Rezultate de la 1 la 4 din 4

Subiect: Dermatita seboreica

Inregistrat
    08.07.2009

Post Dermatita seboreica

Buna fetelor,de curand ...adica cu cateva luni in urma am mers la dermatologie cu o iritatie destul de intensa a tenului
    Mi s-a zis ca am dermatita seboreica din cauza glandei tiroide) si a stresului cauzat de diversi factori,am primit un tratament cu triderm crema,si de atunci ma bat cu problema asta,daca nu ma fac cu triderm arat ca naiba pe toata fata,usturime,mancarime,piele descuamata...etc....as continua cu triderm dar acesta e doar un tratament,as vrea sa-l stopez gasind un produs din categoria cosmeticelor medicale care sa ma ajute...
    care mai sunteti in aceasi situatie,ce folositi?
    va marturisesc ca am folosit pana acum: vichy,bioderma si nivea....si nimic nimic nimic!

Inregistrat
    20.12.2008

Implicit Re: Dermatita seboreica!

Citat Postat de ionut_tuo Vezi mesajul
    Buna fetelor,de curand ...adica cu cateva luni in urma am mers la dermatologie cu o iritatie destul de intensa a tenului
    Mi s-a zis ca am dermatita seboreica din cauza glandei tiroide) si a stresului cauzat de diversi factori,am primit un tratament cu triderm crema,si de atunci ma bat cu problema asta,daca nu ma fac cu triderm arat ca naiba pe toata fata,usturime,mancarime,piele descuamata...etc....as continua cu triderm dar acesta e doar un tratament,as vrea sa-l stopez gasind un produs din categoria cosmeticelor medicale care sa ma ajute...
    care mai sunteti in aceasi situatie,ce folositi?
    va marturisesc ca am folosit pana acum: vichy,bioderma si nivea....si nimic nimic nimic!
    noi avem un prieten foarte bun care are aceeasi problema, dermatita seboreica, si el foloseste un gel de spalat de la Ivatherm, e un gel de spalat pt tenul mixt/gras, intr un tub verde, parca de 2 ori pe zi se spala cu el si ca si crema se da cu ceva de la Bioderma, o crema speciala pt dermatita seboreica...ceva cu DS scrie pe ea...
    dar medicul la care ai fost, nu ti-a zis ce sa mai folosesti in afara de triderm? ca banuiesc ca nu te poti da cu ea toata viata...eu cred ca ar fi trebuit sa ti zica el ce sa folosesti in perioadele cand problema se linisteste...poti incerca cu alea de mai sus, prietenul nostru se simte foarte bine cu ele, mai are probleme doar in perioadele cand e foarte stresat, atunci se acutizeaza, dar in rest e super ok!

Inregistrat
    08.07.2009

Citat Postat de newcomer Vezi mesajul
    noi avem un prieten foarte bun care are aceeasi problema, dermatita seboreica, si el foloseste un gel de spalat de la Ivatherm, e un gel de spalat pt tenul mixt/gras, intr un tub verde, parca de 2 ori pe zi se spala cu el si ca si crema se da cu ceva de la Bioderma, o crema speciala pt dermatita seboreica...ceva cu DS scrie pe ea...
    dar medicul la care ai fost, nu ti-a zis ce sa mai folosesti in afara de triderm? ca banuiesc ca nu te poti da cu ea toata viata...eu cred ca ar fi trebuit sa ti zica el ce sa folosesti in perioadele cand problema se linisteste...poti incerca cu alea de mai sus, prietenul nostru se simte foarte bine cu ele, mai are probleme doar in perioadele cand e foarte stresat, atunci se acutizeaza, dar in rest e super ok!
    exact,in perioadele cand sunt stresata,cand sunt agitata,sau obosita apar magariile alea pe fata
    mi-a zis tot felul de alifii dar crede-ma ca nu m-au ajutat
    nu mai am incredere sa merg pe milioane grele la medici care nu sunt responsabili pentru o banala consultatie...crede-ma!
    deocamdata am primit ceva gel de la avene,o mostra de la o farmacie din apropiere,am fost azi si am cerut-o si daca o sa imi fie buna,o sa iau crema toata...si de la ivatherm sunt bune!
    mie de la bioderma nu mi-a cazut tocmai bine!
    merci pentru raspuns

Inregistrat
    14.09.2009

si eu ma confrunt cu aceasta "boala" si sa stii ca si mie mi-a zis dermatologul ca ea definitiv nu dispare. sta acolo, in organism si cand este mai slabit, erupe, ataca.
    mie mi-a recomandat o crema dermato-cosmetica de la Bioderma, anti recidiva, mi-a spus sa ma dau de 2 ori pe zi ca ea, chiar daca nu erupe DS, eu sa ma dau in continuare. nu m-am dat de prea multe ori cu ea pt ca ma ardea efectiv pe fatza, simteam ca am acid pe fatza, dar macar imi "repara" tenul. (nu ma dadeam cu ea decat cand erupea boala).
    vezi ca s-ar putea sa fie si de la f mult praf si lipsa de aer proaspat din casa/camera/locul de munca. eu de cand m-am mutat la soacra mea, care este "obsedata" de curatenie nu mi-a mai aparut. e drept ca eram in perioada in care ma machiam zilnic cu fond de ten hidratant (accord parfait de la l'oreal) si foloseam crema hidratanta si nu mi-a mai aparut. cred ca sunt cateva luni de cand nu o mai am.
    atasez o poza cu crema recomandata de dr.
    Imagini atasate Imagini atasate

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us