Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate de la 33 la 37 din 37

Subiect: Ce ne trebuie la biserica?

Inregistrat
    31.07.2008

Implicit Re: Ce ne trebuie la biserica?

Citat Postat de violena Vezi mesajul
    Pt biserica(la noi):
    - piscoturi
    - miere
    - verighete
    - lumanari
    - panglica
    - nasii din dotare
    - sa fim spovediti

Intrebarea mea este : oare cati metrii de panglica trebuie pt noi(fara lumanari) si doua perechi de nasi cu lumanari????
    Noi am luat 12 m de pamblica pentru noi, cu tot cu lumanari, si pentru cele doua perechi de nasi, si a fost muult. A ramas o gramada de pamblica la un capat, de tinea nasul de ea sa nu o piarda. Cred ca 8 m ajung. Sa ai grija sa nu fie nici prea lata, dar nici prea subtire. Daca te duci la mercerie si spui pentru ce iti trebuie, doamnele vor stii ce sa-ti dea.

Inregistrat
    08.05.2012

Dragele mele, preotul ne-a cerut certificatul de botez. Am inteles de la el, ca se elibereaza la biserica unde am fost botezati. Mama logodnicului meu, nu mai stie unde a fost botezat acesta. Ce se intampla in acest caz? Ori cum se poate rezolva aceasta problema? Exista posibilitatea sa se elibereze contra cost un astfel de certificat de la orice biserica Ortodoxa?

Citat Postat de Fantaghiro Vezi mesajul
    Dragele mele, preotul ne-a cerut certificatul de botez. Am inteles de la el, ca se elibereaza la biserica unde am fost botezati. Mama logodnicului meu, nu mai stie unde a fost botezat acesta. Ce se intampla in acest caz? Ori cum se poate rezolva aceasta problema? Exista posibilitatea sa se elibereze contra cost un astfel de certificat de la orice biserica Ortodoxa?
    Sotul meu a fost botezat intr-un sat din judetul Bacau. Noi i-am spus preotului nostru treaba asta si i-am explicat ca ne-ar fi cam dificil sa facem rost de el si a zis ca nu-i o problema. Atata timp cat noi spunem ca a fost botezat ortodox (la un moment dat a venit vorba sa vina parintii lui sa spuna ca a fost botezat, dar pana la urma a uitat si de asta). Eu zic sa vorbiti cu preotul si sa-i explicati frumos, eventual sa vina mama logodnicului tau cu voi si sigur sa o sa inteleaga.

Inregistrat
    20.06.2009

Si mie imi cere preotul certificat de botez... Mi-a spus ca se elibereaza de biserica unde ai fost botezat. Nu a pomenit nimic de nici o taxa, dar cum mai nou nici lumanarile nu le mai poti cumpara decat de la ei ca le strici afacerea, nu m-ar mira nimic...
    Cand am insistat ca nu stiu in ce masura poate mama sa-mi fac rost de el, ca nu vreau sa o pun pe drumuri ne-a spus ca ar mai fi o alternativa: o declaratie pe propria raspundere data de pariniti si nasi cum ca ai fost botezat crestin. Trebuie vorbit cu preotul... alternative sunt, si din experienta spun ca totul se poate negocia cand vine vorba de Biserica (noi avem nunta in post si va fi oficiata in aer liber). Se dau dispense contra unei donatii - eu i-as spune pe fata: mita!
    Parca vad ca o sa supar pe cineva cu ce am scris mai sus .

Inregistrat
    12.09.2012

eu nu am auzit de asa ceva dar e bine de stiut
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us