Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 24

Subiect: Nasii in Mures

Inregistrat
    04.06.2009

Implicit Re: cadou pt nasi

Citat Postat de camelia_laiu Vezi mesajul
    multumesc tuturor pentru sugestii........
    oricum le vom da astfel de "atentii",iar de sarbatori si zile de nastere cadouri mai deosebite, insa noi ne gandeam sa le luam la nase cate o brosa sau pandativ de aur si la nasi butoni de aur sau serviete de piele, ceva de genul, insa prietenii au spus sa ve revenim, ca doar nu trebuie sa le platim noi cinstea.
    hmmm .. daca simtiti ca sunt niste persoane deosebite, cu importanta pentru voi puteti da si ceva mai expensive ... totul depinde de tine si de buzunarul tau .. atata timp cat tu simti ca cel caruia ii faci un cadou merita banii cheltuiti eu zic ca nu este nici o problema
    eu zic ca nu tb sa te iei dupa prieteni ci sa-ti asculti inima (pentru ca se putea si invers , adica sa-ti zica ca iei ceva prea ieftin si atunci ce faceai, scoteai niste bani in plus din buzunar ? )

Inregistrat
    08.02.2010

buna ...nu cred ca este obligatoriu ...fiecare face ce vrea ....atentii se pot duce oricand....

Inregistrat
    06.06.2009

Citat Postat de vanda102 Vezi mesajul
    buna ...nu cred ca este obligatoriu ...fiecare face ce vrea ....atentii se pot duce oricand....

Nici noi nu ne-am prezentat cu caouri... doar o sticla de.. pt nasul un buchet de flori si cioco la nasa... dar cum zicea vanda fiecare face cum vrea. stiu ca sunt zone in care se cumpara cadouri consistente...dar pe la noi nu am auzit.
    Ai mei au fost nasi in vara si nu au primit cadou...

Inregistrat
    08.02.2010

Citat Postat de CCC Vezi mesajul
    Nici noi nu ne-am prezentat cu caouri... doar o sticla de.. pt nasul un buchet de flori si cioco la nasa... dar cum zicea vanda fiecare face cum vrea. stiu ca sunt zone in care se cumpara cadouri consistente...dar pe la noi nu am auzit.
    Ai mei au fost nasi in vara si nu au primit cadou...
    pai sa mergi cu o sticla de ceva si o cutie de bomboane e ok ...e un gest dragut ...dar sa merg cu butonii de aur si cu lantisorul..mi se par bani aruncati ,....ma rog poate sant zone in care se practica ....dar la noi eu nu am auzit ...

Inregistrat
    18.05.2007

Citat Postat de alexandra_sandutza Vezi mesajul
    noi nu le-am cumparat nimic....
    nu stiam ca se face asa...
    noi le-am luat cadou un cuptor cu microunde, la indemnul soacrei, ca la ei in partea aia, sunt asemenea obiceiuri. altfel nu cred ca le-am fi luat ceva..... cu ocazia aia, nu ma intelegeti gresit.

Inregistrat
    04.06.2009

Citat Postat de vanda102 Vezi mesajul
    pai sa mergi cu o sticla de ceva si o cutie de bomboane e ok ...e un gest dragut ...dar sa merg cu butonii de aur si cu lantisorul..mi se par bani aruncati ,....ma rog poate sant zone in care se practica ....dar la noi eu nu am auzit ...
    dar nu te pune nimeni sa te duci cu sacul de cadouri (ma rog sunt si persoane care au pretenti la cadouri grele dar aia iti spun dinainte) iar majoritatea oamenilor care accepta sa naseasca nu cred ca fac asta gandindu-se la cadourile pe care le vor primi .. sunt nasi care cinstesc super bine si tu nici macar un cadou nu le faci? eu cum am mai zis , eu vad chestia cu cadoul un gest de recunostinta fata de ei nu o obligatie

si nu te supara dar nu cred ca noi trebuie sa hotaram daca sunt sau nu bani aruncati fara rost cum am mai scris intr-un post ,daca ea simte ca respectivii nasi merita un cadou mai consistent este ok sa cumpere

disclaimer : nu incurajez cheltuitul banilor, este doar parerea mea in legatura cu aceasta problema sau ma rog, poate ca eu fiind din zona aia unde se practica mi se pare normal

btw nasului i se ia cadouri in Muntenia pentru ca si el vine cu oameni la nunta .. asa cum mirele si mireasa au invitatii lor asa si nasul vine cu invitatii lui, deci si el contribuie intr-un fel la nunta ta .. cel putin asa era acum ceva ani .. acum nu se prea mai poarta ca sa zic asa .. alta diferenta, de exemplu la cununia civila invitatii vin cu cadouri de casa noua pentru miri (aici nu se face asa)

alta chestie interesanta , cand ai copil te duci la nas si "ii ceri numele" , adica de obicei se alege un prenume din familia nasilor .. binenteles nu e musai sa faci asta insa eu o vad tot ca pe o chestie de recunostinta fata de cel care iti boteaza copilul (de exemplu pe mine ma cheama si Elena ca pe nasa insa nu-mi zice nimeni asa cu toate ca e primul nume .. se pare ca n-am fata de Elena )
    Ultima editare de homm : 19.03.2010 00:24:13

Inregistrat
    19.03.2008

fiecare zona cu obiceiurile ei. le respectam dar totusi nunta cameliei este in mures si atunci ma gandesc ca obiceiurile locului le va adopta.
    este hotararea ei si poate sa-i ia ceva simbolic ca sa celebreze momentul, poate un album cu poze de la nunta lor. recunostinta simtim cred ca marea majoritate dar se va vedea in ani poate mai mult decat in cadoul din ziua nuntii. asta este parerea mea personala.

Citat Postat de homm Vezi mesajul
    dar nu te pune nimeni sa te duci cu sacul de cadouri (ma rog sunt si persoane care au pretenti la cadouri grele dar aia iti spun dinainte) iar majoritatea oamenilor care accepta sa naseasca nu cred ca fac asta gandindu-se la cadourile pe care le vor primi .. sunt nasi care cinstesc super bine si tu nici macar un cadou nu le faci? eu cum am mai zis , eu vad chestia cu cadoul un gest de recunostinta fata de ei nu o obligatie

si nu te supara dar nu cred ca noi trebuie sa hotaram daca sunt sau nu bani aruncati fara rost cum am mai scris intr-un post ,daca ea simte ca respectivii nasi merita un cadou mai consistent este ok sa cumpere

disclaimer : nu incurajez cheltuitul banilor, este doar parerea mea in legatura cu aceasta problema sau ma rog, poate ca eu fiind din zona aia unde se practica mi se pare normal

btw nasului i se ia cadouri in Muntenia pentru ca si el vine cu oameni la nunta .. asa cum mirele si mireasa au invitatii lor asa si nasul vine cu invitatii lui, deci si el contribuie intr-un fel la nunta ta .. cel putin asa era acum ceva ani .. acum nu se prea mai poarta ca sa zic asa .. alta diferenta, de exemplu la cununia civila invitatii vin cu cadouri de casa noua pentru miri (aici nu se face asa)

alta chestie interesanta , cand ai copil te duci la nas si "ii ceri numele" , adica de obicei se alege un prenume din familia nasilor .. binenteles nu e musai sa faci asta insa eu o vad tot ca pe o chestie de recunostinta fata de cel care iti boteaza copilul (de exemplu pe mine ma cheama si Elena ca pe nasa insa nu-mi zice nimeni asa cu toate ca e primul nume .. se pare ca n-am fata de Elena )

Inregistrat
    04.06.2009

Citat Postat de delia_floara Vezi mesajul
    fiecare zona cu obiceiurile ei. le respectam dar totusi nunta cameliei este in mures si atunci ma gandesc ca obiceiurile locului le va adopta.
    este hotararea ei si poate sa-i ia ceva simbolic ca sa celebreze momentul, poate un album cu poze de la nunta lor. recunostinta simtim cred ca marea majoritate dar se va vedea in ani poate mai mult decat in cadoul din ziua nuntii. asta este parerea mea personala.
    pai tocmai .. camelia a zis ca ar vrea sa dea butoni si brosa parca si prietenii i-au sarit in cap ca face cheltuiala prea mare deci aici nu se pune problema de obicei sau nu zic eu .. fiecare e liber sa faca ce vrea iar daca ea are placerea sa ia un cadou scump nasilor (chiar daca aici nu se poarta) nu vad care e problema

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us