Pagina 2 din 119 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 947

Subiect: "pretul" medicilor

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: "pretul" medicilor

Citat Postat de stress Vezi mesajul
    Dim cate stiu eu in ceea ce priveste spitalele fara spaga mori pe-acolo. Mai rau e ca stiu persoane care au patit-o chiar si dupa ce au dat spaga.

Eu am alta curiozitate: Se poate naste si intr-o clinica particulara? Eu vreau sa fac cezariana dar nu in spital ca am o fobie cu spitalele si as vrea sa stiu daca exista asemenea servicii medicale (nasteri normale sau cezarina) si in clinici si cam cat costa....daca ati auzit dati-mi si mie o informatie!

CMU are rezerve si spatiu propriu in Elias. Arata excelent (televizor, fotoliu ergonomic etc) si sunt extrem de curate. Din cate stiu te duce intre 1500 - 2000 Euro o nastere cu tot cu rezerva. Eu le-am vazut dar am ajuns la concluzia ca diferentele de confort intre rezervele Elias-ului si ale CMU-ului sunt prea mici ca sa justifice diferenta de pret.

Inregistrat
    20.04.2006

o fi 57 mil...e scump asa e dar cu aparatura ca nu e performanta nu sunt de acord....
    o clinica buna are aparatura buna (vezi MedLife) si, in plus, am o frica oribila de spitale datorita a vreo 3 cazuri recente pe care le-am auzit: sotia unui coleg de-al meu avea gemeni si din cauza ca nu s-au ocupat de ea la timp unul dintre ei a murit (l-au lasat 1 ora inauntru dupa ce se neascuse primul si s-a inecat cu lichid de-ala), cand a nascut sora mea n-aveau suficiente paturi si unele stateau pe scaun (inimaginabil dar adevarat) si urlau de durere si ultimul s-a intamplat ca i-au scos la o cunostinta copilul cu forcepsul si a ramas handicapat(in Romania 2006) si nu vreau sa ma risc.
    De-aia analizez si eu toate posibilitatile.
    cat despre bani.... oricum ii dam sub forma de spagi!
    cu asta si eu sunt de acord. poate ca nu neaparat in privinta conditiilor, ca sunt spitale, cum e de ex municipalul, unde sunt conditii ca lumea, dar atentia asistentelor e diferita, pt ca in spitale nu sunt deloc motivate de salariu, de pacientii care nu sunt atenti cu ele, in schimb in clinici nu e asa, nu isi permit sa fie neatente. zic si eu din ce am auzit si am si vazut.

Valentina, faza cu statul pe scaune la Municipal s-a intamplat!
    Dj, ce e aia CMU?

Inregistrat
    07.02.2005

o fi 57 mil...e scump asa e dar cu aparatura ca nu e performanta nu sunt de acord....
    o clinica buna are aparatura buna (vezi MedLife) si, in plus, am o frica oribila de spitale datorita a vreo 3 cazuri recente pe care le-am auzit: sotia unui coleg de-al meu avea gemeni si din cauza ca nu s-au ocupat de ea la timp unul dintre ei a murit (l-au lasat 1 ora inauntru dupa ce se neascuse primul si s-a inecat cu lichid de-ala), cand a nascut sora mea n-aveau suficiente paturi si unele stateau pe scaun (inimaginabil dar adevarat) si urlau de durere si ultimul s-a intamplat ca i-au scos la o cunostinta copilul cu forcepsul si a ramas handicapat(in Romania 2006) si nu vreau sa ma risc.
    De-aia analizez si eu toate posibilitatile.
    cat despre bani.... oricum ii dam sub forma de spagi!
    stai ca nu ai inteles bine ce am vrut sa zic.. nu am zis ca nu sunt dotati ci ca la situatii de urgenta mai bine sta un spital decat orice clinica particulara... iti spun asta nu din povesti ci de la sotul meu care lucreaza in domeniul medical, chiar la un lant de clinici particulare.. si desi ai de multe ori senzatia ca o analiza este procesata in clinica respectiva nu e mereu asa. ei subcontracteaza cu spitale de stat si fac acolo anumite analize. deci practic sunt facute cu aparatura spitalului...
    si acum cate clinici isi permit sa cumpere un tomograf de ex care costa imens si pe care il au doar cateva spitale din tara?
    nu ma intelege gresit nu descurajez nascutul sau orice alt serviciu medical la o clinica privata doar ca nu toul e roz... si mi s-a inamplat sa fiu tratata rau si sa astept si la clinici private unde am platit analize...
    decizia cu privire la locatia unde naste iti apartine fireste eu doar imi ziceam parerea

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    vreau sa ma pregatesc corespunzator pt nastere, nu sunt de acord cu spaga da nu nasc in fiecare zi si mi-e o frica de mor asa ca vreau sa fiu impacata ca am facut ce trebuia.
    Acum nu stiu exact cati bani se dau la doctor, moasa, anestezist, asistente etc? ma intereseaza pt atunci cand nasti normal. aveti idee.. voi miresici medici.. poate aveti info din inside
    merci
    vali, eu am o verisoara care a nascut in aprilie 2006 la municipal, cezariana(de nevoie, la urgenta) si a dat 300 euro. am o vecina care a nascut normal in vara 2006 la cantacuzino si a dat 200 euro. sa iti faci si tu o idee. poate ti se pare mult, dar eu daca as naste naste acum, si la municipal, as da doctorului de la 300 in sus. si mie mi-e frica si mi s-a parut ca doctora cu care nascut verisoara mea a fost cam nemultumita( asa mi s-a parut mie) si vezi ca dupa ce nasti, in spital iti ia copilul un medic pediatru in grija, si cu ala trebuie sa fii atenta, dar mai subtire. la municipal soacra mea cunoaste o sefa a asistentelor, pe verisoara ,mea a ajutat-o mult. daca ai nevoie....tu cu ce doctor nasti?

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    stai ca nu ai inteles bine ce am vrut sa zic.. nu am zis ca nu sunt dotati ci ca la situatii de urgenta mai bine sta un spital decat orice clinica particulara... iti spun asta nu din povesti ci de la sotul meu care lucreaza in domeniul medical, chiar la un lant de clinici particulare.. si desi ai de multe ori senzatia ca o analiza este procesata in clinica respectiva nu e mereu asa. ei subcontracteaza cu spitale de stat si fac acolo anumite analize. deci practic sunt facute cu aparatura spitalului...
    si acum cate clinici isi permit sa cumpere un tomograf de ex care costa imens si pe care il au doar cateva spitale din tara?
    nu ma intelege gresit nu descurajez nascutul sau orice alt serviciu medical la o clinica privata doar ca nu toul e roz... si mi s-a inamplat sa fiu tratata rau si sa astept si la clinici private unde am platit analize...
    decizia cu privire la locatia unde naste iti apartine fireste eu doar imi ziceam parerea
    Mercic pentru detalii.... Ai dreptate! Nici eu nu sunt 100% pentru clinicile particulare. Dar in spitale e jale!!!! Nici nu stiu cum o sa fac... oricum nu am de gand sa raman insarcinata pana cand nu ma hotarasc ce o sa fac.

Inregistrat
    07.02.2005

si eu am citit si auzit despre tot felul de patanii ale femeilor ptin materinitati si facusem o psihoza si ma hotarasem sa nasc in germania.. pana cand m-a linistit soacra mea si mi-a zis ca doar atatea femei nasc fara probleme... eu sunt de parere asa: daca gasesti un medic ok, in care sa ai incredere si la care sa mergi periodic si caruia ii dai si ceva normal, te informezi, vb din timp nu are de ce sa ti se intample sa nasti pe scaun... sau alte povesti.. normal daca tu nu faci toata sarcina o ecografie si nasti cu cine apuci sau ai un medic neprofesionist ti se poate intampla sa mai patesti una alta.
    acum le mai e si medicilor frica sa isi bata joc de tine si in plus se vor schimba si la noi lucrurile eu asa cred

Inregistrat
    07.02.2005

Valentina, faza cu statul pe scaune la Municipal s-a intamplat!
    Dj, ce e aia CMU?
    Centrul medical unirea. Eu am asigurare la ei si sunt foarte multumita. De aceea am fost sa vad rezervele, dar totusi voi alege Elias, mai ales ca medicul meu e si la ei si la Elias.

Pagina 2 din 119 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us