Pagina 1 din 757 1231151101501 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 6051

Subiect: Bagajul pentru spital

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Bagajul pentru spital

am gasit pe net diverse liste cu ce tb sa contina geanta aproape geamanta de spital ... pt viitoarele mamici poate va e de folos, pt cele care sunt deja mamici poate veniti cu completari.
    Un burete sau o compresa pentru fata. Un burete natural este mai putin aspru decit un burete sintetic.
    Ulei de masaj - sau un lapte de corp (body-milk) cu care partenerul dvs va poate masa
    Un strugurel de buze poate fi de folos pentru momentele in care vi se usuca buzele - intre contractii
    O pereche de sosete - impotriva senzatiei de rece la picioare din timpul contractiilor
    Ceva de mincare: niste biscuiti sau niste covrigei uscati ...(liliput), un suc de fructe, o fructa - doua - banane ...ginditi-va si la parterul dvs...si lui o sa i se faca foame...
    Aparatul de fotografiat - sau/si camera video
    O oglinda cu miner - daca doriti sa vedeti cum se naste copilul dvs. Unele spitale au oglinzi totusi.
    Agrafe de par sau ceva de strins parul in caz ca aveti par lung
    Tampoane de menstruatie...(sangerarea va fi destul de intensa .... pentru imediat dupa nastere puteti folosi in acest scop chiar niste pampersi...)
    Un sapun, un prosop, un pieptene, periuta de dinti, pasta de dinti, sampon
    O lotiune de fata cu care sa va racoriti fata dupa nastere si un deodorant
    Un casetofon cu casti si o caseta cu muzica preferata _ ceva optimist evident..
    Un tricou larg pentru nastere
    Camasa de noapte cu nasturi in fata (in vederea alaptarii) pentru dupa nastere
    Un capot...
    Un sutien de alaptat - cu deschizatoare in fata
    Chiloti de schimb (aceaasi marime din timpul ultimelor luni de sarcina...)
    Niste slapi sau papuci de casa
    Ceva de strins in mina in timpul contractiilor - mie mi-a fost foarte utila o bila de cauciuc "antistress"
    Ceva de citit/reviste in cazul in care veti petrece citeva zile in spital
    Agenda cu numerele de telefon importante
    Cartela de telefon si eventual niste monezi ...
    Pentru copilas: citiva pampersi - marimea nou nascuti-newborn, servetele umede de sters la fundulet, un maiouas-body (marimea 59), hainuta pentru deasupra, caciulita (nou nascutii trebuie sa stea cu caciulite pe capusor), 2 paturici. In cazul in care va veti intoarce cu masina, in unele tari este obligatoriu ca cei mici sa fie pusi in niste scaunele speciale de masina. In acest caz, puneti-l alaturi de acest bagaj pentru spital.
    Eventual un caiet si un pix in care sa notati primele impresii din viata de mama. Veti fi plina de impresii si de un sentiment unic de fericire

Inregistrat
    09.08.2006

Implicit Re: bagajul pt spital

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    am gasit pe net diverse liste cu ce tb sa contina geanta aproape geamanta de spital ... pt viitoarele mamici poate va e de folos, pt cele care sunt deja mamici poate veniti cu completari.
    Un burete sau o compresa pentru fata. Un burete natural este mai putin aspru decit un burete sintetic.
    Ulei de masaj - sau un lapte de corp (body-milk) cu care partenerul dvs va poate masa
    Un strugurel de buze poate fi de folos pentru momentele in care vi se usuca buzele - intre contractii
    O pereche de sosete - impotriva senzatiei de rece la picioare din timpul contractiilor
    Ceva de mincare: niste biscuiti sau niste covrigei uscati ...(liliput), un suc de fructe, o fructa - doua - banane ...ginditi-va si la parterul dvs...si lui o sa i se faca foame...
    O oglinda cu miner - daca doriti sa vedeti cum se naste copilul dvs. Unele spitale au oglinzi totusi.
    Tampoane de menstruatie...(sangerarea va fi destul de intensa .... pentru imediat dupa nastere puteti folosi in acest scop chiar niste pampersi...)
    Un capot...
    Ceva de strins in mina in timpul contractiilor - mie mi-a fost foarte utila o bila de cauciuc "antistress"
    Pentru copilas: citiva pampersi - marimea nou nascuti-newborn, servetele umede de sters la fundulet, un maiouas-body (marimea 59), hainuta pentru deasupra, caciulita (nou nascutii trebuie sa stea cu caciulite pe capusor), 2 paturici. In cazul in care va veti intoarce cu masina, in unele tari este obligatoriu ca cei mici sa fie pusi in niste scaunele speciale de masina. In acest caz, puneti-l alaturi de acest bagaj pentru spital.
    Eventual un caiet si un pix in care sa notati primele impresii din viata de mama. Veti fi plina de impresii si de un sentiment unic de fericire
    Mai indicata este vata sterila impachetata in comprese sterile in loc de tampon.
    Spirt, comprese sterile si ser fiziologic pt. sters bebelusul la ochisori.
    In timpul travaliului daca va ia foamea (e posibil) sa aveti o ciocolata alba.
    Daca imi mai amintesc ceva va spun.

Inregistrat
    07.02.2005

Smile Re: bagajul pt spital

Un capot...

* Un strugurel de buze poate fi de folos pentru momentele in care vi se usuca buzele - intre contractii - hai ca asta e tare! cine are timp de asha ceva? loool
    * Aparatul de fotografiat - sau/si camera video

* O oglinda cu miner - daca doriti sa vedeti cum se naste copilul dvs. Unele spitale au oglinzi totusi. - CINE AR VREA SA VADA asha ceva!?!?
    * Tampoane de menstruatie...(sangerarea va fi destul de intensa .... pentru imediat dupa nastere puteti folosi in acest scop chiar niste pampersi...) -

cred ca cel mai bine e sa ai la tine:
    * haine de schimb (+ pasta de dinti, periuta, crema de fatza, servetele intime, etc, ce ai nevoie tu zilele urmatoare pentru cat vei sta in spital, papuci de casa....)
    * hainute si cele necesare bebe-ului (pampersi, servetele umede, crema, etc)
    * shi BANI
    * SHI MULT CURAJ!!!!!!!!!!!!!!!!

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de mam Vezi mesajul
    * Un strugurel de buze poate fi de folos pentru momentele in care vi se usuca buzele - intre contractii - hai ca asta e tare! cine are timp de asha ceva? loool
    * Aparatul de fotografiat - sau/si camera video

* O oglinda cu miner - daca doriti sa vedeti cum se naste copilul dvs. Unele spitale au oglinzi totusi. - CINE AR VREA SA VADA asha ceva!?!?
    * Tampoane de menstruatie...(sangerarea va fi destul de intensa .... pentru imediat dupa nastere puteti folosi in acest scop chiar niste pampersi...) -

cred ca cel mai bine e sa ai la tine:
    * haine de schimb (+ pasta de dinti, periuta, crema de fatza, servetele intime, etc, ce ai nevoie tu zilele urmatoare pentru cat vei sta in spital, papuci de casa....)
    * hainute si cele necesare bebe-ului (pampersi, servetele umede, crema, etc)
    * shi BANI
    * SHI MULT CURAJ!!!!!!!!!!!!!!!!

Treaba cu strugurelul e buna ca poti sa ai un travaliu lung de 20 ore si atunci chiar ca ti se usuca buzele...lool

Inregistrat
    05.06.2006

Eu am deja pt. bagajul de spital doar pijamalele (primite cadou de Craciun de la mama)... Dar... tampoane... oooh si uitasem de vremurile cu menstruatie... Pai vedeti? Si mai ziceati ca e greu sa fii gravida!!!

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de andradap Vezi mesajul
    Eu am deja pt. bagajul de spital doar pijamalele (primite cadou de Craciun de la mama)... Dar... tampoane... oooh si uitasem de vremurile cu menstruatie... Pai vedeti? Si mai ziceati ca e greu sa fii gravida!!!
    pai pijamale??? nici vorba de ele. camasa de noapte, eventual din aia cu nasturi in fata ca sa alaptezi

Inregistrat
    05.06.2006

pai pijamale??? nici vorba de ele. camasa de noapte, eventual din aia cu nasturi in fata ca sa alaptezi

Camasa de noapte??? Adik... pijamalele nu le pot folosi atunci??? Adik le pot folosi de pe-acum? Nu de alta dar nu suport deloc caldura si pijamalele astea noi sunt racoroase ca deh...sunt pt. luna mai... asa ca le-as folosi acum. Dar... nu stiu ce sa zic, mama a avut pijamale (cand m-a nascut pe mine si pe sora-mea... ea nu a avut camasa de noapte). Si bluza de la pijama ce-i drept are nasturi... deci pot alapta. Nu ati mai auzit de nimeni care sa ia pijamale pt. atunci??? Pai ce? Sa se uite toti pe sub camasa mea de noapte in timp ce dorm? Nu e suficient ca o sa stea atintiti cu nasu' acolo cat o sa nasc???

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de andradap Vezi mesajul
    Camasa de noapte??? Adik... pijamalele nu le pot folosi atunci??? Adik le pot folosi de pe-acum? Nu de alta dar nu suport deloc caldura si pijamalele astea noi sunt racoroase ca deh...sunt pt. luna mai... asa ca le-as folosi acum. Dar... nu stiu ce sa zic, mama a avut pijamale (cand m-a nascut pe mine si pe sora-mea... ea nu a avut camasa de noapte). Si bluza de la pijama ce-i drept are nasturi... deci pot alapta. Nu ati mai auzit de nimeni care sa ia pijamale pt. atunci??? Pai ce? Sa se uite toti pe sub camasa mea de noapte in timp ce dorm? Nu e suficient ca o sa stea atintiti cu nasu' acolo cat o sa nasc???
    ce sa zic.. o sa fie salonul plin de barbati care sunt doritori sa se uite sub fusta ta. citeam ca in unele maternitati nu te lasa sa porti chiloti si mergi asa cu tamponul de vata. cred ca e mai cmod cu camasa de noapte. gandeste-te cate controale iti vor face si in plus asistentele iti vor face toaleta... sunt detalii doar pe care le-am citit va zic mai multe cand nasc

Pagina 1 din 757 1231151101501 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us