiect: Cununia religioasa

Inregistrat
    07.05.2009

Implicit Cununia religioasa

Buna. Anul viitor o sa am nunta pe 31 iulie...am si eu o intrebare: cum se obisnuieste cu alegerea bisericii? cununia religioasa ar trebui sa se faca la biserica unde apartine mireasa sau mirele? viitoarea soacra spune ca la biserica unde apartine mirele...avand in vedere faptul ca nu avem vreo preferinta in mod special, am zis sa facem cununia dupa traditie...voi ce spuneti?

Inregistrat
    06.02.2005

Implicit Re: Cununia religioasa

Citat Postat de 26oana26 Vezi mesajul
    Buna. Anul viitor o sa am nunta pe 31 iulie...am si eu o intrebare: cum se obisnuieste cu alegerea bisericii? cununia religioasa ar trebui sa se faca la biserica unde apartine mireasa sau mirele? viitoarea soacra spune ca la biserica unde apartine mirele...avand in vedere faptul ca nu avem vreo preferinta in mod special, am zis sa facem cununia dupa traditie...voi ce spuneti?
    Eu cred ca puteti face cununia religioasa la biserica mai aproape de voi ,la cea la care mergeti de Craciun,de Paste,sau in care aveti preotul duhovnic.Nu cred ca e traditie sa faci la biserica mirelui sau a miresei,dar probabil ca trebuie sa faceti acolo unde platiti contributia,la cea de care apartine strada voastra.
    "I wish I could save time in a bottle "

Inregistrat
    04.01.2010

Am o intrebare mai puțin ... obișnuita : se poate face cununia religioasa inaintea celei civile?

Inregistrat
    06.02.2005

Citat Postat de dendely Vezi mesajul
    Am o intrebare mai puțin ... obișnuita : se poate face cununia religioasa inaintea celei civile?
    In mod normal nu,pt ca preotul cere actul de la primarie pt a va casatori.
    "I wish I could save time in a bottle "

Inregistrat
    07.05.2009

Question Re: Cununia religioasa

Buna fetelor...am si eu o dilema: la noi (in Bistrita) si mirii trebuie sa aiba lumanari la fel ca nasii? ...eu am fost la mai multe nunti si cam toti aveau...insa am auzit ca de fapt doar nasii trebuie sa aiba lumanari mari .... voi ce stiti in legatura cu acest subiect?

Inregistrat
    15.11.2009

poty alege Biserika dar caci trebuie sa fie platita contributia.eu trebuia la han dar nu imi place acolo asa k o sa fac la bis de lg apollo SF PETRU SI PAVEL.eu am alta probl suntem in spania de 5 6 ani si nu imi gasesc nasi nici macar o pereche

Inregistrat
    10.06.2008

eu sunt reformata si apartin de biserica de la bunica mea unde am fost botezata, iar viitorul meu sot apartine de cea de la el din localitate, si totusi noi vom avea cununia religioasa la biserica de la coroana, de care nu apartinem niciunul. o sa ne cunune parintele Feier, deja am vb cu el si am platit 30 ron pentru strigarile acelea care se fac in saptamanile dinaintea nuntii, dar nu a pomenit chiar nimic de contributii sau ceva de genul asta. dar cine stie, poate e diferit de la biserica la biserica...

Inregistrat
    03.02.2009

In ceea ce priveste alegerea bisericii, de obicei sa face cununia religioasa la biserica de care apartine macar unul din miri, dar nu e obligatoriu. Eu am ales biserica de la Coroana, chiar daca nu apartineam de ea. Doar ca trebuie sa vorbiti din timp cu preotul care doriti sa va cunune.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us