Pagina 3 din 43 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 341

Subiect: Cum impartim banii?

Inregistrat
    07.08.2008

Implicit Re: Cum impartim banii?

Citat Postat de Ank_Delice Vezi mesajul
    Pe mine ma amuza ideea cu certatul de la bani,am si eu prieteni care in fiecare sapataman se cearta.Noi la inceputul lunii facem cumparaturi pentru casa,apoi ne punem deoparte banii pt transport la munca si tigari(suntem fumatori) + banii de cheltuiala gen paine,un suc,o prajitura etc iar de restul iesim in oras,ne cumparam haine sau ii folosim pt noi.De exemplu el ia bani sa iasa la bere cu baietii,eu ii iau sa imi iau un ruj,si tot asa.Cand se termina se termina si gata,fara discutie,fara sa intrebe unul din noi pe ce s-au dus si tot asa.Atata timp cat avem ce manca,cu ce sa ne platim datoriile si cu ce ne distra,nu cred ca mai conteaza ca el sau eu am cheluit 50 lei mai mult decat celalalt.
    sunt curioasa cum fac cei care isi impart banii si se cearta pt ei cand trebuie sa imparta mancarea...cine plateste mai mult, mananca mai mult?sau si cumpara separat?

Inregistrat
    12.01.2010

La noi a fost inca de la inceput ceva firesc sa punem banii la comun.Nici nu tineam cont care dintre noi castiga mai mult.
    Noi avem un tabel in excel unde ne notam cheltuielile, asta pentru ca tocmai ne-am luat apartament si acum il amenajam, asa ca e bine sa stim cati bani mai avem si care ne sunt prioritatile.
    Ne-am mai luat noi si in coarne uneori din cauza banilor , dar asta pentru ca la momentul respectiv aveam salarii mici si tolomacul de barbatu-meu se miorlaia ca el vrea 2 perechi de adidasi puma, ca una nu-i ajunge.
    Dar in general e ok.
    You nonconformists are all the same

Inregistrat
    12.01.2010

Citat Postat de ela08 Vezi mesajul
    sunt curioasa cum fac cei care isi impart banii si se cearta pt ei cand trebuie sa imparta mancarea...cine plateste mai mult, mananca mai mult?sau si cumpara separat?
    O cunostinta mergea in concediu cu sotul ei si daca nu mai avea bani sa-si cumpere ceva, lua imprumut de la el.Mie mi se pare cam aiurea.
    You nonconformists are all the same

Inregistrat
    07.08.2008

Citat Postat de carla80 Vezi mesajul
    O cunostinta mergea in concediu cu sotul ei si daca nu mai avea bani sa-si cumpere ceva, lua imprumut de la el.Mie mi se pare cam aiurea.
    aiurea e putin spus. dar ce faci cand vin copiii? sau ce te faci cu treburile casei? care aduce mai putin tb sa faca mai multa treaba prin casa?

Inregistrat
    20.01.2009

Citat Postat de ela08 Vezi mesajul
    aiurea e putin spus. dar ce faci cand vin copiii? sau ce te faci cu treburile casei? care aduce mai putin tb sa faca mai multa treaba prin casa?
    mi se pare corect pt un copil comun fiecare sa cotizeze egal de comun acord , nu inteleg legatura intre treaba si bani,si munca se imparte teorectic la 2sau salariul menajerei dupa caz .Mai era vb de mancare,trecand prin aceasta experienta spun cum era la noi,o masa daca ambii muncesc implicit nu se lua in casa iar pt cina ori picam de acord cu mancare gatita si se lua din fondul comun sau fiecare cu ce avea chef (gen iaurt,crenwusti,alte pofte pe moment) .Nu mi se pare corect sa impui cuiva ce sa manance doar pt ca e gatita in casa iar in weekend tot din fondul comun sau afara.

Inregistrat
    24.07.2008

Citat Postat de valim32 Vezi mesajul
    mi se pare corect pt un copil comun fiecare sa cotizeze egal de comun acord , nu inteleg legatura intre treaba si bani,si munca se imparte teorectic la 2sau salariul menajerei dupa caz .Mai era vb de mancare,trecand prin aceasta experienta spun cum era la noi,o masa daca ambii muncesc implicit nu se lua in casa iar pt cina ori picam de acord cu mancare gatita si se lua din fondul comun sau fiecare cu ce avea chef (gen iaurt,crenwusti,alte pofte pe moment) .Nu mi se pare corect sa impui cuiva ce sa manance doar pt ca e gatita in casa iar in weekend tot din fondul comun sau afara.
    Nu prea inteleg ce ai vrut sa zici aici!!!Si cine a zic ca daca bani sunt la comun nu poti papa ce vrei? Noi avem banii la comun din prima zi de casatorie. Si asa vor ramane pt totdeauna. Si ne e fff bine asa. Nu imi interzice sa-mi cumpar ce vreau, nu-i interzic sa-si ia ce vrea. Nu calculam ca eu castig mai putin si el mai mult. Avem aceleasi idei asupra banilor, stim ca trebuie sa strangem niste banuti pt o casa, ne limitam la cat ne permitem. Din cand in cand iesim sa papam in oras sau la un film etc...
    Si apropos de mancare: noi avem gusturi diferite, total diferite dar asta nu inseamna ca eu daca am bani mai putini nu pot sa cumpar din "banii lui" ceva ce imi doresc sa mananc.
    Si alta situatie care mi se pare absurda: in momentul in care apare un copil fiecare sa contribuie jumi juma. Adica daca mie nu-mi ajung banutii sa-i iau o jucarie ma imprumut la sot sau ce????

Inregistrat
    07.08.2008

eu ma refeream la familiile in care sotii isi imprumuta bani unul altuia.
    lasand asta la o parte, daca 2 soti fac o familie, un cuplu...mi se pare normal ca si doua salarii sa se adune si sa ramana unul singur. 2 soti constienti si maturi nu vor cheltui banii aiurea pe prostii sau alte chestii daca stiu ca nu isi permit.
    sau daca iesim in oras, mi s-ar parea ciudat ca eu sa imi platesc meniul meu si sotul pe al lui.
    si referitor la copil....daca unul din parinti are salariul mai mare, cum sa imparta cheltuielile pt copil in mod egal cu sotul cu salariul mai mic?
    in fine, in functie de situatie, fiecare familie isi imparte bugetul cum vrea si cum stie mai bine. dar daca tot s-a deschis subiectul, ne dam si noi cu parerea.

Inregistrat
    04.12.2009

Fetelor ieri ii povesteam sotului de FFSN la care el foarte serios ma intreaba: Da, un fond fara stirea sotului exista?
    Fiecare persoana este unica in felul ei. Sincer parerea mea ii ca atunci cand formezi o familie, un cuplu imparti si bunele si relele. Nu spune nimeni sa nu ai bani pusi deoparte in caz de ceva, da mi se pare absurd sa impartim factura la gaz etc.

Pagina 3 din 43 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us