Pagina 72 din 72 PrimulPrimul ... 2262707172
Rezultate de la 569 la 574 din 574

Subiect: Miri cu religii diferite

Inregistrat
    10.05.2011

Implicit Re: Miri cu religii diferite

Citat Postat de tjej Vezi mesajul
    Buna

Eu si iubitul meu discutam de ceva timp de casatorie insa pare aproape imposibil.
    Eu sunt romanca, ortodoxa, el e portughez, nebotezat, agnostic. Suntem stabiliti in Suedia.
    Dorim sa ne unim destinele insa o cununie religioasa pare imposibila fara convertire (ceea ce iese din discutie). De asemenea o cununia civila este ingreunata (legi diferite in fiecare tara si multe acte) iar familiile noastre nu se inteleg in nici o limba comuna.
    Eu inca ma vad in rochie alba de mireasa spunand "da". Cunoaste cineva cazuri similare sau solutii mai putin drastice?
    Dar unde vreti sa faceti cununia?
    Daca optati pentru una din tarile voastre, oricare din ele, nu cred ca va fi asa greu.
    Daca vreti in Suedia poti sa o intrebi oe MissSwan, ea este stabilita acolo, si cred ca stie mai multe informatii.
    Faptul ca familiile nu se inteleg in nici o limba...nu prea vad ce solutie are(poate un translator).
    In ceea ce priveste casatoria religioasa...e complicat zic eu.Nu cred ca vreo biserica accepta cununia religioasa cu o persoana nebotezata.Singura solutie cred ca e botezul dar cum iubitul tau nu vrea asta...

Puteti opta, in schimb, pentru o ceremonie non-religioasa.Pe topicul acesta: http://www.miresici.ro/forum/showthr...light=seculara gasesti informatii de la fete care au ales asa ceva.Poti imbraca rochia de mireasa si sa spui "Da!" si in afara bisericii.
    Sper sa gasiti o solutie, imposibil nu este!

Citat Postat de tjej Vezi mesajul
    Buna

Eu si iubitul meu discutam de ceva timp de casatorie insa pare aproape imposibil.
    Eu sunt romanca, ortodoxa, el e portughez, nebotezat, agnostic. Suntem stabiliti in Suedia.
    Dorim sa ne unim destinele insa o cununie religioasa pare imposibila fara convertire (ceea ce iese din discutie). De asemenea o cununia civila este ingreunata (legi diferite in fiecare tara si multe acte) iar familiile noastre nu se inteleg in nici o limba comuna.
    Eu inca ma vad in rochie alba de mireasa spunand "da". Cunoaste cineva cazuri similare sau solutii mai putin drastice?
    Iti dai seama ca pentru el, fiind agnostic, ritualul de la biserica nu are nicio valoare. Poti sa faci cununia civila, te imbraci in alb si daca vrei sa faci ceva mai special poti organiza o ceremonie acasa sau intr-un parc sau intr-un loc special pentru voi 2 si sa va spuneti acolo juramintele.
    Eu, daca ar fi sa fac azi nunta asa as face. Eu sunt agnostica sotul meu este credincios dar eu la biserica nu as mai merge. Pe atunci credeam, acum daca nu mai cred nu vad rostul.

Inregistrat
    07.09.2009

Asa cum ti-a sugerat si Mara, mai nou a patruns din fericire si in Romania posibilitatea de a face ceremonie laica. Cu juraminte si tot tacamul. Cu siguranta fetele care au facut sau vor face anul acesta te vor ajuta cu informatii la topicul dedicat.

In ce priveste cununia civila. E multa hartogaraie, dar in nici un caz imposibil. Noi ne-am cununat aici in Suedia, desi suntem amandoi romani, pentru ca primaria din Stockholm este un loc cu adevarat deosebit si nu am vrut sa ratam ocazia. Procedeul a fost urmatorul: am facut intai programarea, cam cu 6 luni inainte trebuie sa faci daca vrei sa prinzi data si locul dorite; apoi, cu aprox 9 sapt inainte am completat formularele catre care ne-au directionat ei in email si am atasat o dovada de la Consulatul Roman care spunea ca nu suntem rude sau deja casatoriti cu alte persoane - aceste documente le-am trimis prin posta. Practic pana in ziua cununiei nici nu e nevoie sa te deplasezi pana la Primarie. Dupa cununie, am cerut (tot prin posta) de la Skatteverket extrasul din registrul de evidenta populatiei care specifica casatoria. Acesta trebuie apostilat la notar (doar in Suedia, nu se poate in Romania). Este singurul act de care ai nevoie de aici. Restul sunt certificate de nastere, buletine, etc si traducerea legalizata in Romania dupa documentul suedez (ca sa scapati de o bataie de cap, cereti de la Skatteverket extrasul direct in engleza, pt a va fi mai usor si ieftin sa il traduceti in Romania si Portugalia). Ce mai e nevoie in afara de asta veti afla direct la starile civile din tarile de origine.
    Desigur, puteti oficia cununia civila atat in Romania, cat si in Portugalia. Procedeul legalizarii in cealalta tara va fi acelasi. Apostila de la notar din tara unde este oficiata cununia + traducere fie in romana, fie in portugheza, dupa caz. Este destula alergatura, dar cu siguranta se poate duce pana la capat.
    Ultima editare de MissSwan : 20.06.2013 12:28:51

Inregistrat
    13.08.2013

Buna,

Situatia mea e relativ similara: eu ortodoxa, Romanca, el protestant, Olandez. Noi am vorbit cu un pastor protestant (olandez) care a propus o ceremonie mixta oficiata de ambii preoti (pastori), cel mai probabil la biserica protestanta.
    Stiti cumva un preot ortodox in Bucuresti care ar fi de acord sa participe intr-o cununie ecumenica?

Multumesc frumos,
    Bianca

Inregistrat
    18.01.2014

Citat Postat de bianca_m Vezi mesajul
    Buna,

Situatia mea e relativ similara: eu ortodoxa, Romanca, el protestant, Olandez. Noi am vorbit cu un pastor protestant (olandez) care a propus o ceremonie mixta oficiata de ambii preoti (pastori), cel mai probabil la biserica protestanta.
    Stiti cumva un preot ortodox in Bucuresti care ar fi de acord sa participe intr-o cununie ecumenica?

Multumesc frumos,
    Bianca
    Eu iti spun ca nu o sa faca nimeni asa ceva. Niciodata un preot ortodox nu va face o slujba de cununie religioasa langa un pastor protestant. Nici nu se poate. E o mare diferenta intre unii si altii.
    Parerea mea e urmatoarea: ori se converteste el la ortodoxie si primeste botezul, se spovedeste si primeste Sfanta Impartasanie, ori daca tu vrei sa faci cununia la ei, ramai acolo; nu poti sa mergi pe doua fronturi. Daca niciunul nu doreste credinta celuilalt, ati facut cununia civila, sunteti casatoriti. Nu e nicio problema daca o aveti numai pe aceea. Cunosc oameni, crestini ortodocsi amandoi, care nu au facut decat cununia civila si au 37 de ani de casatorie si se inteleg foarte bine. Cine e sa fie omul langa care iti petreci o viata, acela al tau va fi o viata. Inseamna ca Dumnezeu va vrea pe voi impreuna.

Inregistrat
    16.07.2014

Buna fetelor...As dori sa stiu daca a facut cineva cununie mixta catolic-ortodox in Biserica Ortodoxa

Pagina 72 din 72 PrimulPrimul ... 2262707172

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us