Pagina 2 din 1531 PrimulPrimul 123412521025021002 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 12242

Subiect: Trombofilia

Inregistrat
    13.02.2008

Implicit Re: Trombofilia

Citat Postat de mihapet Vezi mesajul
    Si eu tot la Fundeni am facut. La Valentina Uscatescu. Dar unde scrie referintele?
    In concluzie sunt ok. Mi-a mai luat sange pentru izolare ADN ca nu cumva sa fiu purtatoare de gena.
    Da, tot la ea si eu. Val. de referinta mi le-a trecut de mana in paranteze.
    Eu asta cu izolarea ADN nu mi-a mai luat sange, probabil pt ca nu am antecedente in familie.

Acum am vazut subiectul asta .Poate este cineva care m-ar putea ajuta. Mi-am facut analize pentru trombofilie, deaorece am antecedente in familie. Nu am gasit nicaieri valorile normale pentru:
    Fibrinoge: 415,1 mg/dl
    APS: negativ
    ACL: negativ
    PS: 81%
    PC: 97%
    AT III: 103%
    Uite aici
    http://www.sfatulmedicului.ro/interpretor-analize

Inregistrat
    09.11.2007

Citat Postat de mmr Vezi mesajul
    Da, tot la ea si eu. Val. de referinta mi le-a trecut de mana in paranteze.
    Eu asta cu izolarea ADN nu mi-a mai luat sange, probabil pt ca nu am antecedente in familie.
    Eu am. Sora are trombofilie, iar parintii au facut AV, iar mama e decedata datorita unui glioblastom cerebral. A avut multiple AV.

Inregistrat
    18.10.2007

Eu am. Sora are trombofilie, iar parintii au facut AV, iar mama e decedata datorita unui glioblastom cerebral. A avut multiple AV.
    Da, si eu am avut antecedente in familie: fratele tatalui meu a murit la 60 si ceva de ani, cu ambele picioare taiate, de anevrism (sper ca n-am scris o prostie).
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam
    O colica, doua colici, articulat: COLICILE

Inregistrat
    05.01.2007

Citat Postat de CristinaMM Vezi mesajul
    Am deschis acest subiect in speranta ca ma poate ajuta si pe mine cineva.
    Am pierdut doua sarcini, dupa a doua am facut analizele de sidrom antifosfolipidic, si se pare ca varianta care a ramas ar fui trombofilia. Dar nici unul din medicii la care am fost nu mi-a recomandat sa fac analize, ca sunt foarte scumpe si nu merita (adevarat, sunt foarte scumpe), si medicul meu mi-a spus ca voi face tratament in timpul sarcinii cu aspenter, acid folic si multivitamine, si din sapt. 35 Clexane. Mie mi se pare foarte putin, si Clexane foarte tarziu.
    Stie cineva mai multe?
    Edit: si clasica; 'dupa 3 sarcini pierdute facem mai multe analize' .
    eu zic sa stai linistitita,ca nu e chiar asa dificil cum pare
    si eu am pierdut o sarcina din acelasi motiv(as fi pierdut-o si pe a 2 a daca nu ajungeam la un dr foarte bun)
    din momentul in care ramai insarcinata vei lua aspenter si lunar vei merge la analize de sange speciale sa vezi evolutia.nu e batut in cuie sa faci clexane din sapt 35,asta nu decide medicul ci analizele
    eu am mers cu aspenter de la inceput pana la sfarsit,analizele imi ieseau bine doar cu aspenter si nu aveam de ce sa fac clexane.sunt fete care ajung la clexane din sapt 20,altele in sapt 30 altele niciodata
    sunt si aici pe forum fete care au au avut nevoie de clexane,unele mai tarziu altele mai devreme
    eu in afara de acid folic si aspenter nu am nimic toata sarcina pt aceasta problema(nici vitamine nu am luat)
    mergeam la 3 sapt la fundeni cu o eco,iar in urma rezultatelor analizelor si a eco dr a considerat ca nu am nevoie de clexane
    capul sus,e mai usor decat crezi,iar atata timp cat mergi lunar la controale va fi bine

Inregistrat
    18.10.2007

Citat Postat de bamsse Vezi mesajul
    eu zic sa stai linistitita,ca nu e chiar asa dificil cum pare
    si eu am pierdut o sarcina din acelasi motiv(as fi pierdut-o si pe a 2 a daca nu ajungeam la un dr foarte bun)
    din momentul in care ramai insarcinata vei lua aspenter si lunar vei merge la analize de sange speciale sa vezi evolutia.nu e batut in cuie sa faci clexane din sapt 35,asta nu decide medicul ci analizele
    eu am mers cu aspenter de la inceput pana la sfarsit,analizele imi ieseau bine doar cu aspenter si nu aveam de ce sa fac clexane.sunt fete care ajung la clexane din sapt 20,altele in sapt 30 altele niciodata
    sunt si aici pe forum fete care au au avut nevoie de clexane,unele mai tarziu altele mai devreme
    eu in afara de acid folic si aspenter nu am nimic toata sarcina pt aceasta problema(nici vitamine nu am luat)
    mergeam la 3 sapt la fundeni cu o eco,iar in urma rezultatelor analizelor si a eco dr a considerat ca nu am nevoie de clexane
    capul sus,e mai usor decat crezi,iar atata timp cat mergi lunar la controale va fi bine
    Multumesc mult!
    Maine merg sa-mi fac analizele de trombofilie, ca nu am un diagnostic clar.
    Nu stiu unde o sa fac analizele de sange aici in Cluj, ca se pare ca la noi nu prea conteaza parerea hematologului.
    Va mai spun maine amanunte, ca ma duc la o doaman doctor genetician (cea mai buna din Cluj), si sa vedem ce zice si ea.
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam
    O colica, doua colici, articulat: COLICILE

Inregistrat
    29.04.2008

Amandoi medicii la care am fost dupa ce am pirdut a doua sarcina mi-au spus ca cel mai probabil de vina a fosr vascularizarea proasta a embrionului. In mod ciudat, nici unul nu m-a incurajat sa fac analizele de trombofilie (le-am facut pe cele de SAFL-au iesit negative), si amadoi mi-au spus ca voi face tratament cu Aspennter. Aspenter?! Mie ala nu mi se pare tratament...si nici n-o sa astept sa pierd a treia sarcina sa-mi fac analizele de trombofilie . Sper sa reusesc prin medicul de familie. Daca nu, 690 de lei la Synevo .
    e 690+...
    daca le faci pe toate
    si astepterul nu e de aruncat. eu iau si acum.
    dar nu este suficient, mai ales daca spui ca ai confirmarea ca au fost probleme de vascularizare

Inregistrat
    29.04.2008

Multumesc mult!
    Maine merg sa-mi fac analizele de trombofilie, ca nu am un diagnostic clar.
    Nu stiu unde o sa fac analizele de sange aici in Cluj, ca se pare ca la noi nu prea conteaza parerea hematologului.
    Va mai spun maine amanunte, ca ma duc la o doaman doctor genetician (cea mai buna din Cluj), si sa vedem ce zice si ea.
    mutatiile orice laborator iti recolteaza tot la nemti se fac.
    proteinele C / S se face loco

Pagina 2 din 1531 PrimulPrimul 123412521025021002 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us