Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 8910
Rezultate de la 73 la 75 din 75

Subiect: Cadouri pentru domnisoarele de onoare

Inregistrat
    17.10.2013

Implicit Re: Cadouri pentru domnisoarele de onoare

Citat Postat de CojocaruCriss Vezi mesajul
    fetelor eu am o dilema: ce trebuie sa faca mai exact o domnisoara de onoare???? stiu ca poate vi se pare absurda intrebarea mea dar am mai auzit cate ceva si vreau sa stiu concret (o sa am 2 domnisoare si ele m-au intrebat pe mine care sunt indatoririle lor ca nici ele nu stiu exact)

Eu nu am auzit-o pe asta cu cadourile ptr domnisoare. Nu stiu de unde tot apar "traditiile" astea. Sa nu mai spun ca nu-mi place deloc ideea cu toate domnisoarele in rochii identice. Cred ca uneori filmele americane nasc monstrii

Inregistrat
    12.10.2014

"Traditia" cu domnisoarele de onoare sau insotitoarele este veche. Se intalneste si in culegerile de folclor... Se obisnuia din vechime ca, in alaiul de nunta, mireasa sa fie insotita de fete, iar mirele de "flacaii satului" etc.
    Evident, comercializarea si influenta filmelor isi spune cuvantul...
    Practic, domnisoarele de onoare ar trebui sa o ajute in "ziua cea mare" pe mireasa, sa o distreze, sa o faca sa se simta bine, sa nu fie stresata, sa meraga cu ea la pregatirile de dinainte... Sa o faca pe mireasa sa se simta speciala, fericita, sa o ajute sa se calmeze. Evident, uneori efectul poate sa fie chiar invers... ... mai ales daca nu iti alegi tu domnisoarele si pui "din obligatie" tot soiul de "personaje" ...
    Idealul e ca domnisoarele sa fie prietene bune ale miresei.
    Se imbraca la fel, la unele nunti, tocmai ca mireasa sa iasa in evidenta intre ele... Imita insotitoarele unei regine sau printese... Cam asta e ideea

Exista zone in care se fac cadouri la domnisoarele de onoare. S-ar putea sa fie o influenta a filmelor americane din ultima vreme, unde mireasa si domnisoarele de onoare fac schimb de nimicuri la petrecerea burlacitelor sau dupa etc. Eu am fost luna asta la o nunta in Ardeal, care in esenta a fost foarte traditionalista... Am fost nasha la o ruda de-a mea. Mireasa a insistat sa particip la petrecerea burlacitelor cu "fetele", desi eu sunt cu vreo 10 ani buni mai mare ca ele ... asadar, alta generatie... A avut 5 domnisoare, sora ei si vreo 4 foste colege de facultate. Ne-a dat un set haios, cu o trusa de machiaj de calatorie si un mic album foto asortate, un roz pal cu gri. Am inteles ca le-a luat de la un magazin cu cadouri personalizate, din acelea unde iti fac si tricouri la comanda. A facut niste albume foto foarte simpatice, comice, cu colegele ei la absolvirea din vara asta, cu sora-sa cand era mica si alte foto haioase... Fetele i-au adus si ele cadouri. Tot asa, ceva mai mult simbolic...
    Ultima editare de monalone : 12.10.2014 17:06:03

Inregistrat
    28.02.2016

Eu nu consider ca sunt obligata sa ii fac un cadou domnisoarei de onoare, il fac pentru ca imi este draga si pentru ca ii multumesc ca a acceptat sa ma suporte 24h in cea mai importanta zi din viata mea.
    Am sa ii cumpar o pereche de cercei finuti de care sa se bucure oricand si ceva pentru casa, un robot de bucatarie probabil.
    Repet, nu este o obligatie... Sunt fericita ca am posibilitatea sa o fac si pe ea fericita, pana la urma asta conteaza

Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 8910

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us