Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 20

Subiect: Obiceiuri locale la nunta

Inregistrat
    29.01.2008

Implicit Re: Obiceiuri locale la nunta

hai sa va zic ce stiu eu(de la nunta mea,de cand am cununat si de la cele la care am fost invitata):
    1. in biserica se servesc bomboane in timpul dansului lui Isaiia, le cumpara nasa,mai trebuie dus cozonac si vin asta daca cere preotul.
    2.la biserica mai aduce soacra mare nu stiu ce covor sa stea mirii pe el-eu am facut pas
    3.lumanarile de la nasi la mireasa,de la mireasa la biserica le duc un cavaler si o d-soara alesi de cine vrea ,la biserica le tin nasii si apoi mirii ies cu ele aprinse din biserica.
    4.gatitul si iertaciunile(eu la faza cu iertarea am facut pas si mai mult am interzis sa le apuce plansul pt ca e un moment de bucurie nu de tristete) se fac la mireasa acasa.nasa si nasul gatesc mireasa si mirele si apoi mireasa ii gateste pe toti ce prezenti. in ceea ce priveste iertarea am fost la o nunta in suceava unde saracul mire era plimbat in genunchi pe la toate babele sa-si ceara iertare si credeti-ma ca nu a fost ceva placut unde mai pui ca babele se apucasera de bocit de parca era mort si nu nunta.
    5. dupa gatit se danseaza turta miresei (eu am preferat in casa si nu in fata blocului...). ca idee una din finele mele si-a facut colacul din aluat de cozonac si invelit in martipan.
    6.gaina se da sau nu -asta e in functie de nasi. la cateva din nunti chiar a fost amuzant momentul. de ex. pe unul din nasi (care atunci cand rade cu pofta ii dau lacrimile) l-am surprins intr-un instantaneu, atunci cand dadea bacsisul,bestial.
    7.colacii - s-au inlocuit cu torturile. de ex.pe la tara pe langa faptul ca te pun sa porti ca si nas prosoapele pe tine, iti dau colacii si pe langa colaci pijamale,materiale,fete de masa etc. toate scoase din ambalaj si insirate peste colaci
    8. la tara mai e un obicei: mirii cu invitatiile si cocardele lor,nasii cu invitatii si cocardele lor,socrii cu invitatiile si cocardele lor.

eu una cateva obiceiuri le consider "babisme" si in general tin cont de ceea ce zice preotul.

sper ca v-am ajutat.daca imi mai amintesc ceva va scriu.

Inregistrat
    06.10.2007

Citat Postat de drele Vezi mesajul

eu una cateva obiceiuri le consider "babisme" si in general tin cont de ceea ce zice preotul.

ai dreptate, ai punctat bine.
    in general se face DOAR ce vrei tu, e o prostie sa fac iertaciune doar pentru ca asa vrea mamaie sau popa. suntem satui de popi si de cate zic..

Citat Postat de drele Vezi mesajul
    hai sa va zic ce stiu eu(de la nunta mea,de cand am cununat si de la cele la care am fost invitata):
    1. in biserica se servesc bomboane in timpul dansului lui Isaiia, le cumpara nasa,mai trebuie dus cozonac si vin asta daca cere preotul.
    2.la biserica mai aduce soacra mare nu stiu ce covor sa stea mirii pe el-eu am facut pas
    3.lumanarile de la nasi la mireasa,de la mireasa la biserica le duc un cavaler si o d-soara alesi de cine vrea ,la biserica le tin nasii si apoi mirii ies cu ele aprinse din biserica.
    4.gatitul si iertaciunile(eu la faza cu iertarea am facut pas si mai mult am interzis sa le apuce plansul pt ca e un moment de bucurie nu de tristete) se fac la mireasa acasa.nasa si nasul gatesc mireasa si mirele si apoi mireasa ii gateste pe toti ce prezenti. in ceea ce priveste iertarea am fost la o nunta in suceava unde saracul mire era plimbat in genunchi pe la toate babele sa-si ceara iertare si credeti-ma ca nu a fost ceva placut unde mai pui ca babele se apucasera de bocit de parca era mort si nu nunta.
    5. dupa gatit se danseaza turta miresei (eu am preferat in casa si nu in fata blocului...). ca idee una din finele mele si-a facut colacul din aluat de cozonac si invelit in martipan.
    6.gaina se da sau nu -asta e in functie de nasi. la cateva din nunti chiar a fost amuzant momentul. de ex. pe unul din nasi (care atunci cand rade cu pofta ii dau lacrimile) l-am surprins intr-un instantaneu, atunci cand dadea bacsisul,bestial.
    7.colacii - s-au inlocuit cu torturile. de ex.pe la tara pe langa faptul ca te pun sa porti ca si nas prosoapele pe tine, iti dau colacii si pe langa colaci pijamale,materiale,fete de masa etc. toate scoase din ambalaj si insirate peste colaci
    8. la tara mai e un obicei: mirii cu invitatiile si cocardele lor,nasii cu invitatii si cocardele lor,socrii cu invitatiile si cocardele lor.

Buna Drele ....multam de informatii , sunt de mare ajutor ...
    Si eu stiam din alte zone ... inlocuirea colacului cu un tort ...
    Hmmm ai facut putina lumina in haosul de informatii ce le am ... fragmente amintite ....
    Daca iti mai amintesti cate ceva ... bine venite sunt informatiile ....

Inregistrat
    07.05.2010

Fetelor,
    Cam ce ar trebui cumparat pt. nasii de cununie , eu nu am mai fost de foarte mult timp la o nunta in Vaslui si nu stiu care sunt obiceiurile .
    Pupici!

Inregistrat
    06.10.2007

le cumperi dupa puterea buzunarului..
    se mai poarta sa le cumperi electocasnice daca stii ca au nevoie, icoana.. depinde daca vrei ceva simbolic sau ceva mai "consistent"

Inregistrat
    07.05.2010

Citat Postat de Cat_Eyes Vezi mesajul
    le cumperi dupa puterea buzunarului..
    se mai poarta sa le cumperi electocasnice daca stii ca au nevoie, icoana.. depinde daca vrei ceva simbolic sau ceva mai "consistent"
    THX
    Tocmai mi-am amintit ca adoua zi dupa nunta (26/09) e ziua de nastere a nasului. Am treaba.... tre sa ma gandesc muuult si sa imi largesc buzunarul .

Inregistrat
    06.10.2007

nici noi nu stim inca.
    intreaba-i pe nasii tai daca vor colaci, gaina .. - ei trebuie sa decida asta. (apropo de obiceiuri)

Noi inlocuim colacii cu un tort frumos si sper eu delicios plus un cadou din partea noastra. Fara GAINA!!!!!

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us