Pagina 2 din 43 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 341

Subiect: Cum impartim banii?

Inregistrat
    30.03.2010

Smile Re: Cum impartim banii?

Citat Postat de annamrrias Vezi mesajul
    Ce sa zic? Mie mi se pare cam deplasat, dar respect optiunea voastra! Insa noi nu am procedat niciodata asa! Am stat impreuna inainte de casatorie vreo 5 ani si de la bun inceput veniturile au fost la comun. Cum s-ar zice am imprtit si saracia si bogatia . Erau dati cand ramaneam fara niciun ban, aveam salarii micute, abia terminasem facultatea, abia ne descurcam, apoi au venit vremuri mai bune, venituri mai mari ( concedii frumoase), insa prin toate astea am trecut impreuna si chiar am iesit mai uniti din ele.Asa ca acum facem haz de acele episoade mai putin fericite din punct de vedere financiar!
    Eu consider ca intr-o relatie primeaza iubirea si increderea asa ca din toate punctele de vedere trebuie sa fii UNUL, un intreg! Nu stiu dar eu n-as mai simti ca suntem un cuplu, daca nu ne-am face planuri de viitor in functie de veniturile noastre, mai ales ca acum avem si un bebelus..., dar cum spuneam fiecare cu parerea sa.
    Ai mare dreptate...asa este si la noi cu toate ca la inceputul relatiei noastre el muncea si eu eram la scoala si suporta el mai toate cheltuielile de cuplu,dar dupa ce m-am angajat si eu am devenit UNUL,un intreg amandoi din punct de vedere financiarNu ne-am certat niciodata si nici nu am discutat de cine cat aduce mai multi bani in casa sau banii tai sunt ai tai ai mei sunt ai mei...la noi au fost toti banii la comun si cand am vrut sa ne facem fiecare cate o placere(sa imi iau o rochie sau el sa isi cumpere ceva sau sa isi ia ceva la masina)ne-am facut-o deschis fara sa ne ferim si suntem fericiti asa...
    Dar daca altora le este bine altfel le respect alegerea
    CATE BORDEIE ATATEA OBICEIURI

Inregistrat
    25.10.2009

Implicit Re: Cum impartim banii?

Noi nu impartim banii...fiecare are venitul lui, dar cheltuielile le suportam impreuna, desi fiecare dintre noi are contul si banii lui si face ce vrea cu ei. Ne sfatuim intotdeauna impreuna, inainte sa luam ceva si restul banilor e un lucru privat, deci e responsabilitatea si dreptul fiecaruia dintre noi sa faca ce vrea cu banii castigati.

"Everything you do is based on the choices you make. It’s not your parents, your past relationships, your job, the economy, the weather, an argument, or your age that is to blame. You and only you are responsible for every decision and choice you make. Period!"

Inregistrat
    25.06.2007

Și eu sunt "pro" buget comun ... asta cu toate că salariul meu e mai mare decât al soțului ... dar atât timp cât suntem o familie, cât casa e "comună", cât copilul e "comun" cât toate dările către stat și către furnizorii de utilități sunt "comune", de ce nu ar fi și banii la "comun"?
    Asta nu înseamnă că îi condamn în vreun fel pe cei care au bugete separate ... fiecare e liber să facă după cum îi este mai bine

Inregistrat
    13.01.2009

In primul rand nu mi s-ar parea normal sa se "imparta" banii.Ca doar nunta nu e o afacere.Cred ca majoritatea hotarasc dinainte ce ar face cu banii de la nunta.Sa isi ia ceva,sa ii puna intr-un cont comun bineinteles,etc.
    Noi avem buget comun din primele saptamani de cand ne-am cunoscut,nu mai vorbesc de cand stam impreuna.Banii se pun la un loc,majoritatea cheltuielilor le fac eu sau impreuna,nu impartim salariile tu pe al tau si eu pe al meu.

Inregistrat
    08.01.2009

noi suntem casatoriti de 2 ani si nu am pus niciodata banii la comun (cu exceptia celor ce ne-au ramas de la nunta dar care oricum nu au fost multi si s-au dus repede). ar fi si complicat pentru ca ai lui au o afacere de familie din care traiesc toti 3 ( sotul meu si parintii lui) iar eu din banii pe care ii castig le platesc facturile si parintilor mei care sunt pensionari si am si rata la o masina pe care i-am cumparat-o tatalui meu. pentru cheltuielile comune cum ar fi spre exemplu intretinerea dam bani amandoi. ne e foarte bine asa si sincer mi se pare aiurea cand aud prietenele plangandu-se ca trebuie sa le aprobe sotul orice cheltuiala pe care o fac si ca se ciondanesc mereu de la bani...

Inregistrat
    04.12.2009

Ce pot sa va spun m-am amuzat enorm cu FFSN. Noi avem conturi diferite dar banii sunt comuni, cheltuielile le impartim dar prima data inainte de salariu ii spun ca luna aceasta o anumita suma ii pentru mine. Nu am avut niciodata problema ca nu pot sa-mi cumpar ceva sau sa ma duc la coafor etc. Suntem independenti da in acelasi timp doi in unu.

Inregistrat
    13.01.2009

Pe mine ma amuza ideea cu certatul de la bani,am si eu prieteni care in fiecare sapataman se cearta.Noi la inceputul lunii facem cumparaturi pentru casa,apoi ne punem deoparte banii pt transport la munca si tigari(suntem fumatori) + banii de cheltuiala gen paine,un suc,o prajitura etc iar de restul iesim in oras,ne cumparam haine sau ii folosim pt noi.De exemplu el ia bani sa iasa la bere cu baietii,eu ii iau sa imi iau un ruj,si tot asa.Cand se termina se termina si gata,fara discutie,fara sa intrebe unul din noi pe ce s-au dus si tot asa.Atata timp cat avem ce manca,cu ce sa ne platim datoriile si cu ce ne distra,nu cred ca mai conteaza ca el sau eu am cheluit 50 lei mai mult decat celalalt.

Inregistrat
    07.08.2008

la noi in casa veniturile si chletuielile sunt la comun. asa mi se pare normal sa fie intr-o familie. cand luam salariile punem banii la un loc si ne servim de acolo de cate ori avem nevoie. desi sotul are salariul de 2 ori mai mare decat al meu, nu mi-a zis niciodata sa nu imi cumpar ceva. eu lucrez doar de 2luni si ceva si nici macar inainte de asta sotul nu mi-a pus niciodata restrictie la bani, desi cheltuiam aproape numai eu. de cate ori vrem sa ne luam cate ceva, ne consultam, dar niciodata nu ne impunem unul altuia sa nu cumparam ceea ce ne dorim. discutia e mai mult informativa
    in legatura cu cei care au banii separat...mi se pare totul ok pana la situatii de genul: "tu ti-ai cheltuit salariul, descurca-te cum poti" sau "eu aduc mai multi bani decat tine".

Pagina 2 din 43 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us