Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 69

Subiect: Cununie civila in Romania cu un cetatean strain

Inregistrat
    20.04.2006

Implicit Re: casatorie cu un cetatean strain

Citat Postat de map Vezi mesajul
    Chiar daca te vei casatori in Franta, tot va trebui sa faci inscrierea certificatului de casatorie in registrele de stare civila, prezentarea certificatului de casatorie romanesc este obligatoriu pentru desfasurarea unei casatorii in rit ortodox. Din diverse discutii, am nteles ca in rit catolic nu este obligatorie prezentarea certificatului de casatorie, dar este recomandata. Dureaza intre 1 si 6 luni daca se realizeaza transcrierea prin consulat sau ambasada Romaniei. Daca transcrierea se face prin oficiul primariei de care apartii, documentele solicitate de primarii trebuie sa poarte apostila de la Haga. Tot acolo ajungi. Ideea e ca trebuie sa te informezi si sa si actionati, ca timpul trece cum nici nu-ti dai seama.
    Mult succes.
    Esti o dragutza, iti multumesc pt sfaturi; dar eu m-am casatorit deja in august 2006,iar in momentul casatoriei atat eu cat si sotul eram cetateni francezi , deci actul de casatorie e validat de statul francez, statul roman nu are nimic de a face; in plus nu intentionam sa mai facem o cununie religioasa la ortodoxi, pt ca religia catolica a fost de la inceput alegerea noastra. MERSI oricum

Inregistrat
    10.10.2006

Citat Postat de iulia73190 Vezi mesajul
    Esti o dragutza, iti multumesc pt sfaturi; dar eu m-am casatorit deja in august 2006,iar in momentul casatoriei atat eu cat si sotul eram cetateni francezi , deci actul de casatorie e validat de statul francez, statul roman nu are nimic de a face; in plus nu intentionam sa mai facem o cununie religioasa la ortodoxi, pt ca religia catolica a fost de la inceput alegerea noastra. MERSI oricum
    Iulia, scuza-ma, greseala mea, raspunsul nu era pentru tine ci pentru benoit, pe tine doar te-am citat

Inregistrat
    07.02.2005

Acuma serios, sunt foarte necajita pe treaba asta. Aici cel putin se face totul prin posta. Completezi un formular de pasaport, te duci si iti faci poze la o photobooth si le trimiti prin posta si peste ceva timp iti vine pasaportul. La fel cu permisul de conducere. Mi se pare ingrozitor sa vin de la 500 de kilometri sa stau pe la usi la londra sa semnez fie o imputernicire ca ai mei parinti pot sa legalizeze un act pentru mine fie sa depun nu stiu ce acte sa mi se transcrie certificatul. Ce naiba! Ar trebui sa trimit prin posta toata documentatia si sa se faca fara ca macar eu sa vad la fata pe cineva! Apoi ma ingrozeste faptul ca trebuie sa imi schimb buletinul, pasaportul si permisul. Alte cozi, alte prostii, alti nervi. In special pt ca nu pot veni in tara pt atata timp- o luna- doua. Sunt extrem de suparata pe treaba asta.

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de ryanaro Vezi mesajul
    Acuma serios, sunt foarte necajita pe treaba asta. Aici cel putin se face totul prin posta. Completezi un formular de pasaport, te duci si iti faci poze la o photobooth si le trimiti prin posta si peste ceva timp iti vine pasaportul. La fel cu permisul de conducere. Mi se pare ingrozitor sa vin de la 500 de kilometri sa stau pe la usi la londra sa semnez fie o imputernicire ca ai mei parinti pot sa legalizeze un act pentru mine fie sa depun nu stiu ce acte sa mi se transcrie certificatul. Ce naiba! Ar trebui sa trimit prin posta toata documentatia si sa se faca fara ca macar eu sa vad la fata pe cineva! Apoi ma ingrozeste faptul ca trebuie sa imi schimb buletinul, pasaportul si permisul. Alte cozi, alte prostii, alti nervi. In special pt ca nu pot veni in tara pt atata timp- o luna- doua. Sunt extrem de suparata pe treaba asta.
    SOLUTIE: valideaza-ti permisul acolo, uita treaba cu buletinu ca acolo unde esti nu iti serveste la mare lucru si cand vii in tara te folosesti de pasaport, iar pasaportul stiind ca are un termen de valabilitate mai lung te-ai scapat pt cativa ani buni de nebuneala !

Inregistrat
    10.11.2006

Citat Postat de map Vezi mesajul
    Chiar daca te vei casatori in Franta, tot va trebui sa faci inscrierea certificatului de casatorie in registrele de stare civila, prezentarea certificatului de casatorie romanesc este obligatoriu pentru desfasurarea unei casatorii in rit ortodox. Din diverse discutii, am nteles ca in rit catolic nu este obligatorie prezentarea certificatului de casatorie, dar este recomandata. Dureaza intre 1 si 6 luni daca se realizeaza transcrierea prin consulat sau ambasada Romaniei. Daca transcrierea se face prin oficiul primariei de care apartii, documentele solicitate de primarii trebuie sa poarte apostila de la Haga. Tot acolo ajungi. Ideea e ca trebuie sa te informezi si sa si actionati, ca timpul trece cum nici nu-ti dai seama.
    Mult succes.
    Map, sa stii ca eu am vorbit deja cu preotul care ne va casatori in bis. ortodoxa (a acceptat fara probleme, desi sotul este german si nebotezat - il va boteza, ca sa zic asa), si pot sa iti dau urmatoarele detalii: certificatul de casatorie strain trebuie apostilat si tradus doar daca vrei intr-adevar sa inscrii casatoria in reg. de stare civila roman, dar nu pentru biserica. Mie mi-a cerut cert. de casatorie irlandez (netradus, nimic) si certificatele de nastere. Atat. Dar poate afla mai multe detalii de la ambasada sau primarie. Sau direct de la biserica.

Inregistrat
    07.02.2005

da, dar eu vreau numele lui- si pasaportul imi expira in 2008.

Inregistrat
    01.06.2006

Citat Postat de ryanaro Vezi mesajul
    Ry, probabil ca stii, transcrierea certificatului se poate face si prin ambasada... (http://www.roemb.co.uk/Consular/actestarecivila.htm). In mod normal, desi nu e scris clar pe site, ar trebui sa se poata face totul prin posta sau, mai probabil, sa le trimiti actele prin posta si sa te cheme cand sunt gata sa platesti si sa semnezi. Asa am facut eu in Elvetia.
    Cat despre restul actelor, uite ce-am facut eu: am mers in Ro cu certif. transcris + nu mai stiu ce acte cereau de la pasapoarte + permisul de rezidenta elvetian, m-am dus pe Iorga la pasapoarte si mi-am facut pasaport nou cu mentiunea de domiciliu in strainatate in regim de urgenta.
    Avantaje:
    - se face la alt ghiseu (la etaj) unde nu e coada practic de loc si in spatele ghiseului lumea e mult mai civilizata;
    - renunti la cartea de identitate, deci nu mai trebuie sa o schimbi si pe asta in prealabil (alta alergatura, alta distractie)
    A durat fix 3 zile pana am avut pasaportul in mana, si fara nici un stres.

Inregistrat
    10.11.2006

Citat Postat de BDiana Vezi mesajul
    Ry, probabil ca stii, transcrierea certificatului se poate face si prin ambasada... (http://www.roemb.co.uk/Consular/actestarecivila.htm). In mod normal, desi nu e scris clar pe site, ar trebui sa se poata face totul prin posta sau, mai probabil, sa le trimiti actele prin posta si sa te cheme cand sunt gata sa platesti si sa semnezi. Asa am facut eu in Elvetia.
    Cat despre restul actelor, uite ce-am facut eu: am mers in Ro cu certif. transcris + nu mai stiu ce acte cereau de la pasapoarte + permisul de rezidenta elvetian, m-am dus pe Iorga la pasapoarte si mi-am facut pasaport nou cu mentiunea de domiciliu in strainatate in regim de urgenta.
    Avantaje:
    - se face la alt ghiseu (la etaj) unde nu e coada practic de loc si in spatele ghiseului lumea e mult mai civilizata;
    - renunti la cartea de identitate, deci nu mai trebuie sa o schimbi si pe asta in prealabil (alta alergatura, alta distractie)
    A durat fix 3 zile pana am avut pasaportul in mana, si fara nici un stres.

Exact asa voi face si eu, daca dureaza prea mult prin ambasada de la Dublin. Pana acum am tradus si legalizat cert. de casatorie, caci imi trebuie pentru emiterea unui nou pasaport. Si este si apostilat. Asa de repede ai avut actele inapoi? hmmmm....super!

Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us